česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Laboratorní programovatelné napájecí zdroje Z+ TDK-Lambda

O třetinu menší jednotky nabízejí konstruktérům všestrannost a pětiletou záruku

TDK-Lambda nabízí novou řadu programovatelných zdrojů Z+ s výškou 2U (88,9 mm) určených pro montáž do rámu i ke stolnímu použití. Tyto výrobky, vyznačující se vysokou účinností, spolehlivostí a hustotou výkonu, najdou uplatnění v širokém spektru aplikací, jako jsou měřicí a testovací zařízení, zahořování polovodičů, testování součástek, napájení laserových diod, topných těles ohřevů, vf zesilovačů a elektromagnetů.

Zdroje řady Z+ se vyrábějí ve čtyřech výkonových úrovních – 200 W, 400 W, 600 W a 800 W, přičemž jsou dodávány modely o výstupním napětí do 100 V a výstupním proudu do 75 A. Z+ mají až o 33 % menší rozměry a až o 40 % nižší hmotnost, než jakou mají zástupci předchozí vyspělé generace zdrojů podobného určení na trhu – ZUP, a nabízejí tak až 49% zvýšení hustoty výkonu. Standardní modely mají šířku pouhých 70 mm; tedy až 6 jednotek lze namontovat vedle sebe do rámu 19“. Pro stolní použití lze objednat provedení s výstupními svorkami umístěnými na čelním panelu, popřípadě společný kryt pro dvě jednotky.

Laboratorní programovatelné napájecí zdroje Z+ TDK-Lambda 1.jpg

Programovatelný zdroj Z+ má na čelním panelu veškeré ovládání se samostatnými rotačními kodéry pro nastavení výstupního proudu a napětí, stejně jako přístup k nastavení funkčních parametrů, jako jsou práh spouštění přepěťové ochrany, režimy startu a parametry dálkového ovládání a monitorování. Součástí vybavení jsou samostatné čtyřmístné displeje pro zobrazení výstupního proudu a napětí, indikační LED, tlačítka pro náhled výstupu, výstup zapnuto/vypnuto, nastavení jemně/ hrubě a další funkce. Čelním panelem vstupuje do jednotky rovněž proud chladicího vzduchu, přičemž je vyfukován vzadu. Díky tomu lze jednotky montovat jednu na druhou bez vzduchové mezery, a tím stěsnat napájecí systém do minimálního prostoru.

Zdroje Z+ dokáží generovat libovolnou funkci a až šest funkcí je možné naprogramovat do paměti, což je velmi užitečné v automobilovém průmyslu a úlohách se simulací laseru. Zdroje se také mohou pochlubit vysokou rychlostí provádění programových instrukcí, rychlou odezvou výstupu a dvojicí programovatelných vývodů (použitelných například pro řízení oddělovacích relé).

Všechny modely řady Z+ pracují v režimech konstantního proudu a konstantního napětí se vstupním napájením v širokém rozsahu 85 až 265 Vstř. K vybavení jednotek patří aktivní obvody ke kompenzaci účiníku, řízení rychlosti otáček chladících ventilátorů a řada bezpečnostních prvků, včetně uživatelsky volitelných režimů „Safe-Start“ a „Auto- -Re-Start“. V režimu „Safe-Start“ se zdroj po přerušení napájení vrátí k poslednímu nastavení, avšak s odpojeným výstupem. Pokud je zvolen „Auto-Re-Start“, jednotka po přerušení napájení automaticky bez vnějšího zásahu obnoví normální provoz, což je typickým požadavkem u bezobslužných aplikací.

Společné všem modelům řady Z+ jsou zabudovaná rozhraní USB, RS232 a RS485. Při použití standardního sériového rozhraní RS485 lze zřetězit až 31 jednotek na téže sběrnici. Analogové dálkové programování a monitorování má uživatelsky volitelný rozsah 0–5 V nebo 0–10 V. Další digitální a galvanicky oddělené analogové rozhraní lze objednat. Rozhraní GPIB odpovídající IEEE-488.2 SCPI umožňuje uspořádání „multi-drop“ (pouze jediná jednotka musí být vybavena rozhraním IEEE; další dostávají příkazy jejím prostřednictvím po RS485). Dodávají se rovněž ovladače LabView® a LabWindows®. Analogové programování a monitorování s galvanickým oddělením je možné buď napětím v rozsazích 0–5 V / 0–10 V, nebo proudem 4–20 mA. Existuje i možnost osazení jednotek rozhraním LAN dle normy LXI-C.

Pro dosažení vyššího výkonu je možné až 6 totožných jednotek zapojit paralelně s aktivním sdílením zátěže. V takovém zdokonaleném uspořádání nadřízená jednotka přenáší informace o proudu celého systému, díky čemuž se pak až šest jednotek chová jako jednotka jediná, což pro konstruktéry znamená značnou všestrannost využití. Až dvě jednotky mohou pracovat v sériovém zapojení, je-li třeba zvýšit výstupní napětí nebo získat zdroj symetrického napájení.

Zdroje Z+ nesou označení CE v souladu se směrnicí EU LVD a splňují normy EN55022-B, FCC part-15-B z hlediska úrovně elektromagnetického rušení po přívodech i vyzařováním. Bezpečnostní osvědčení zahrnují normy UL/EN/IEC61010-1 a řada Z+ byla navržena s ohledem na splnění normy UL/EN60950-1. Výrobce poskytuje na všechny modely pětiletou záruku.

Více informací poskytne Amtek spol. s r. o.

Vídeňská 125, 619 00 Brno, tel. 547 125 560, fax 547 125 556

Borského 989/1, 152 00 Praha 5, tel. 251 681 111–13, fax 251 681 114

www.amtek.cz