česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

EDA Consortium ohlásilo růst EDA průmyslu

DPS 1/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

EDA průmysl (Electronic Design Automation), který reprezentuje výrobu softwaru pro potřeby vývoje elektroniky a služby s tím spojené, vykázal ve 2. čtvrtletí letošního roku v porovnání se stejným obdobím roku 2014 nárůst. Vyplývá to ze zprávy vydané statistickou službou Market Statistics Service (MSS) asociace EDA Consortium. Oproti 2. čtvrtletí loňského roku se zvýšil prodej softwaru a IP o 8,5 %.

Jedním z údajů čtvrtletního hlášení je i údaj o celkovém počtu zaměstnanců, kteří v této branži pracují – sledovaní výrobci EDA softwaru po celém světě zaměstnávali v daném období 32 806 osob, což je téměř o 5 % více než v předcházejícím roce.

Údaje uvedené ve zprávě jsou zaměřeny na objem prodeje EDA softwaru podle jeho kategorií a dále také podle jeho prodeje v jednotlivých regionech světa.

Objem prodeje podle kategorií

Jako obvykle největší kategorií EDA průmyslu byl CAE (Computer Aided Engineering) software, který za druhé čtvrtletí 2015 vygeneroval obrat 657,2 milionů dolarů – to představuje nárůst o 9,6 % v porovnání se stejným obdobím předcházejícího roku. Za stejné období dosáhl obrat kategorie IC Physical Design & Verification více než 379 milionů dolarů (6% nárůst oproti roku 2014). Software pro návrh desek plošných spojů a Multi- -Chip Modulů (PCB & MCM) dosáhl obratu 155,3 milionů, což naopak znamená pokles o 13 %. Kategorie Semiconductor Intellectual Property (SIP) dosáhla obratu 611,7 milionů (nárůst 15 %) a služby spojené s EDA softwarem vzrostly o 14,7 % na 103,1 milionů dolarů.

Co to prakticky znamená, je vidět na grafu na obr. 1 – největší část prodeje přísluší CAE softwaru (schémata, simulace), zatímco třeba často probíraný software pro návrh desek plošných spojů představuje pouze menší část z celkového prodeje.

EDA Consortium ohlásilo růst EDA průmyslu

Obrat podle regionů ve světě

Severní Amerika si udržela postavení největšího odběratele EDA softwaru a služeb – celkem nakoupila za 870,3 milionů, což je o 9,5 % více než ve stejném období předcházejícího roku. Obrat v oblasti EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) se zvýšil o 5,2 % na 305,4 milionů dolarů. Naopak Japonsko pokračovalo v poklesu objemu prodeje EDA softwaru o dalších 3,4 % na 182,8 milionů. Oblast APAC (Asia, Pacific) pak zvýšila ve druhém čtvrtletí 2015 nákupy EDA softwaru a služeb o 13,2 % na 548,1 milionů dolarů.

A opět, graf na obr. 2 jasně ukazuje, kde se prodá EDA softwaru nejvíce – v Severní Americe (hlavně v USA) a teprve potom v Asii včetně Japonska. Zde je zajímavé, že se statistiky dělají pro Japonsko zvlášť, odděleně od zbytku Asie.

MSS Report

Market Statistics Service (MSS) je služba asociace EDA Consortium, která poskytuje svým členům formou pravidelných čtvrtletních zpráv statistické informace o obratu EDA průmyslu. Do hlášení přispívají jak soukromé, tak veřejně obchodovatelné firmy. Každá zpráva je publikována zhruba 3 měsíce po ukončení daného čtvrtletí a obsahuje detailní informace o chování EDA trhů.

EDA Consortium

Electronic Design Automation Consortium (EDAC) je mezinárodní asociace, která sdružuje firmy vyvíjející a dodávající softwarové nástroje, služby, duševní vlastnictví a hardware pro vývoj elektronických produktů. Více informací o EDA Consortium je k dispozici na stránkách: www.edac.org.