česky english Vítejte, dnes je úterý 03. prosinec 2024

Svět olověných akumulátorů aneb o jejich praktickém přínosu a využití

DPS 5/2014 | Články
Autor: Tipa

Každodenní život nás vede po zaběhnutých cestách a běžný provoz automatizací poháněných elektrickou energií považujeme za zcela samozřejmý a přirozený. Aniž bychom si to běžně uvědomovali, jsme obklopeni technickými vymoženostmi a málokdo z nás si dokáže skutečně představit, že by stroje přestaly ve větším měřítku fungovat díky náhlé odstávce energie způsobené naprosto běžnými, ale nevyzpytatelnými přírodními nebo politickými vlivy.

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku neustálého pohybu mechanismů a obvodů, jejichž nepřetržitý provoz je zajištěn právě díky olověným bateriím, které nás dokážou ochránit před nečekanými odstávkami elektrické energie.

Ať už si kupujete parkovací lístek, projíždíte závorou, nebo Váš obchodní balík přepravuje nádražní vozík – to vše funguje za nedocenitelné pomoci „olověného přítele“. Je až s podivem, kolik zařízení efektivně využívá záložních zdrojů, a bez nadsázky můžeme říci, že kupříkladu v nemocnicích při odstávce energie pomáhají svými volty při záchraně našich životů.

My se dnes zaměříme na tzv. trakční a staniční typy olověných baterií, které nachází široké využití, od domácností až po industriální sféru. Jedná se o baterie, které jsou konstrukčně uzpůsobeny k tomu, aby dokázaly po určitou dobu dodávat požadovaný tok energie. Tím se liší od klasických startovacích baterií, které naleznete prakticky v každém automobilu a motocyklu a u nichž je dlouhodobý odběr s ohledem na jejich životnost naopak nežádoucí.

Svět olověných akumulátorů aneb o jejich praktickém přínosu a využití 1

Trakční baterie (Deep cycle)

Zásadní předností trakční baterie je schopnost dodávat energii až do hlubokého vybití, aniž by v zásadě docházelo k jejímu nevratnému poškození. Je velmi odolná proti delšímu a pomalému odčerpávání energie, čehož je mimo jiné dosaženo zejména díky konstrukčnímu rozdílu v podobě mohutnějších elektrod. Své uplatnění nachází zejména v elektrických vozidlech, vysokozdvižných vozících, solárních a větrných energetických systémech atd. S trochou fantazie lze např. na chatě proměnit velkokapacitní baterii díky měniči napětí na efektivní zdroj energie, standardních 230 V.

Staniční baterie (Standard Series)

Tento typ akumulátorů je konstruovaný jako záložní zdroj energie, který má při výpadku za úkol udržovat důležitá zařízení v chodu (např. zabezpečovací systémy, alarmy, výtahy, UPS atd.). Staniční baterie jsou po většinu své aktivní životnosti udržovány v pohotovostním nabitém stavu a aktivují se pouze ve chvíli přerušení dodávky energie ze sítě.

Provedení a technologie

V současnosti jsou velmi populární tyto baterie v tzv. bezúdržbovém provedení, jejichž výrobou se zabývá i společnost MOTOMA. U těchto modelů nehrozí za běžných podmínek únik elektrolytu (náplně baterie) a komplikace s tím spojené. Akumulátory se pyšní opatřeními, která zabraňují explozím a vznícení v důsledku nevhodné manipulace, přebíjení atd. Navíc se technologicky jedná o baterie, které je možné plně využívat v jakékoli poloze, aniž by docházelo ke zmiňovanému úniku elektrolytu. Kvalitní výrobce vybavuje olověné akumulátory funkčním ventilem, který slouží jako bezpečnostní pojistka pro případ, že by došlo ke zvýšenému nahromadění plynů vzniklých při chemických reakcích, a nárůst tlaku tímto chytře reguluje (tzv. VRSLA – Valve regulated Sealed Lead Acid).

Staniční baterie výše zmíněného výrobce navíc nacházejí využití i v oblasti pohonu elektrických zařízení, jako například elektrokola, elektrické invalidní vozíky, golfové vozíky, atd.

U těchto baterií se běžně setkáváme s technologiemi výroby AGM (zkratka anglického Absorbent Glass Mat) a GEL. První z nich využívá skelnou strukturu pro absorbování elektrolytu a druhá varianta spoléhá na zahuštění elektrolytu do formy gelu. Oba dva typy mají své výhody a vždy závisí na individuálních nárocích a konkrétním využití. AGM provedení např. dosahuje lepších výkonů při nižších teplotách, zatímco gelová varianta poskytuje při doporučené údržbě delší životnost.

Svět olověných akumulátorů aneb o jejich praktickém přínosu a využití 2.jpg

Výrobní linka v továrně MOTOMA

Péče o baterie

Aby nám akumulátory dobře sloužily, je potřeba jim věnovat dostatek péče. Obecně platí, že příliš hluboké vybíjení takovým bateriím škodí a je potřeba je udržovat pokud možno v nabitém stavu a nenechávat je příliš dlouho vybité, protože v takových situacích hrozí tzv. sulfatace, která jednoduše dokáže znehodnotit celý akumulátor.

Díky „chytrým“ nabíječkám, které jsou řízené mikroprocesorem už není v současnosti nutné hlídat čas, než se baterie nabije. Tyto nabíječky jsou k bateriím šetrné a dokáží je uchovávat v nabitém stavu díky malým proudům, které bateriím prospívají a mohou tak udržovat jejich životnost na vysoké úrovni s ohledem na stupeň využívání.

Jaký akumulátor si vybrat?

Jednoduše vybírejte podle specifických potřeb konkrétního zařízení, požadované voltáže a kapacity. Pokud si nevíte rady, nebojte se poradit s odborníky poskytovatele baterií, kteří Vám dokážou doporučit vhodný typ pro nejefektivnější využití s ohledem na životnost zvoleného akumulátoru.

Na závěr můžeme říci, že vzhledem k pokročilým a moderním výrobním procesům nabízí olověné akumulátory v dnešní době vysokou kvalitu a spolehlivost v širokém měřítku, to vše s ohledem na specifické potřeby zákazníků.