česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Moderní řízení výkonových LED s obvody Maxim

Když v r. 1907 objevil Henry Joseph Round existenci elektroluminiscence, rozhodně netušil, že jeho objev jednou pošle do důchodu vláknové žárovky Edisona. Na konci minulého století byla vynalezena první jednočipová bílá LED složená z modré nebo ultrafialové LED a luminoforu. Pak trvalo téměř dvacet let, než se podařilo výkonovým bílým LED na trhu s interiérovým a exteriérovým osvětlením prosadit v širším měřítku. Výkonová LED svítidla jsou stále relativně drahá, ale nabízejí ve srovnání s klasickými žárovkami až padesátinásobnou životnost a především mnohonásobnou účinnost, která se s každým rokem vývoje výrazně zvyšuje. Díky neustálému technickému pokroku a i díky snaze šetřit elektrickou energií (částečně vymáhané i nařízeními Evropské unie) zažívají v dnešní době výkonové LED obrovský rozmach.

Firma Maxim jde ruku v ruce s technickým pokrokem a nabízí veliké množství integrovaných obvodů pro napájení a řízení (nejen) výkonových LED. Maxim má v nabídce v současné době několik desítek typů integrovaných obvodů této kategorie. Jedná se o lineární i spínané zdroje proudu pro napájení LED s různými funkcemi. V nabídce jsou jedno i vícekanálové obvody. Některé obvody (viz MAX16841) pracují přímo se síťovým napájecím napětím v rozsahu 90 až 265 V a dají se použít pro výrobu LED náhrad klasických žárovek. Jiné pracují s nižším napájecím napětím a naleznou využití například v náhradách 12V halogenových žárovek (např. MAX16840/22/32). Mezi hlavní výhody těchto integrovaných obvodů patří především extrémně malý počet externích součástek potřebných k funkci, který lze omezit v některých případech jen na keramický kondenzátor a tlumivku (např. MAX16822/32). Na rozdíl od většiny konkurenčních řešení obvody Maxim nevyžadují žádné elektrolytické kondenzátory a tím podstatně zvyšují životnost celého systému, která bývá u jiných řešení omezena právě nízkou životností elektrolytických kondenzátorů při vyšších provozních teplotách v blízkosti výkonové LED. Většina z obvodů má možnost stmívání pomocí PWM a to až v rozsahu 5000 : 1. Zajímavou vlastností je i plná kompatibilita se starými triakovými stmívači, kompatibilita s „elektronickými“ transformátory pro halogenové žárovky, možnost kontroly a/nebo měření odebíraného proudu, detekce selhání LED, ochranné pojistky a nebo i nižší elektromagnetické vyzařování oproti konkurenčním řešením. K dispozici jsou izolované i neizolované varianty obvodů. LED drivery pro venkovní osvětlení architektury nebo budov lze výhodně kombinovat s komunikačními obvody pro umožnění vzdáleného řízení jasu, případně i barvy světla (viz např. vícekanálový MAX16826 pro RGB LED) konkrétních svítidel, aby byly minimalizovány nutné změny ve stávající infrastruktuře při přechodu z klasického osvětlení na LED. K tomu poslouží obvody pro powerline komunikaci (tj. komunikace po síťovém napájení, viz MAX2990/1/2) nebo i wireless obvody, kterých nalezneme u firmy Maxim poměrně hodně. Dále můžeme výkonové LED drivery doplnit i o další měřicí obvody pro energetická měření.

Podrobnější informace získáte u distributora, společnosti HT-Eurep Electronic, případně na www.silabs.com a www.maxim-ic.com.

HT-Eurep Electronic

Světova 9 180 00 Praha 8, tel. 266 313 053, fax. 284 810 202

www.hte.cz