česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Seminář – Novinky a trendy při zavádění nových produktů do sériové výroby

DPS 6/2015 | Články
Autor: Ing. Jiří Vondráček, Amtest Czech Republic

Přední dodavatel SMT technologií v regionu střední Evropy – společnost Amtest Czech Republic, s. r. o., pořádal ve dnech 15. a 16. září v Hotelu Kraskov u Třemošnice odborný seminář na téma „Novinky a trendy při zavádění nových náročných produktů do sériové výroby“. Seminář byl pořádán ve spolupráci s technologickým lídrem v oblasti dávkování materiálů – firmou Nordson Asymtek, americkou firmou Universal Instruments, která mimo jiné vyrábí osazovací automaty, a firmou Retronix, jež provádí servis a defektoskopii komponent. Součástí semináře bylo i předvedení diskutovaných technologií v praxi – v prostorách hotelu byly nainstalovány osazovací automat FuzionOF, dispenser Quantum Q-6800, dispenzer pro dávkování dvou komponentních materiálů HC-100. Poslední předváděnou technologií byl Hot Bar Soldering.

Seminář – Novinky a trendy při zavádění nových produktů do sériové výroby

Obr. 1 Universal Instruments FuzionOF

Přednášky ze semináře jsou na vyžádání k dispozici u pořadatele na e-mailové adrese: info@amtest.cz.

Obr. 2 Nordson Asymtek – Quantum Q-6800

Při zavádění nových produktů do výroby je důležitým parametrem zvládnutí přechodu z výroby vzorků do velkosériové výroby. Na tomto poli vyniká svými produkty společnost Universal Instruments (USA) s osazovacími automaty řady Fuzion. Na semináři byl k vidění flexibilní osazovací automat řady FuzionOF, který zvládá osazovat velmi široký sortiment součástek – obr. 4. Tomu odpovídají i různé možnosti podávání součástek – obr. 5. Obecně platforma Fuzion vyniká rychlým přechodem z vzorkové do sériové výroby – především díky vyspělému softwaru pro NPI (New Product Implementation). V praxi se jedná o účinné nástroje, jak vyrobit již první DPS při prototypové výrobě bez chyb.

Obr. 3 Nordson Dima – HC-100

Obr. 4 FuzionOF – rozsah osazovaných součástek

Platforma Fuzion nabízí širokou škálu automatů, které uspokojí všechny skupiny uživatelů – od menších firem až po nadnárodní koncerny vyrábějící masovou výrobu složitých produktů. Unikátní pohon lineárními motory, které nejsou magnetické a mají velmi nízkou provozní teplotu, naznačuje parametry spolehlivosti a jednoduchost údržby, které se naprosto správně přikládá stále větší a větší význam. Společnost Universal Instruments vyrábí také radiální a axiální osazovací automaty, a to více než 40 let.

Dávkování

Další oblastí, která souvisí s rychlým rozšiřování elektroniky, je nutnost dávkování různých materiálů, a to jak z důvodů zabezpečení proti okolním vlivům, tak i z důvodu mechanické či optické konstrukce výrobku. Této oblasti se dlouhodobě věnuje společnost Nordson Asymtek, která je držitelem mnoha patentů v oblasti dávkování. Její evropská centrála sídlí v Nizozemí a její evropská laboratoř je schopna pomoci v různých fázích přípravy projektu. Je to zejména:

  • Ověření proveditelnosti aplikace (ověření opakovatelnosti a ověření času cyklu)
  • Kvalifikace možnosti nanášení různých materiálů
  • Produkce malého množství pilotních vzorků
  • Různé typy školení
  • Řešení problémů vzniklých při převedení do sériové výroby
  • Před přejímky zakoupených zařízení

Současná doba nám nabízí široké spektrum možností, jak dávkovat materiály – viz obr. 6. Vývoj v této oblasti šel od dávkování materiálu pomocí jehly až k dnešním sofistikovaným bezkontaktním Jet ventilům s pokročilými funkcemi pro zabezpečení opakovatelnosti, jako jsou například „Mass flow calibration“ nebo „Calibrated process jetting“. Z pokročilých procesů, které se více a více objevují v praxi, je například:

  • CSP a BGA Underfill (včetně nanášení přes otvor v RF stínění)
  • Corner and edge bonding
  • HotMelt Jetting

Obr. 6 Metody nanášení materiálů

K dalším oblastem, se kterými je možno se dnes již běžně setkat, patří: SMA Jetting, dispenze pájecí pasty, selektivní nanášení tavidel, nanášení teplovodivých a elektricky vodivých lepidel, nanášení těsnicích hmot a další. Na semináři proběhla praktická ukázka operace Underfill se zařízením Nordson Asymtek Quantum Q-6800 s Jet ventilem DJ-9500.

V neposlední řadě je nutno zmínit oblast aplikace dvou komponentních materiálů, která více a více začíná nabývat na významu, protože při aplikaci těchto dvou komponentních materiálů mohou odpadat energeticky náročné procesy vytvrzování nebo logistika s materiály, které je nutno skladovat v zamraženém stavu.

Pro tuto oblast má společnost Nordson Asymtek ve spolupráci s mateřským koncernem Nordson širokou paletu řešení, od dávkování malých množství pro Jet dávkování přes selektivní lakování až po systémy vhodné pro nanášení těsnění do drážky či po zalévání hotových výrobků. Z této oblasti bylo na semináři prezentováno zařízení HC-100 s dvoukomponentním mixérem.

Další prezentovanou technologií byl Hot Bar Soldering sloužící k rychlému a efektivnímu připojování flexibilních plošných spojů nebo plochých vodičů k DPS. Příklady uplatnění této technologií jsou uvedeny na obrázku 7.

Závěr

Firma AMTEST group (UK, CZ, SK, PL, HU, RO, BG) si Vás doluje pozvat na veletrh productronica 2015 v německém Mnichově – hala A3, stánek 216, který se koná ve dnech 10.–13. listopadu.