česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Moderní laboratoř mikroelektronických technologií

DPS 6/2011 | Články
Autor: doc. Ing. Ivan Szendiuch, CSc., Ing. Martin Buršík, Ing. Michal Řezníček, Ing. Jaroslav Jankovský, VUT v Brně – FEKT – UMEL

Ústav mikroelektroniky, který je součástí Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) Vysokého učení technického v Brně, nabízí možnosti moderního způsobu výuky a také špičkového výzkumu v oblasti tlustovrstvové technologie a pouzdření. Výukový proces společně s výzkumem je zde zaměřen na návrh a výrobu integrovaných mikroelektronických komponent nevakuovými procesy, od čipu až po kompletní elektronický systém, včetně jeho testování. Zaměření je v souladu s programem IMAPS (International Microelectronics and Packaging Society), na jejichž světových konferencích jsou výsledky publikovány a diskutovány.

Moderní laboratoř mikroelektronických technologií 1.jpg

Obr. 1. Sítotiskové zařízení

Laboratoře pouzdření a propojování jsou založeny na nevakuovém technologickém procesu vycházejícího z principu tlustovrstvové technologie. Jako podpůrné procesy laboratoř zajišťuje možnost komplexní přípravy anorganických nosných substrátů (Alumina). Laboratoř disponuje výkonovým YAG laserem sloužícím pro dělení substrátů a také pro aktivní dostavování hodnot vrstvových rezistorů. Následuje kompletní technologie pro nanášení tlustovrstvových a pájecích past, včetně kontroly reologických vlastností viskózních látek. Pohled na sítotiskové zařízení (Aurel) je na obr. 1. Na to navazují teplotní operace pro zasušení a vytvrzení natištěných motivů, včetně sintrace tlustých vrstev do teplot 1000 °C. Příklad testovací tlustovrstvové struktury pro rezistory je znázorněn na obr. 2.

Moderní laboratoř mikroelektronických technologií 2.jpg

Obr. 2. Kalibrační vzor sítotiskového procesu

Technologie pájení je zastoupena v plné šíři, od ručních pájedel, přes řízený IR ohřev, až po pájení v parách. Předmětem výzkumu je také pájení v dusíkové atmosféře a ve vakuu. Osazování čipů je realizováno jak pomocí manuálního manipulátoru, tak poloautomatem FRITSCH. Na těchto zařízeních je možné osazovat součástky SMD včetně BGA, a také holé čipy a flip chip (obrácený čip). Mezi špičková pracoviště se řadí kontaktování polovodičových čipů, jak holých, tak i flip chip. Na obr. 3 je ukázáno kontaktování termosonického zařízení tpt HB16 pro připojování polovodičových čipů.

Moderní laboratoř mikroelektronických technologií 3

Obr. 3. Kontaktovací zařízení

Samotné propojení čipu a substrátu se provádí zlatým (Au99,99) nebo hliníkovým (AlSi1) mikrodrátkem o průměru 25 μm, jehož detail je znázorněn na obr. 4.

Moderní laboratoř mikroelektronických technologií 4.jpg

Obr. 4. Kontaktování mikrodrátkem

Mechanické zkoušky pevnosti jak kontaktovaných, tak pájených spojů jsou realizovány na automatizovaném zařízení Dage s rozlišením 0,001 g. Z hlediska pouzdření jsou využívány různé metody, od jednoduchého zakapávání epoxidovými tmely až po fluidizační jednotku na pouzdření hybridních obvodů.

Výzkumné aktivity jsou zde zaměřeny zejména na zajištění vyššího rozlišení u depozice tlustovrstvových past, strukturální změny uvnitř pájeného spoje, simulační podporu technologických procesů pomocí programu ANSYS a celá řada dalších témat z uvedených oblastí.

Keramický substrát využívaný v hybridní technologii zajišťuje široké možnosti optimalizace mikrosystému z mnoha hledisek, především teplotního managementu. Hybridní obvody nabízejí při dodržení specifických technologických postupů chemickou a teplotní odolnost, což je předurčuje k využití v oblasti nekonvenčních aplikací, jako jsou senzory, vysokoteplotní obvody, mikrovlnné struktury, automobilový průmysl, lékařská elektronika a další.

Mechanické vlastnosti keramického substrátu upřednostňují hybridní technologii pro použití jako nosné substráty pro čipy a pouzdra. Souhrnně lze popsat keramické substráty jako materiál vhodný pro aplikace s požadavky na vysokou spolehlivost a odolnost systému.

Moderní laboratoř mikroelektronických technologií 5.jpg

Obr. 5. Technologický postup operací v laboratořích VUT – UMEL

Obr. 5 znázorňuje posloupnost technologických operací při výrobě hybridních integrovaných obvodů, včetně podpůrných operací.

V rámci rozšiřování spolupráce akademického sektoru s průmyslovými partnery je možné zajistit konzultace a zakázková řešení konkrétních aplikací v uvedených technologiích.