česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Nová verze programu BluePrint 5.1

DPS 6/2015 | Články
Autor: Ing. Radek Řezníček, CADware

Na poměry v oblasti CAD softwaru stále relativně nový program pro tvorbu dokumentace BluePrint rozšiřuje svoje možnosti v nové verzi. Velká pozornost je věnována dokumentaci osazovacích panelů, kde nová verze doznala pravděpodobně nejmarkantnějších změn. Spolu s grafickým upgradem prostředí, které se přizpůsobilo novým trendům a rozvinulo se do ribbon baru (pásu karet) na místo tradičního uspořádání menu.

S druhým zmíněným souvisí více úprav, než je na první pohled patrné. Například umístění managerů pro úpravu vzhledu a zobrazení výrobních kroků, variant a dalších do menu Tools. Veškeré obecné změny a nastavování se tedy provádí právě jen pomocí ikon v pásu karet. V postranní liště na levé straně okna jsou tak pouze prvky reprezentující viditelné součásti dokumentace, do níž se stále dají jednoduše přetáhnout.

Obr. 1 Celkový pohled na dokumentaci v programu BluePrint 5.1

Byla přidána další nastavení pro desky, jako jejich průhlednost a průhlednost mědi. Stejně tak se dají korigovat viditelnosti a velikost padů a prokovů. Přesněji a přehledněji se také zobrazují blind a buried via otvory. Změna se týká i reprezentace prokovů v rozložení vrstev desky (via stack-up), která je nyní také přehlednější a lépe reprezentuje skutečnou situaci. Tvar prokovu lze měnit přímo jeho formátováním v tomto prvku. Dále nová verze programu přináší vylepšené formátování textu, možnost vypuštění kótovacích a vodicích čar v přibližovacím zobrazení (Explode View) či přepínání zvýraznění odkazů (hyperlinků) v exportovaném PDF.

Další významnější změna zmíněná v úvodu se týká panelizace. Grafická změna je viditelná na první pohled – při upravování panelu je vidět vyplnění podle toho, kde bude materiál a kde se budou nacházet oddělovací drážky. Každému prvku je možné přiřadit odlišnou barvu a vzor vyplnění pro zlepšení přehlednosti a viditelnosti jednotlivých prvků. Vylamovací krčky držící desku v panelu (mill tabs) se dají mezi sebou provázat, aby udržovaly vzájemně stejnou pozici. Pohnutím jednoho z asociovaných krčků se pohne i ten druhý, aby zůstal symetricky rozmístěný vůči desce.

Obr. 2 Detail nového uspořádání pásu karet (ribbon bar)

Příjemnou novinkou je položka umožňující aplikovat parametry drážek a krčků pro vylomení z jedné (právě upravované) desky na všechny ostatní jediným kliknutím. Všeobecně rozšíření pro kopírování a přenášení jejich kritérií doznalo pokroku a díky tlačítkům na pásu karet je mnohem snazší. Vytvořené krčky ve vyfrézované drážce nově podléhají kontrole s více možnostmi, jako je označování či zabránění vzniku chyb, nejspíše inspirované programy pro návrh desek (online DRC). Aby nehrozilo poškození desky při jejím uvolňování z panelu, lze kontrolovat vzdálenosti krčků od komponent, mědi, vrtání, … Zároveň se kontroluje, zda je jejich rozložení stejné u všech desek. Upřesnění, kde se mají vyskytovat, se dá dále specifikovat manuálně pomocí oblastí MillTabKeepOut/MillTabKeepIn. Jak názvy napovídají, jedná se o oblasti, kde nesmí/můžou být přítomny.

Obr. 3 Upravovaný panel

Vylepšení zaznamenalo i kótování panelu. Kóty se přizpůsobují tomu, na co ukazují, zobrazí i počet prvků s tímto nastavením, jako jsou fiducials, pinning holes.

Všechny novinky ve verzi 5.1 programu BluePrint jsou popsány v dokumentu na stránkách výrobce – firmy Down- Stream Technologies: http://www.downstreamtech.com/release-highlights.php.

Program BluePrint u nás zatím není příliš rozšířen, přestože dokumentaci k plošným spojům vytváří v dnešní době snad každý návrhář či výrobce. Jednoduchost a efektivnost nejen samotné tvorby dokumentace v elektronické podobě, ale především její další možnosti ocení jistě každý, kdo někdy nějakou dokumentaci tvořil nebo s ní pracoval. A může tak učinit třeba právě s pomocí programu BluePrint, který se, jak se zdá, bude i s dalšími verzemi slibně rozvíjet.