česky english Vítejte, dnes je úterý 03. prosinec 2024

Automatizovaná výroba aneb jak nepřijít o prsty

Problematika bezpečnosti na pracovištích je velmi frekventované téma, a to jak v odborných periodikách, tak na stránkách vnitřních směrnic výrobních provozů. V reálné výrobě je však hodnota opravdové bezpečnosti z mnoha pohledů nejednotná a nedostatečná. „Papír snese vše.“ S touto myšlenkou se občas objevují postupy práce, které jsou sice bezpečné, ale z principu, při dodržení definovaných kroků, nedovolují danou výrobu vůbec dokončit. Na druhou stranu jsou provozy, kde se problematika bezpečnosti neřeší vůbec nebo nedostatečně.

Obr. 1

Na rozdíl od papíru prsty, ruce či další části lidského těla zdaleka tak odolné nejsou a k lehkým či těžkým úrazům, většinou vinou obsluhy, dochází velmi často. Můžeme donekonečna polemizovat, zda je horší pasivní nečinnost vedení, nebo aktivita pracovníků jak bezpečnostní směrnice obejít, aby vůbec mohli pracovat. Právě (ne)bezpečnost reálných průmyslových provozů mě přivádí k tomu, abych ukázal, jak by bylo možné, a hlavně jak v praxi opravdu lze zajistit bezpečnost strojů a strojních zařízení využitím odpovídající automatizační techniky.

Automobilový průmysl

Je třeba si uvědomit, že vývoj je většinou spjatý s novými trendy a plánovanými potřebami výroby. Vzhledem k velikosti automobilového průmyslu patří dodavatelé i samotní výrobci k největším zákazníkům společnosti Panasonic. Vývoj bezpečnostních závor začal v minulosti právě pro toto odvětví a dnes Toyota používá bezpečnostní světelné závory Panasonic ve všech továrnách po celém světě. To je samozřejmě možné vzhledem ke skutečnosti, že bezpečnostní výrobky Panasonic jsou celosvětově v souladu s mezinárodními standardy, dodržují příslušné bezpečnostní normy závazné pro výrobce strojů a jsou vždy v souladu s regionální direktivou jako například označení shody CE platné v rámci Evropské unie.

Obr. 5

Bezpečnostní světelné závory

Bezpečnostní závory Panasonic nacházejí uplatnění nejen v náročném automobilovém průmyslu, ale ve všech oborech průmyslové výroby. Povrch z eloxovaného hliníku, krytí IP67, vestavěné funkce jako např. muting, blanking, overriding, velmi krátká doba odezvy a jednoduchost zapojení jsou parametry, díky kterým jsou tyto bezpečnostní prvky vhodné téměř pro každou aplikaci.

Nejnovější řada SF4C je nejtenčí bezpečnostní závora na světě, a tak po montáži do prostupu „nekrade“ šířku a je tam stále dostatek místa pro výrobek či jakoukoliv další manipulaci. Další výhodou jsou uživatelsky nastavitelné červené a zelené LED vestavěné přímo do těla závory, které přinášejí okamžitou zpětnou vazbu o aktuálním stavu závory či aplikované funkci. Dva bezpečnostní vstupy, kterými lze komunikovat s dalšími bezpečnostními zařízeními, ještě rozšiřují možnosti uplatnění, a odbourávají tak nutnost použití samostatného bezpečnostního modulu – funkci plní přímo řídicí jednotka v bezpečnostní závoře.

Obr. 2

Laserový skener – bezpečnost bez hranic

Bezpečnostní laserový skener SD3-A1, jehož funkce je založena na osvědčeném principu měření doby letu vyslaného světelného impulsu, používá polovodičovou laserovou diodu s infračerveným světlem pracující v nejnižší (nejbezpečnější) laserové třídě 1. Pomocí skeneru SD3-A1 je možné zabezpečit ochranné pole, které má přibližně tvar rozevřeného vějíře s poloměrem až 15 metrů a vrcholovým úhlem 190°. Přesný tvar a rozměry monitorovacích oblastí (7 + 1 ochranných a varovných polí) je možné pohodlně upravit na požadovanou velikost. Parametrizaci ochranných a varovných polí podobně jako diagnostiku chyb lze nastavit prostřednictvím prostředí pro PC, který je součástí dodávky skeneru. Hlavní použití mají nové bezpečnostní laserové skenery SD3-A1 především pro zajištění nebezpečných míst a nebezpečných zón např. u lisů, ohýbaček, vstřikovacích strojů a jiných výrobních zařízení ve strojírenství nebo u průmyslových robotů, automaticky řízených vozících či v automatizovaných výrobních buňkách automobilového průmyslu, kde se ochrana bezpečnostními světelnými závorami nedá zajistit buď vůbec, nebo jenom s nepřiměřeně vysokými náklady.

Obr. 3

UV vytvrzování na bázi LED

Kromě bezpečné automatizace, která je jen malou částí komplexního sortimentu automatizační techniky, nabízí PEW širokou škálu relé, senzorů, ale i dalších produktových řad. Aicure je přelomový přístroj pro UV vytvrzování na bázi technologie LED. Oproti klasickým zařízením s UV lampou se Aicure UJ30/35 vyznačuje především nižší spotřebou, bezúdržbovým provozem, okamžitou použitelností po zapnutí, kratším časem vytvrzování, provozem bez dodatečného chlazení i při non-stop nasazení a maximálním výkonem 12 800 mW/cm2.

Životnost emitujících hlav při maximálním výkonu je 20 tisíc hodin čistého času – maximální výkon je k dispozici ihned po zapnutí. Aktuální projekty ukazují, že zařízení se hodí nejen do automatizované výroby, kde se o spouštění jednotlivých vytvrzovacích hlavic stará PLC s příslušnými senzory polohy, ale také do ruční výroby, kde si operátor spíná hlavice dle potřeby nožním spínačem či jiným způsobem.

Obr. 4

PEW nabízí v oboru průmyslové automatizace komplexní řešení od jednoho výrobce a zároveň patří k dodavatelům širokého sortimentu komponent pro základní výrobu. Ať se tedy budete zajímat o relé, senzory, přístroj pro LED UV vytvrzování, či průmyslovou automatizaci, vždy získáte kvalitní servis nadnárodní společnosti.

www.panasonic-electric-works.cz