česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Přečetli jsme v časopisu Radioamatér z roku 1947

DPS 1/2015 | Články
Autor: Redakce

Dvoulampovka na síť s třemi rozsahy a elektronkami řady E

(Radioamatér č. 5/1947)

Hlavní nevýhodou malých přístrojů s přímým zesílením je nevalná selektivnost; místní stanice obyčejně ruší poslech vysílačů vzdálenějších. Je však známo, že většina posluchačů sleduje hlavně, ne-li výlučně pořady místní a několik hlavních stanic cizích vždy vylovíte s pomocí jednoho nebo dvou levných odlaďovačů.

Tento prostý, nepříliš nákladný a přece výkonný přístroj je postaven ze součástek, které jsou dnes běžné, a lze je koupit téměř ve všech radiových obchodech. Ani elektronky EF12 a EL4 nezpůsobí přílišné potíže.

Prostorná kostra dovoluje snadnou montáž a přehledné i účelné uspořádání drátových spojů. Při troše pečlivosti a dobré vůle pořídí si takto i začátečník vzhledný přijímač, s nímž jistě užije dosti radosti z poslechu.

Přečetli jsme v časopisu Radioamatér z roku 1947

Pomozme stavět tradici

(Radioamatér č. 4/1947)

Výslednicí řady úkolů, které ukládá nová doba, je povinnost každého schopného jednotlivce přispět všemi silami k blahobytu nás všech, kdo tvoříme státní celek, a tím k hmotnému i duchovnímu prospěchu celého světa. Naším kapitálem je jen schopnost a dílo, a to jest kapitál splatný, až když schopnosti byly prokázány a dílo vytvořeno. Vysloveno nejnázorněji, na svůj blahobyt si musíme vydělat. A ovšemže ne mezi sebou, nýbrž ve styku mezi národy. Československý výrobek se musí stát pro svět věcí potřebnou a skoro nezbytnou, samo označení československý musí být synonymem pojmu dokonalý. Povšimněte si tohoto souhlasu lety a generacemi stvrzovaného, u takových názvů, jako jsou švýcarské hodinky, anglická sukna, švédský papír, holandský sýr, burgundské víno. Toto jsou propagační hodnoty, k jejich vyvážení není dost peněz na světě. A jakže byly vytvořeny? Mnoha léty potvrzenou a zákonitou zkušeností zákazníků, že švýcarské hodinky jsou nejlepší. Zkušeností, která se musela tisíckrát potvrdit, než se vtělila v pojem, s nímž nepohnou ani výrobky americké, tím méně hodinky japonské…

Válcová rýsovací deska

(Radioamatér č. 1/1947)

Pro kreslení schemat a diagramů s převahou svislých a vodorovných přímek a kružnic sestrojila pro svoji potřebu firma Metropolitan-Wickers Electrical Co. válcovou kreslící podložku. Základem je válec o průměru 38 cm, lehce otočný na ložiskách, potažený podložkou z čtverečkovaného papíru. Příložník je pevný a dá se jen natáčením kolem osy souhlasné s osou válce zvednout podle výšky kresliče, nebo snadno odejmout. Vodorovné čáry se kreslí podle příložníku, svislé opřením tužky o příložník a otáčením válce. Krátké, šikmé čáry podle malého, mírně zakřiveného trojúhelníku, kružnice až do průměru pětiny průměru válce lze kreslit bez znatelného zkreslení kružítkem. Kreslící papír se upevňuje adhesivní páskou. Přednosti pro kreslení schemat jsou zřejmé: kreslíř pracuje stále v téže přiměřené výši, při stálém sklonu oka a za stejného osvětlení. Rýsování je rychlé, přesné a pohodlné, bez nákladných pravítek.