česky english Vítejte, dnes je úterý 03. prosinec 2024

Ohlédnutí za veletrhem electronica 2014 v Mnichově

DPS 1/2015 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Světoznámý veletrh elektroniky v Mnichově oslavil své 50. výročí tím nejlepším možným způsobem – rekordními výsledky: více než 73 000 návštěvníků z 80 zemí světa mělo možnost zhlédnout expozice 2 737 vystavovatelů z 50 zemí. Průběh veletrhu ukázal, že největší potenciál dalšího růstu mají obory jako automobilový průmysl nebo lékařská technika. Úspěšným průběhem si veletrh electronica ještě více upevnil svou pozici prestižní akce, která je významným zdrojem informací v oboru elektroniky. S tím souvisí i vysoká spokojenost návštěvníků, z nichž ji plných 96 % ohodnotilo jako dobrou až vynikající.

Obr. 1

Nejvíce návštěvníků bylo jako obvykle z Německa, následováno Itálií, Rakouskem, Velkou Británií, Švýcarskem, Francií, Českou republikou a USA. Také vystavovatelů bylo nejvíce z Německa, dále pak z Číny, Tchaj-wanu, USA, Velké Británie, Hong Kongu, Itálie, Francie, Švýcarska a Jižní Koreje.

Podívejme se nyní blíže na některé zajímavé novinky, které bylo možné na veletrhu vidět.

Obr. 2, 3

Firma Omron Electronic Components Europe představila ve svém stánku zajímavou novinku – modul pro rozpoznávání obličeje a gest ruky pod názvem Omron Human Vision Component (HVC). Ten integruje 10 hlavních snímacích funkcí a spolu s kamerou má rozměry pouhých 60 × 40 mm. Modul je určen pro vývojáře, kteří se zabývají detekcí obličeje, rukou či postavy. Umožňuje rozpoznávání obličeje, pohlaví, odhad věku, nálady, mrkání nebo posazení obličeje. Spolu s výstupními daty dodá modul také stupeň pravděpodobnosti správnosti hlášených informací. Vývojářům stačí tento modul pouze snadno nakonfigurovat podle požadavků své konkrétní aplikace (http://components. omron.eu/Product-Details/ HVC).

Společnost Electrolube, známý specialista na elektrochemii, zde vůbec poprvé vystavila své novinky: nové ochranné laky AFA a LTC, pasty pro přenos tepla HTCX a epoxidové zalévací hmoty ER2221 a ER1455, které jsou odolné vůči chemikáliím (www.electrolube.com).

Obr. 4, 5

Firma FTDI Chip představila dceřiné karty VM800P ,PLUS boards‘, které mají za cíl podpořit vývojové kity EVE (Embedded Video Engine). Úkolem dceřiných karet, které jsou kompatibilní s Arduino, je rozšířit možnosti připojení EVE kitů podle konkrétních potřeb vývojářů. FT800 EVE je grafický kontrolér, který integruje displej, audio a dotykové schopnosti na jeden čip. Desky také zahrnují 8bitový mikrokontrolér ATMEGA a TFT displej (www.ftdichip.com).

Společnost MAZet z Jeny se zabývá inteligentním ovládáním osvětlení a na veletrhu vystavovala své nejnovější řešení osvětlení, při kterém nastavená intenzita barev zůstává zachována i při použití LED od rozdílných výrobců. Zabudované senzory JENCOLOR a dynamické řízení budičů LED zajišťují stabilitu nastavení osvětlení po celou dobu živostnosti zdroje světla (www.mazet.de).

Potěšilo mě, že na veletrhu nechyběly ani firmy z České republiky a ze Slovenska. Jednou z nich byla i společnost Microrisc z Jičína, která zde prezentovala svou technologickou platformu IQRF® pro bezdrátovou komunikaci. IQRF® je komplexní technologické řešení umožňující výrobcům inovovat jejich výrobky, poskytnout jim bezdrátovou konektivitu a volitelně i připojení k internetu (www.iqrf.com).

Nikdo nemohl na veletrhu přehlédnout velmi intenzivní kampaň amerického distributora součástek, firmy DIGI-KEY. Vnější prostranství výstaviště, stejně jako vnitřní haly a spojovací chodby byly zaplněny upoutávkami této společnosti. Z jejích posledních kroků je patrné, že podobně jako RS Components i tato firma se začíná zajímat o software pro návrh desek plošných spojů s cílem zahrnout své součástky do knihoven programu.

Obr. 6

Společnost Renesas, známý výrobce mikrokontrolérů, pamětí a dalších polovodičových součástek vystavovala pod heslem „Connect with Tomorrow“. Ve svém stánku prezentovala nové vývojové kity, jejichž použití usnadňuje proces návrhu řízení motorů, průmyslového Ethernetu, IO-Link, bezdrátové sběrnice M-bus, pokročilé generace HMI atd. Mě zaujalo předvedení modelu automobilu, který se umí sám orientovat na křižovatkách s ohledem na chodce a další překážky. K tomu slouží nové systémy na čipu série R-Car určené pro automobilový průmysl v oblasti ADAS (Advanced Driver Assistance System), panelových přístrojů a multimédií, řízení motorů atd. Tento model automobilu používá ke snímání okolí 4 kamery se záběrem 190 ° od japonské firmy SMK, které v návaznosti na řídicí elektroniku od firmy Renesas umožňují vytvořit dokonalou mapu okolního prostředí (www.renesas.com).

Na veletrhu bylo i několik expozic výrobců softwaru pro vývoj a výrobu elektroniky, většinou v režii jejich německých prodejců. Programy společností Mentor Graphics (Pads, Xpedition a Hyperlynx) a Downstream Technologies (CAM350 a BluePrint) byly prezentovány německým distributorem Zitzmann, firma Cadance (Allegro a Orcad) byla zastoupena známým prodejcem FlowCAD. Pochopitelně nechyběly ani programy Altium či Eagle, který byl prezentován v pavilonu společnosti Farnell. Mě ale zaujaly programy dvou menších firem, které si nijak nezadají s konkurencí těch podstatně větších – Pulsonix a PCB Investigator. Pulsonix z Anglie je moderní kompletní návrhový systém desek plošných spojů na srovnatelné úrovni, jako jsou programy Orcad, Pads, Cadstar a další, který má ale navíc neuvěřitelně rozsáhlé možnosti načítání schémat a desek z jiných programů. PCB Investigator je německý CAM program pro zpracování výstupních dat z návrhových systémů desek pro potřebu výroby a byl již v našem časopisu několikrát popsán. Na rozdíl od známých programů typu CAM350 neumožňuje PCB Investigator editaci načtených dat, má ale velmi rozsáhlé možnosti v jejich dalším zpracování, např. pro výrobu planžet či osazování desek.