Měření napětí míváme podvědomě spojeno s kovovými kontakty. Na tom není nic zvláštního, dokud nás ovšem tento základní princip nezačne v praxi omezovat. A to se může stát velmi snadno.
Ukázkovým příkladem nechť je automobilový průmysl a jeho vozidla vybavená neustále rostoucím počtem elektronických systémů. K vzájemné komunikaci a řízení bude potřeba rozsáhlé kabeláže – vodičů a také jejich celých svazků. Protože zde klademe důraz na odolnost vůči vodě, setkáme se s nechráněnými a tudíž odhalenými vodivými částmi spíše výjimečně. Co je pro uživatele výhodou bude ale technikům působit problémy. Pokud totiž chtějí sledovat napěťové signály, musí často rozpojit konektory příp. odstranit izolaci kabelu úplně.
Společnost Hioki pro tyto a jim podobné účely proto vyvinula speciální sondu SP3000 sloužící k bezkontaktnímu měření malých střídavých napětí, např. v místech s horší dostupností. Napěťové signály v kmitočtovém pásmu od 10 Hz až do 100 kHz tak dokážeme s přihlédnutím k vnějšímu průměru 1,0 až 2,5 mm jednoduše zachytit a změřit navzdory izolaci konkrétního vodiče (celá březnová zpráva). K měření stejnosměrných napětí nebo odizolovaných drátů však sondu použít nepůjde.
Více na stránkách výrobce zde.
(robenek) @dps-az.cz