česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Zákon ergonomie: Pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku

DPS 5/2012 | Články
Autor: Ing. Radka Kocková

V dnešní době při výrobě průmyslového nábytku není již „ergonomie“ jenom cizí slovo, ale její zákonitosti jsou nezbytnou a neoddělitelnou součástí již samotného návrhu nábytku. Ergonomie je uznávaný vědecký obor založený na porozumění interakce člověka a designu používaného nábytku. Cílem ergonomicky řešeného pracovního místa je vytvořit takové pracovní podmínky, aby nedocházelo k nepřiměřené zátěži, např. svalově kosterního aparátu. Veškeré vzdálenosti, výšky a úhly musí být nastaveny tak, aby odpovídaly antropometrickým a biomechanickým požadavkům příslušného uživatele. Pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku, nikoli naopak. Aplikací vhodného prostředí a produktů se zlepšuje lidské zdraví, zvyšuje bezpečnost, výkonnost a pohoda na pracovišti.

Zákon ergonomie Pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku 1.jpg

Obr. 1 Funkcionalita ergonomického pracoviště

Podívejme se v detailu na všeobecné požadavky pro operátorské pracoviště vsedě, neboť taková pracoviště jsou v elektrotechnickém průmyslu nejběžnější. Výška pracovní desky a prostor pro dolní končetiny musí umožňovat zaměstnanci pohodlnou pracovní polohu. Deska pracovního stolu, ale i povrchy zařízení musí být matné, aby na nich nevznikaly reflexy, které ruší při práci a unavují oči operátora. Také platí, že stůl není pouze deska, ale flexibilní pracovní plocha. Výšku stolu lze tedy podle potřeb pracovníka přizpůsobit imbusovým klíčem, kličkou nebo elektromotorem, a to v rozmezí od 690 mm až do 1 100 mm pro řadu pozic pro sezení i stání. Využití modularity může zvýšit flexibilitu pracovní síly. Široká škála příslušenství, včetně modulárních nástrojových panelů, polic na klávesnice a kovových skříní, upravuje pracovní stoly tak, aby byly schopny provádět širokou škálu úkolů s minimálním časem a energií.

Zákon ergonomie Pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku 2.jpg

Obr. 2 Plně ergonomická židle

Díky ergonomickým testům a několikaletým výzkumům bylo zjištěno, že pro průměrnou výšku postavy 175 cm platí následující parametry pracovních ploch pro práci vsedě: Pro velmi jemné práce (montáž hodinek, speciální pracovní obory vyžadující velmi přesnou manipulaci) je vhodná výška pracovní plochy 88 cm. Pro práce s větší zrakovou náročností – 84 cm. Běžný pracovní stůl určený pro manipulaci bez zvýšené námahy a bez nutnosti zvýšené zrakové kontroly má výšku 74 cm. Pro práce vyžadující vynaložení větší síly platí výška pracovní plochy 66 cm. Pro všechny výše uvedené parametry počítejme výšku sedadla 45 cm, nejmenší výška prostoru pro nohy musí být 60 cm a výše očí nad sedací plochou je 75 cm.

Zákon ergonomie Pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku 3.jpg

Obr. 3 Osvětlení pracovní plochy

Židle je z ergonomického hlediska nejdůležitějším kusem nábytku. „Bolest v dolní oblasti páteře je nejobvyklejší nemocí,“ říkají mluvčí zdravotních pojišťoven. Může být přímým následkem sezení na špatně seřízených židlích po dlouhá léta. Konstrukce pracovního sedadla židle musí být stabilní, s výškově nastavitelným sedákem, snadno čistitelným. Zádová opěrka musí být nastavitelná jak výškově, tak úhlem sklonu. Opěrka pro dolní končetiny musí být poskytnuta každému, kdo ji vyžaduje.

Zákon ergonomie Pracovní místo je nutno přizpůsobit člověku 4.jpg

Obr. 4 Detail zásuvky

Rozhodně se vyplatí investice do kvalitní ergonomické židle. Je jenom otázkou času, kdy přijdou i v naší zemi dosud moc nepraktikované žaloby na poškození zdraví v důsledku vykonání pracovní činnosti. Pokud se při nákupu pracovní židle zaměříte na její kvalitu a budete ochotni vydat větší částku (počítejte s částkou min. 7 000 Kč bez DPH za jednu židli), vrátí se Vám investice ve vyšší výkonnosti pracovníka. Člověk, kterého bolí záda, si při výkonu neustále ulevuje od bolesti, odpočívá, je nervózní a nesoustředěný. Toto se samozřejmě odráží na kvalitě odvedené práce – zvýšení zmetkovosti, zvýšení nákladů na opravy atd. Připočítáme-li k tomu i čas, který takový pracovník stráví u lékaře, příp. na různých rehabilitacích, jsme dávno na několikanásobně vyšší částce, než je vlastní cena kvalitní ergonomické židle!

Dalším velmi důležitým článkem pracoviště je osvětlení. Problémy způsobené špatným osvětlením jsou často přehlíženy, protože symptomy nebývají tak zjevné jako špatně fungující zařízení nebo neúčinné nástroje. Skutečností však zůstává, že kvalita osvětlení má ohromný vliv na schopnosti Vašich zaměstnanců.

Ačkoliv to okem nevidíte, standardně světlo nepřetržitě bliká. Studie ukázaly, jak může blikání namáhat oči, vyvolávat únavu či dokonce bolesti hlavy. To znamená, že zastaralé osvětlení snižuje produktivitu Vašich pracovníků, protože je pro ně obtížné se soustředit a snadno se unaví. Pracovní lampa s blikajícím světlem může pracovníkům působit ještě další problémy. Jsou méně efektivní při rozeznávání barev, takže je pro ně obtížnější odhalit vady. Jestliže zaměstnanci pracují s rychle rotujícími předměty, stroboskopický efekt může být nebezpečný, protože může vytvářet iluzi stojících předmětů.

Těmto problémům je možno se vyhnout investicí do vysokofrekvenčních lamp na pracovních stolech, které dávají konstantní svazek a řádně osvětlují pracovní plochu. Vysokofrekvenční pracovní lampy mají řadu pozitivních přínosů. Znamenají menší namáhání očí Vašich pracovníků, zlepší jejich rychlost a přesnost při lokalizaci předmětů. Menší únava očí pracovníků znamená, že zůstávají ostražitější, klesá riziko chyb a stoupá jejich produktivita.

Ačkoliv vysokofrekvenční světla mohou být dražší, jsou účinnější a trvanlivější. Investice se může také obvykle do roka vrátit ve vyšší produktivitě a zvýšeném zisku. Studie ukázaly, že při přechodu od továrních světel minimální průmyslové normy k vysokofrekvenčním se produktivita může zvýšit více než o 10 %.

Příkladem výrobce, který se drží všech výše uvedených pravidel a vyrábí plně ergonomický dílenský nábytek, je finská společnost TRESTON. Filozofie společnosti je taková, že pracovník na dílenském pracovišti musí mít zajištěné stejné pracovní podmínky jako pracovník v kanceláři. Ergonomická pracoviště jsou navržena tak, aby pohodlně a účinně kombinovala požadavky jak operátora, tak výroby.

www.treston-nabytek.cz