česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Desky plošných spojů jako umělecké dílo

05-titul.png

Každý návrhář desek plošných spojů ví, že se mu občas povede navrhnout desku, která je nejen funkční, ale navíc i hezky vypadá. Různá šířka spojů, jejich mezer a seskupení více spojů pohromadě, stejně jako různorodá povrchová úprava spojů i celé desky dokáže vytvořit velmi zajímavé obrazce, které probouzejí naši představivost. Není proto divu, že je tento technický výrobek i předmětem zájmu umělců, kteří dovedou využít jeho zajímavého vzhledu.

Jedním z nich je Theo Kamecke [1], [2], který ve svém ateliéru severně od New Yorku vytváří s pomocí motivů desek plošných spojů neobvyklá umělecká díla. Nejsou to jenom různé skříňky a monumenty inspirované starověkým Egyptem, ale i nástěnné předměty, kterým vzory plošných spojů dodávají nádherný vzhled. Každé jeho dílo představuje unikátní předmět vysoké umělecké hodnoty, zhotovený s neobyčejnou řemeslnou zručností. Během třiceti let se jeho díla stala ceněnou součástí sbírek mnoha muzeí, společností i soukromníků.

 

01

Obr. 1 Theo Kamecke: skříňka Manifest Destiny

 

Z jeho webových stránek se můžeme dozvědět, že byl mnoho let úspěšným filmovým dokumentaristou, až jednou objevil neopakovatelnou krásu desek plošných spojů, která podobně jako obrazy a další umělecká díla, potěší oko i inspiruje k zamyšlení.

 

02

Obr. 2 Theo Kamecke: Obraz AZ-Tech

 

Pro Angličanku Julii Alice Chappell [3] se vyřazené destičky plošných spojů staly materiálem pro vytváření sošek motýlů a brouků pod názvem Computer Bugs. Destička se součástkami představuje tělo motýla či brouka a jiné elektronické součástky, např. rezistory, mohou představovat nožky či tykadla. Jak popisuje v jednom interview [4], nejvíce práce je s motýlími křídly, zatímco tělo z desky plošných spojů stačí jen rozměrově a tvarově upravit. I když studovala současné umění na Portsmouth University, sama sebe pokládá za umělce, který se ke svému stylu vypracoval sám.

 

03

Obr. 3 Julie Alice Chappell: jeden z mnoha Computer Bug

 

04

Obr. 4 Masahiko Shindo: Tube Map Radio (Design Museum London)

 

Známá mapa londýnského metra (Tube Map), kterou můžeme vidět i na různých upomínkových předmětech či oblečení, inspirovala i designéra Yuri Suzuki [5] z Design Museum London. Ten se spojil s technikem Masahiko Shindo, který v roce 2012 vytvořil pro muzeum funkční rádio, jehož deska plošných spojů mapu metra napodobuje.

Suzuki dostal nápad využít mapu metra pro moderní umělecký předmět s technickým zaměřením při sledování televizních seriálů o elektronice. Vtip byl v tom, že inženýr Harry Beck, který pověstnou mapu metra kdysi vymyslel, ji sám vytvořil na základě svých znalostí z elektroniky v podobě jednoduše tažených přímých spojů pro snadnou a rychlou orientaci. Rádio v podobě mapy se dokonce komerčně vyrábí a prodává [6], originál je možné i nadále vidět v muzeu.

Pro zajímavá díla ale nemusíme chodit do zahraničí. Také u nás se můžeme setkat s nejrůznějšími nápady, jak využít desky plošných spojů netradičním způsobem (navštívenky, pravítka, reklamní předměty, popelníky atd.). Zajímavým příkladem je také dnes již známý krokodýl pardubické firmy AWOS [7], který má navíc i barevné podsvícení.

 

Odkazy:

[1] www.theokamecke.com/contact.php

[2] http://theokamecke.blogspot.cz/

[3] https://blog.whodhavethought.com/2015/07/31/interviewjulie-alice-chappell-computerbugs/

[4] https://juliealicechappellart.wordpress.com/2014/10/08/mixing-the-old-withthe-new/commentpage-1/#comment-30

[5] www.psfk.com/2012/09/londontube-circuit-board-radio.html

[6] http://yurisuzuki.com/works/tubemap-radio-production-version/

[7] www.awos.cz