česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Soutěž 2014 PCB Technology Leadership Awards

DPS 3/2015 | Články
Autor: Redakce

Společnost Mentor Graphics nedávno vyhlásila vítěze 25. ročníku své soutěže PCB Technology Leadership Awards, jejímž cílem je podpořit a propagovat vynikající návrhy desek plošných spojů. Protože soutěž začala již v roce 1988, je nejstarší akcí svého druhu v oblasti EDA (Electronic Design Automation). Oceňuje práci vývojových týmů i jednotlivců při návrhu složitých desek plošných spojů s použitím nástrojů firmy Mentor Graphics.

Sedm odborníků z oboru návrhu desek vyhodnocovalo přihlášené práce v šesti kategoriích, které reprezentují široké spektrum možného využití elektroniky:

  • Spotřební a přenosná elektronika
  • Průmyslová, přístrojová, zabezpečovací a zdravotní technika
  • Vojenská, letecká a kosmická technika
  • Počítače, servery a paměťové systémy
  • Telekomunikační technika
  • Dopravní technika a automobily

Kromě vítězů jednotlivých kategorií se vyhlašuje i absolutní vítěz za nejlepší návrh desky.

V roce 2014 se do soutěže přihlásili jednotlivci i kolektivy z celkem 16 zemí světa. Cenu za nejlepší návrh desky si odnesl kolektiv návrhářů firmy Alcatel-Lucent Italia.

Mezi vítězi byly, jako obvykle, známé i méně známé společnosti – Sanmina Corporation, Qualcomm Technologies, Seagate Technology, Wizlogix, Fujitsu Technology Solutions, Valtronic SA, NASA Goddard Space Flight Center, RAD, BAE Systems, Ericsson TV a Visteon.

Zajímavé je, že s výjimkou jedné desky (návrh od NASA), která byla navržena v programu PADS, byly všechny ostatní desky navrženy v programu Xpedition.

Detaily o této soutěži i nové trendy v návrhu desek jsou k dispozici na stránkách firmy Mentor Graphics [1].

A co si vítězové odnesli? Kromě toho, že jsou jejich jména zveřejněna na internetu, v odborných publikacích, prezentacích a webinářích, získávají také plaketu a věcné ceny, tentokrát tablety Google Nexus 7.

Soutěž PCB Technology Leadership Awards je každoročně otevřena všem, kteří navrhují desky v návrhových systémech a dalších navazujících programech společnosti Mentor Graphics (PADS, Xpedition, HyperLynx, Model- Sim atd.). Podmínky účasti v soutěži jsou podrobně popsány na stránkách [2]. Zajímavé je, že není požadováno dodat návrh desky ve formátu návrhového programu (i když to je samozřejmě možné a zvyšuje to šance na vítězství). Data navržené desky se extrahují pomocí speciálního nástroje dodávaného firmou Mentor Graphics – ten zjišťuje potřebné údaje o desce a zapisuje je do formuláře. Jedná se např. o velikost desky, hustotu součástek, rozměry plošných spojů, pájecích plošek, via otvorů, počet vrstev desky a jejich složení atd. Pochopitelně, že lze tato data zadat do formuláře i ručně, bez použití extrahovacího nástroje, to ale vyžaduje více práce a času. Kromě toho je třeba popsat účel použití desky, použité technologie (VF, mikrovlny, HDI, embedded součástky, flip-chip, chip-on-board atd.), popsat problémy, které bylo potřeba při návrhu překonat, a sdělit i další informace, které mohou přispět k objektivnímu ohodnocení navržené desky.

Podle našich informací se této soutěže nezúčastnil nikdo z České republiky ani ze Slovenska, což je jistě škoda, protože i u nás jsou výborní návrháři desek. Snad tedy tento rok?