česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Novinky Teledyne LeCroy pro testování vestavných návrhů

DPS 1/2017 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
Obr_tit.png

Embedded a vysokorychlostní „high-speed“ systémy patří k sobě podobně jako hlavní témata tohoto vydání časopisu. A stejně tak se budou doplňovat i dva nové nástroje, které společnost Teledyne LeCroy [1] nedávno představila. Souhlasíme, napěťová sonda a dekodér spolu na první pohled příliš nesouvisí, pokud se ale podíváme ještě jednou, společného uvidíme více než dost. A nemusí se přitom jednat pouze o vybrané osciloskopy s vysokým rozlišením, jejichž možnosti začnou nové produkty dále rozšiřovat.

Napájení tajemství zbavené

Konkrétně máme k dispozici dva nové produkty, sondu RP4030 určenou k měření napěťových hladin spolu s prvním dekodérem MIPI SPMI (System Power Management Interface) svého druhu pro sdílené sériové sběrnice. Sondou zjišťujeme malé signálové odchylky na stejnosměrných napájecích, resp. Napěťových hladinách, zatímco s dekodérem SPMI dokážeme monitorovat a hledat vzájemný vztah právě mezizprávami na této sběrnici a změnami odpovídajících úrovní DC napětí.

Obě novinky využijeme při testování síťově nebo též bateriově napájených výpočetních a vestavných systémů, které staví na digitálních integrovaných obvodech pro řízení napájení PMIC (Power Management IC) sloužících k omezení energetické náročnosti a navýšení účinnosti celého zařízení. Rozšířené možnosti HD (High Definition) osciloskopů Teledyne LeCroy HDO8108 (1 GHz, 8 kanálů a 12 bitů) nebo HDO9404 (4 GHz, 4 kanály a 10 bitů) se tak rázem posunuly na další úroveň.

Sonda pracuje s offsetem ±30 V, takže pro zobrazení rušení a dalších malých změn střídavého charakteru dokážeme pro danou stejnosměrnou hladinu napájecího napětí vše zachytit nejen uprostřed mřížky osciloskopu, ale rovněž s vyšší citlivostí, např. 5 mV/div. Při testování integrity napájení dále oceníme šířku pásma sondy 4 GHz, což oproti jiným řešením znamená dvakrát tolik, zejména pak ve spojení s HD osciloskopy HDO9404. Samozřejmostí bude i řada volitelných doplňků, ať už jde o hroty, konektory, či vývody.

Vývojáři přenosných zařízení se pak ve snaze o zjednodušení komunikace mezi CPU vestavného systému a obvody PMIC často uchylují k rozhraní SPMI. Smysl přitom spočívá v přizpůsobení úrovní napájení s cílem udržet maximální účinnost. Intuitivní, transparentní a také barevně odlišené informace získané sejmutím průběhů na fyzické vrstvě SPMI nyní přináší i nový dekodér. Chybět pochopitelně nesmí ani interaktivní tabulka včetně možností jednoduchého vyhledávání nebo filtrace pro získání požadovaných zpráv či paketů protokolu.

Ještě širší záběr

Ať již tedy řešíme přechodové děje, sdílení proudu, testujeme integritu, náběh i posloupnosti napájecího napětí, odezvy v časové oblasti, přeslechy nebo přítomnost vyšších harmonických složek, dostáváme do rukou zajímavé nástroje.

Zvládneme souběžně sledovat až osm kanálů – napájecích hladin – včetně dalších souvisejících signálů, díky větší paměti tak můžeme činit po delší dobu a s ještě vyšší rychlostí vzorkování, příp. se u variant se smíšenými signály „MS“ při zkoumání sériových dat a hodinových signálů obejdeme i bez analogových vstupů. Problémem není ani požadavek na větší šířku pásma, např. při měření poblíž systémového procesoru, nebo spousta volitelného speciálního příslušenství – zesilovačů i jednoduchých nebo rozdílových sond pro napětí a třeba i proudy.

 

Odkazy:

[1] www.teledynelecroy.com