česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

Měřicí technika na třech podzimních veletrzích

DPS 5/2013 | Články
Autor: Micronix

Se začínajícím podzimem nastává i doba veletrhů, a tím pádem i prezentace produktové nabídky firem, zejména pak jejich snaha představit veškeré novinky. Nejinak tomu je i v oblasti měřicí techniky. Firma Micronix se letos na podzim představí na třech veletrzích a na každém z nich trochu s jiným sortimentem, odpovídajícím tématu příslušného veletrhu.

Začněme tím posledním, ale z hlediska významu, a to i s ohledem na náplň tohoto časopisu, nejdůležitějším veletrhem; listopadovým Electronem, konaným v pražských (PVA) Letňanech.

Na tomto veletrhu budou prezentovány, kromě osvědčených měřicích přístrojů, zejména novinky z oboru slaboproudé techniky. Zde představí firma Micronix nové produkty od výrobců, které v České a Slovenské republice zastupuje. Zmíníme zde nejprve firmu Goodwill –Instek, která ke konci minulého roku nabídla sérii novinek pro letošní rok.

Nejzajímavější se zdají být osciloskopy řady GDS 2000A. Ty navazují na předešlou, též poměrně novou řadu GDS 3000. Ta však disponuje v nejvyšším modelu rychlostí 500 Hz se vzorkováním 5 GSa/sec v reálném čase. U řady GDS 2000A se jedná se o 2–4kanálový MSO osciloskop s šířkou pásma od 70 do 300 MHz a se vzorkováním až 2 GSa/sec, a to dle typů, kterých je v této řadě celkem osm. Všechny disponují hloubkou paměti 2 Mbody. Osciloskopy této řady mají funkci VPO, (Visual Persistence Oscilloscope), kde díky dosvitu lze zobrazit a určit náhodné děje, resp. díky sytosti určit četnost jejich průběhů. Vestavěný logický analyzátor zobrazuje 8 nebo 16 kanálů. Šestnáct je však za příplatek. Sériové sběrnice lze synchronizovat již v základním vybavení, ale analyzovat za příplatek. Neobvyklým vybavením může být, ovšem opět za příplatek, 3MHz generátor funkcí. Co se týče rozhraní, nabízí tento osciloskop RS232, USB, LAN a GPIB –ten ale opět za příplatek.

Další novinkou z GW jsou generátory řady AFG 2000. Jedná se o programovatelné generátory, které mají přednastaven sinus, obdélník, pilu a šum. Frekvenční rozsah od 0,1 Hz do 25 MHz u sinusu a obdélníku, 1 MHz u pily. Zejména pak pro programované průběhy je důležitý údaj o 4kilobodové paměti a vzorkování o četnosti 20 MSa/sec. Vyšší typy z této řady disponují ještě lineárním a logaritmickým rozmítáním a vestavěným čítačem. Tyto mají i možnost amplitudové, frekvenční a FSK modulace.

Na tuto novinku navazuje další programovatelný generátor AFG 2225, který byl dovyvinut teprve nedávno. Ten vychází sice z předešlé řady, ale je parametrově „zajímavější“. Jednak je dvoukanálový s rozsahem od 1 μHz do 25 MHz. Významný rozdíl je tedy v dvoukanálovém provedení, díky němuž je k dispozici například možnost fázového posuvu mezi kanály v rozsahu –180˚~ +180˚. I ostatní rozsahy u tohoto typu jsou širší a funkce vyspělejší. Např. více předprogramovaných průběhů, více možností modulací, čítač až do 150 MHz apod.

Obr. 1

Obr. 1

V oblasti spektrálních analyzátorů představuje výrobní firma GW Instek, která je v ČR a SR distribuční firmou Micronix zastoupena, typ GSP 930. Jedná se o nový spektrální analyzátor měřicí v pásmu 9 kHz až 3 GHz. Nejmenší rozlišení –RBW již od 10 Hz.

Cenovým hitem je ovšem typ GSP 730, což je dokonce 3GHz spektrální analyzátor, přičemž jeho cena se bude pohybovat do 20 tisíc korun. Co však je u tohoto přístroje velkým handicapem, je nejnižší rozlišení –až od 30 kHz.

V této souvislosti přejdeme k firmě Rigol, kterou Micronix v České a Slovenské republice rovněž výhradně zastupuje a která již loňským modelem spektrálního analyzátoru DSA 815 „kraluje“v prodejích v oblasti těchto typů přístrojů. O DSA řady 800 byly již v tomto časopise v minulých číslech zmínky. Navíc AR číslo 3 a č. 4 uveřejnilo nezávislý podrobný test tohoto přístroje, tak je asi zbytečné se o něm více zmiňovat.

Obr. 2

Obr. 2

Firma Rigol přináší ale řadu dalších zajímavých novinek. Například nyní se objevuje nový osciloskop MSO 4000, který jako mixedosciloskop staví na řadě DS 4000. Je vybaven také dvěma nebo čtyřmi (u 4kanálové verze) analogovými a 16 digitálními kanály pro logickou analýzu (obr. 2). Analýza sériových sběrnic včetně dekódování je též samozřejmostí (obr. 3). Tyto MSO osciloskopy mají šířku pásma dle typu od 100 do 500 MHz se vzorkováním 4 GSa/sec a u digitálního kanálu 1 GSa/sec. Všechny typy disponují pamětí u analogové části 140 Mbody a u digitální 28 Mbody. Tyto osciloskopy mají mimo jiné i bohaté vybavení vstupů a výstupů v podobě USB Host a Device, LAN (LXI-C), VGA, AUX, USB-GPIB, poslední je za příplatek.

Obr. 3

Obr. 3

Další novinkou od Rigol je RF generátor DSG 3000 s dvěma verzemi, do 3 nebo do 6 GHz. Bohaté možnosti využití I/O jsou patrny z obr. 1.

V souvislosti s Rigolem se ještě zmiňme, i když ne o úplné novince, ale o zajímavém zdroji. Jedná se o programovatelný tříkanálový laboratorní zdroj řady DP 800. I třetí kanál je zde regulovatelný s proudovým omezením až 5 A a na displeji lze sledovat kromě napětí a proudu i výkon ve wattech. Největším přínosem jsou však interface. USB Host a Device, LAN, RS232, digitální IO a USB-GPIB (ten je však za příplatek).

Další výrobní firmou, která přináší zajímavé novinky a která má v České a Slovenské republice také zastoupení ve společnosti Micronix, je tchajwanská APPA.

Ta se v poslední době prosadila především úspěšným 5 ½místným multimetrem APPA 505 a dále RLC metrem APPA 703. Pro zopakování: u APPA 505 je základní přesnost, tedy přesnost na stejnosměrném napětí 0,015 % + 2 digity. Pro střídavé veličiny pak v oblasti 40 Hz až 100 kHz měří správnou efektivní hodnotu (TRUE RMS), a to nejen pro napětí, ale i pro střídavý proud. Kromě napětí, proudu a odporu měří ještě kapacitu, frekvenci a teplotu, přičemž kapacitu lze měřit až do 40 mF s rozlišením na 0,001 nF, frekvenci pak od 10 Hz až do 4 MHz s rozlišením na 0,001 Hz. Přístroj navíc obsahuje dataloger pro uchování až 20 tisíc naměřených hodnot. Je vybaven pro komunikaci USB/RS232 se SW, a to v základním příslušenství.

U RLC měřičů pak navazuje na zmíněný typ RLC 703 novinkou APPA 707. Tento RLC metr se ještě neprodává, je to úplně „horká“novinka. Jde o plně automatizovaný RLC pinzetový přístroj, s měřením i L, C, R, D, Q, úhlu a DCR při volitelných testovacích frekvencích od 100 Hz do 100 kHz v pěti krocích. Automatizace spočívá nejen v automatické volbě rozsahu, ale i v automatickém výběru LCR testu.

Rozsahy jsou u kapacity od 20 pF (první nejmenší rozsah s rozlišením 0,001 pF) až po 20 mF. U indukčnosti pak od 20 μH (s rozlišením 1 nH) až po 20 kH a u odporů od 1 mΩpo 20 MΩ. Tento RLC má přesnost 0,2 % z měřené hodnoty a je vybaven komunikací pro PC přes USB.

V oblasti proudových klešťových multimetrů má APPA také letos hodně novinek. Ty budou kromě zmíněného veletrhu Electron představeny i na MSV v Brně, kde se bude expozice soustřeďovat spíše na silnoproudé měřicí přístroje.

Vzhledem k tomu, že pro čtenáře nejsou podobné přístroje tak atraktivní, zmíníme se o nich jen krátce. Do nabídky byl z těchto novinek zařazen typ APPA 138, který disponuje kromě střídavých a stejnosměrných rozsahů do 1000 A ve dvou rozsazích (první je do 400 A) i oběma napětími do 1 000 V. U střídavých veličin (proudu i napětí) v podobě TRUE RMS. A vzhledem k tomu, že „umí“i cos, resp. P.F. (od –1 do 1), je možné měřit i ve výše uvedených rozsazích jim odpovídající výkon. Zjistí i celkové harmonické zkreslení (THD) z jednotlivých harmonických, které lze měřit až do 25. Měření odporu, vodivosti a frekvence je samozřejmostí. Oproti běžným klešťovým multimetrům je k dispozici i kapacita a teplota.

Dalším klešťovým multimetrem z novinek APPA je typ A1. Zajímavý je tím, že je vybaven bezdotykovou napěťovou detekcí. Podstatné je ale měření obou typů proudů do 300 A, pro střídavé s funkcí TRUE RMS. Díky rychlému vzorkování lze určit i poměrně přesné maximum u rozběhových proudů.

Na vysoké střídavé proudy přichází APPA s typem sFlexD, který má místo kleští Rogowského cívku.

Samozřejmě že na MSV představí firma Micronix i přístroje vztahující se k tématu strojírenského veletrhu, jako jsou měřiče tlouštěk, mikrometry, posuvky, úhloměry apod.

Měřiče neelektrických veličin, které má společnost Micronix také ve své nabídce, budou dominovat i na závěr zmiňovaném, ale časově nejbližším veletrhu –ForAch, který souvisí s veškerým stavebnictvím.

Zde je letos možnost v této oblasti prezentovat poměrně dost novinek, např. od firmy Lutron (opět v ČR a SR zastoupená Micronixem). Například nový digitální teploměr s vlhkoměrem MHT 381 SD bude mít široké použití nejen v oblasti stavebnictví. Předností tohoto přístroje je kromě ceny i možnost ukládání naměřených dat, včetně časové značky, na až 16GB SD kartu. Díky duálnímu displeji lze zobrazovat obě hodnoty současně, a to jak aktuální, tak naměřené dříve. Samozřejmě ale s použitím PC a eventuálně příslušného SW, který je za příplatek, lze z nahrané SD karty zpracovávat data komplexně, třeba i graficky, neboť jsou zobrazována rovnou v programu Excel. Samotné rozsahy jsou pak běžné pro vzdušnou teplotu a vlhkost: do 50 °C a do 95 % s rozlišením na 0,1 °C a 0,1 % R.H.

Obdobný a co do principu měření a záznamu zcela stejný je další novinka od Lutronu, a to typ MCH 383 SD. Ten ale kromě teploty a vlhkosti měří ještě CO2 v rozsahu do 4000 ppm.

U měření CO2 zmíníme ještě také novinku GCO 2028. Je to digitální měřič CO2 s teploměrem, s rozsahem měření do 4000 ppm a s možností nastavení alarmu při překročení nastavené hodnoty. Zároveň měří i teplotu. Je zde ale jen možnost komunikace pomocí USB, ale bohužel není možnost ukládání na SD kartu. To je ale zase vyváženo možností měřit bez přítomnosti sítě jen na baterie, což předchozí uvedené přístroje nemají.

Protože je ForArch i příležitostí k široké prezentaci bazénů a bazénové techniky, bude možná zajímavý i nový měřič chloru –CL 2006. Rozsah měření volného a celkového chloru je 0–350 ppm (mg/l). Přístroj je určen pro testování vody v bazénech, městské vody, nápojů a dalších vodních roztoků, kde je čistota vody důležitým faktorem. Kalibrační roztoky 1,00 ppm pro volný a celkový chlor jsou součástí standardního příslušenství.

Jedním z těžišť expozice na tomto veletrhu budou i infrakamery. Ty se dají využít jak ve stavebnictví, tak samozřejmě i v elektrotechnice, např. i pro aplikace analýzy zahřívání komponentů v osazených plošných spojích apod. Kromě standardní nabídky klasických infrakamer představí firma Micronix i novinku firmy Fluke, jejíž produkty společnost Micronix také oficiálně přímo distribuuje, a to typ Fluke VT02.

Je to vlastně bezdotykový teploměr s infračerveným snímkem, který má sice „dále“k ostrému infra snímku běžných infrakamer, ale vše je vyváženo cenou, která je málo přes 16 tisíc korun. Navíc ukládá prolínající se infračervený a vizuální snímek při každém pořízení. Prolínající se snímek poskytuje uživateli přehled a umožňuje porovnávání údajů.

Fluke VT02 je rovněž vybaven funkcí NEAR/FAR (BLÍZKO/DALEKO), která umožňuje pořizovat vizuální snímky sloučené a zarovnané s teplotní mapou, a to jak na krátkou vzdálenost do 23 cm (9") v režimu NEAR, tak na větší vzdálenosti v režimu FAR. Teplotní rozsah je od –10 do +250 °C. Snímky jsou ukládány v běžných formátech BMP, JPEG, JPG, TIF apod. na 4GB mikrokartu, která je součástí dodávky.

V souvislosti s teploměry zmíníme ještě novou řadu bezdotykových teploměrů Fluke 62+ a Fluke 62Max. Tyto mají velmi slušný rozsah, nastavitelnou emisivitu, ukazují laserově 2 body, nikoliv jen střed, takže uživatel snadno určí měřený průměr. A hlavně mají vynikající cenu…

Na zmíněných veletrzích představí firma Micronix tyto i mnoho dalších novinek, jakož i ostatní již osvědčené přístroje na svých stáncích, přičemž některé z nich budou prezentovány při měření v tzv. „živém koutku“, aby mohly být jejich funkce a přednosti prezentovány přímo před odbornou veřejností.

Pokud někteří ze zájemců o novinky či o některý přístroj ze standardní nabídky firmy Micronix nebudou mít možnost navštívit ani jeden z podzimních veletrhů, je možné se o ně zajímat přímo v sídle firmy.