česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Zprávy ze světa EDA

DPS 3/2011 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Zuken – „dvojka“ mezi dodavateli PCB softwaru

Firma Zuken na svém webu [1] oznámila, že se v celosvětovém prodeji softwaru pro návrh DPS za rok 2009 umístila na druhém místě. Zdrojem této informace není samotná firma Zuken, ale zpráva je převzata od agentury Gary Smith EDA, která v globálním měřítku sleduje a vyhodnocuje situaci v EDA průmyslu. Firma Zuken se tradičně umisťovala jako třetí za firmami Mentor Graphics a Cadance. Tentokrát si pozici patrně vyměnila s firmou Cadance, protože na prvním místě je Mentor Graphics.

Obr. 1 Obraty prodeje EDA softwaru 1996–2010. Zdroj EDA Consortium

Obr. 1 Obraty prodeje EDA softwaru 1996–2010. Zdroj: EDA Consortium

Japonská firma Zuken není u nás příliš známá. Zato názvy RedBoard, Maxi-PC, Visula, Cadstar a Recal- Redac si z minulosti jistě pamatuje nejeden návrhář DPS. Firma Zuken koupila v polovině 90. let anglickou firmu Recal-Redac i s jejími návrhovými systémy Cadstar a Visula. Sama již v té době měla velmi výkonný program pro návrh desek s analogovými obvody. Dnes nabízí dva programy – Cadstar jako desktop řešení a CR5000 pro náročné aplikace. Cadstar patří k nejznámějším z návrhových systémů pro PC, když spolu s programy PCAD a PADS ovládl již v polovině 80. let světový trh.

Agentura Gary Smith EDA [2] výsledky svých průzkumů nezveřejňuje, ale je možné si je koupit. Firmy, které se jejích průzkumů zúčastňují, jako jsou Zuken, Cadance, Mentor, Altium a další, pak podle svého uvážení (resp. umístění) tyto informace buď zveřejní nebo ne. Zpráva s názvem „2010 Market Trends: PCB“ je k dispozici za 1 000 dolarů.

Druhou agenturou, která zkoumá pozice a výhledy dodavatelů návrhových systémů pro návrh DPS, je EDAC (EDA Consortium) [3].

EDA software očima statistiky

Statistické přehledy jsou obvykle nudně vyhlížející čísla a grafy. Mnohdy se však za nimi skrývají velmi cenné informace. Přehledy o prodeji EDA softwaru jsou důležité nejenom pro vlastní výrobce, protože jim naznačují směr dalšího možného vývoje, ale i pro ostatní firmy v elektronickém průmyslu. Proč? Protože, pokud prodej EDA softwaru roste, znamená to, že se daří také průmyslu a že má dobré prognózy i do budoucna.

Odkud čerpat potřebné informace? Existuje několik zdrojů, ale žádný z nich není zcela zadarmo, i když se občas nějaká ta stručná informace v odborném tisku či na konferencích objeví.

Podívejme se například na tiskovou zprávu organizace EDA Consortium (EDAC) [3], která 28. 3. 2011 zveřejnila údaje o prodeji EDA softwaru za 3. čtvrtletí 2010. Kompletní detailní zprávy MSS (Market Statistics Service) Reports si lze předplatit [4].

Během 3. čtvrtletí 2010 se obrat prodeje EDA softwaru oproti stejnému období předcházejícího roku zvýšil o více než 19 % na 1,5 miliardy dolarů. Zároveň výsledky 4. čtvrtletí v porovnání se třetím čtvrtletím ukazují nárůst o více než 15 %.

Když se podíváme na výsledky jednotlivých segmentů EDA softwaru ve 4. čtvrtletí 2010, potom nejvíce představuje CAE (Computer Aided Engineering) s obratem cca 600 miliónů dolarů a nárůstem téměř 20 %. Na druhé pozici je SIP (Semiconductor Intellectual Property) s obratem více než 380 miliónů dolarů a nárůstem téměř 40 %. Třetí v pořadí je IC Physical Design & Verification software (obrat více než 300 miliónů dolarů, nárůst necelá 3 %). PCB & MCM software (Printed Circuit Board a Multi- Chip Module) je obratem nejmenší segment trhu s EDA softwarem (165 miliónů dolarů), ale s dynamickým nárůstem 26 % oproti stejnému období předcházejícího roku.

Jako každoročně se nejvíce prodalo v Severní Americe – ve 4. čtvrtletí za téměř 650 miliónů dolarů, což je asi o 15 % více než za stejné období roku 2009. Tradičně druhým největším trhem byla Asie (mimo Japonska) – obrat 313 miliónů dolarů a neuvěřitelný nárůst téměř 50 %, třetí pak Japonsko (277 miliónů dolarů a nárůst 17 %). Evropa spolu se Středním východem a Afrikou skončila poslední s obratem 273 miliónů dolarů a nárůstem necelých 8 %.

Co z uvedených čísel vyplývá? Výrazný nárůst prodeje svědčí o optimistické náladě v elektronickém průmyslu, který se vzmáhá z krize předcházejících let. Evropa se sice probouzí, ale za Amerikou a Asií zatím zaostává. Vždyť jen samotné Japonsko vykazuje vyšší čísla než celá Evropa.

Altium plánuje přemístění hlavního sídla do Šanghaje

Začátkem dubna oznámila firma Altium, známá svým programem Altium Designer, úmysl přemístit svoje hlavní sídlo včetně vývoje softwaru do čínské Šanghaje [5].