česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Nové generátory Rigol řady 5000

DPS 2/2011 | Články
Autor: Ing. Přemysl Hejduk, Micronix

Společnost Rigol produkující dnes již i špičkovou měřicí techniku je etablována na českém trhu již 4 roky. Za tu dobu se stala silnou konkurencí pro ostatní značky zabývající se produkcí měřicí techniky. Nejnovějším přírůstkem v nabízeném sortimentu jsou vyspělé funkční generátory řady 5000.

Kvalita přístrojů Rigol je nepopíratelná a to se projevilo i na dnes testovaném programovatelném generátoru s označením DG5102. Jedná se o přístroj, jehož maximální frekvence nastavitelného průběhu je 100 MHz. Přitom tato frekvence je v řadě 5000 nejnižší. Modely s označením DG535x dosahují maxima na frekvenci generátoru 350 MHz. Díky vzorkování 1 GSa/s, možnosti generování televizního signálu se zvolenou modulací a dále popisovanými vlastnostmi, se tento přístroj bude řadit mezi nejzajímavější novinky letošního veletrhu Ampér a bude také předveden při měření v tzv. „živém koutku“ na stánku firmy Micronix, která disponuje generálním zastoupením pro distribuci produktů společnosti Rigol v České a Slovenské republice.

Obr. 1 Generátor Rigol DG 5102

Obr. 1 Generátor Rigol DG 5102

Při ovládání přístroje se všechny potřebné informace zobrazují na 4,3 palcový TFT LC displej, který dokáže zobrazit až 16 mil. barev. Pomocí něho je nastavení požadovaného průběhu otázkou chvíle. Displej má dvě základní varianty zobrazení. První je parametrické, kde jsou pro oba kanály současně zobrazeny informace o frekvenci, amplitudě, offsetu a fázovém posunu. Druhá spočívá v možnosti se zobrazením grafu nastaveného průběhu, s informacemi o frekvenci a amplitudě. Při zvolení IQ modulace se zobrazuje schéma zapojení, jak je daná modulace tvořena.

DG5000, který je založen na technologii přímé digitální syntézy (DDS), může poskytnout stabilní, přesný a čistý signál s nízkým zkreslením. Uživatelsky a designově příjemně řešené rozhraní a rozvržení panelů přinese uživatelům příjemný zážitek nejen z ovládání, ale především z výsledné kvality navoleného výstupního signálu. Kromě toho lze snadno dálkově ovládat generátor prostřednictvím různých standardních konfiguračních rozhraní, které poskytují více řešení pro náročného uživatele.

Ke standardně generovaným průběhům (celkem 14), jako je například sinus, pila, obdélník, pulz, bílý šum a standardní modulace AM, FM, FSK a PWM, můžeme zařadit i průběhy, které si sami naprogramujeme. U dvoukanálových modelů je možné například zvolit naprosto stejné průběhy pro každý kanál a precizně si pak nastavovat fázové zpoždění mezi těmito kanály.

Obr. 2 Možnosti zobrazení

Obr. 2 Možnosti zobrazení

Tradiční rádiová komunikace, která pracuje s pevnou frekvencí, může být snadno zachycena a narušena a její bezpečnost je poměrně slabá. Generátory řady DG5000 umožňují generovat signál s přepínáním frekvencí (tzv. Frequency Hopping). Tento způsob realizace rozprostřeného spektra je často používán pro odstranění interferencí v komunikačních systémech. A právě mapu frekvencí a jejich pseudonáhodné pořadí je možné přehledně nastavovat pomocí kombinace posuvného registru a zpětné vazby, který má jednoduchou strukturu a může být rychle synchronizován.

Další možností, jak tvořit libovolné průběhy, je propojit generátor s osciloskopem, který podporuje standard TMC. Osciloskop pak posílá navzorkovaný signál přímo do generátoru, který pak může tento průběh uložit do paměti, přesně podle vzorků, které od osciloskopu obdrží.

K uložení naprogramovaných průběhů a jednotlivých nastavení přístroje slouží standardně implementovaná flash pamět o velikosti 1 GB. K této paměti je možné přistupovat standardizovanými rozhraními, jako je třeba USB, LAN, nebo GPIB. Samozřejmostí je i možnost připojit USB flash disk a tím zabudovanou paměť rozšířit.

Nové produkty firmy Rigol nabízí univerzální řešení, jak pro vysokofrekvenční aplikace, tak i pro zjišťování přechodových jevů, či chování obvodů při zatížení. Ať už se jedná o osciloskopy, nebo o generátory, jejich spolupráce je na vysoké úrovni a za nízkou cenu proti konkurenci, dohromady pak poskytují kompletní zázemí pro úspěšnou práci při jakékoliv činnosti.

Obr. 3 Nastavení mapy frekvencí

Obr. 3 Nastavení mapy frekvencí

Na veletrhu Amper, tentokráte v Brně a na následném veletrhu Elektron v Praze, bude firma Micronix prezentovat nejen tyto, ale i další novinky a to nejen od zmíněného výrobce Rigol. Ke zhlédnutí bude i celá škála nových, či již osvědčených měřicích přístrojů pro měření a generování elektrických signálů, jakož i dalších veličin (luxmetry, teploměry, infrakamery…). Veškeré kontaktní informace, včetně pozvánky s umístěním expozic firmy Micronix na výše zmíněných veletrzích naleznete v inzerátu – viz str 69.