česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

CEITEC – Středoevropský technologický institut

DPS 6/2011 | Články
Autor: CEITEC

Po více než pěti letech příprav proběhla koncem září v Brně zahajovací konference projektu Středoevropského technologického institutu – CEITEC (z anglického Central European Institute of Technology). Institut za 5,2 miliardy korun schválila Evropská komise 6. června 2011. Peníze na jeho vybudování získaly společně brněnské vysoké školy a výzkumné instituce z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Institut, který propojí výzkum v přírodních vědách a technických oborech, vyroste v Brně do tří let.

Cílem CEITECu je vybudování významného evropského centra vědy a vzdělanosti se špičkovým zázemím a podmínkami pro nejlepší vědecké pracovníky. Jeho jedinečnost spočívá v těsném propojení výzkumu věd o živé přírodě s oblastí pokročilých materiálů a technologií. Unikátní přístroje a zařízení bude využívat na 600 vědců a téměř 1200 studentů, ale i firmy z celé ČR a ze zahraničí. Centrum tak významně pomůže dosáhnout špičkové úrovně současnému základnímu i aplikovanému výzkumu u nás.

Bude se zde provádět excelentní výzkum a bude poskytována pokročilá postgraduální a postdoktorská výuka v oblasti nanotechnologií a mikrotechnologií, strukturní biologie, genomiky a proteomiky s vyústěním do pokročilých materiálů a biomedicíny.

Mezinárodní rozměr

Mezi evropskou špičku vědeckých center by měl CEITEC pomoci dovést mezinárodní management. Zkušení zahraniční manažeři – výkonný ředitel a vědecký ředitel, budou s pomocí mezinárodní vědecké rady zavádět pravidla řízení, která se již osvědčila v uznávaných vědeckých centrech. Jedním z důležitých nástrojů bude pravidelné hodnocení vědy formou srovnávání se špičkovými vědeckými pracovišti ve světě – tzv. peer review, které zaručí v CEITECu dlouhodobé udržení nejvyšších standardů v oblasti V&V a průběžnou a cílenou selekci, podporu perspektivních oborů, produktivních výzkumných týmů i nadějných vědeckých pracovníků. Členy Mezinárodní vědecké rady jsou uznávaní zahraniční odborníci, například vědecký ředitel vídeňského institutu Austrian Institute of Technology Wolfgang Knoll nebo vědecký ředitel oddělení Biologie rostlinných systémů z Vlámského biotechnologického institutu v belgickém Gentu Dirk Inzé.

CEITEC – Středoevropský technologický institut.jpg

Vysoký standard vědecké práce a uznávaní světoví odborníci, společně s moderními, špičkově vybavenými laboratořemi, budou motivačním prvkem také při aplikaci principů budování mezinárodní mobility. Příchod zahraničních odborníků a studentů PhD. oborů do CEITECu a stáže českých specialistů v zahraničí, přinesou další mezinárodní zkušenosti a pomohou přilákat nové kvalitní vědecké síly a zvýšit tak prestiž celého centra.

Hlavním přínosem realizace projektu CEITECu je unikátní kombinace živých a neživých věd. Jádro projektu tvoří sedm výzkumných programů: Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie, Pokročilé materiály, Strukturní biologie, Genomika a proteomika rostlinných systémů, Molekulární medicína, Neurovědy a Molekulární veterinární medicína. Tyto programy sdružují výzkumné skupiny se specializací na konkrétní, progresivní vědecké obory a disciplíny.

Materiálové vědy v CEITECu

Materiálové vědy v CEITECu reprezentují dva výzkumné programy ze sedmi. Jejich garantem je Vysoké učení technické v Brně, které je jedním z největších projektových partnerů. Největším výzkumným programem v CEITECu vůbec jsou Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie a v rámci materiálových věd velmi úzce spolupracují s druhým programem z oblasti neživých věd a to jsou Pokročilé materiály. VUT v Brně také zajišťuje provoz tří centrálních laboratoří: Nanolitografie a příprava nanostruktur, Charakterizace nanostruktur a Laboratoř strukturní analýzy.

CEITEC – Středoevropský technologický institut 2.jpg

Centrální laboratoře tvoří základ přístrojového vybavení a jsou zde soustředěna klíčová zařízení, která jsou uspořádána tak, aby tvořila logické celky a mohla být využívána všemi pracovníky z CEITECu, ale i externími uživateli. Přístupné jsou (budou) za jasně definovaných podmínek uživatelům vysokých škol, vědeckých pracovišť, ale i zájemcům z řad průmyslu.

Program Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie se obecně zaměřuje na nanotechnologie materiálů a struktur obecně vhodných pro nanoelektroniku a nanofotoniku. Zahrnuje jak přípravu, tak i charakterizaci nanostruktur vykazujících unikátní vlastnosti, které umožňují kvalitativně nové aplikace. Jedná se zejména o výzkum 2D–0D nanostruktur připravovaných litografickými (top-down) a samouspořádajícími se (bottom-up) metodami. Konkrétně budou zkoumány polovodičové nanostruktury, kovové a magnetické nanostruktury, oxidové supravodiče a magnetika, nanotrubice, nanovlákna, supramolekuly a nanoelektronické prvky jdoucí za hranice Mooreova zákona atd.

CEITEC – Středoevropský technologický institut 3.jpg

Program Pokročilé materiály je zaměřen zejména na pokročilé (funkčně a strukturně gradientní, nanostrukturní, inteligentní) keramické materiály, polymery, kovy a kompozity. Základní výzkum se orientuje zejména na pokročilé metody přípravy pokročilých materiálů a multifunkčních kompozitů s polymerními, keramickými, silikátovými a kovovými matricemi, na charakterizaci jejich struktury na různých rozměrových úrovních, na kvantifikaci vztahů mezi strukturními parametry a vlastnostmi těchto materiálů. Kombinovaný výzkum v oblasti pokročilých keramických materiálů, polymerních kompozitů a kompozitů na bázi kovů se zaměřuje na aplikace v lékařství, strojírenství, elektrotechnice, energetice, chemii a stavebnictví.

Při plném provozu centra, který bude zahájen v roce 2015, bude v CEITECu VUT pracovat 277 výzkumných pracovníků.

Zázemí pro materiálové vědy v CEITECu je soustředěno v Kampusu VUT v Brně Pod Palackého vrchem.