česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Tantalové kondenzátory z AVX Lanškroun dodávají energii ChemCam laseru na palubě vozítka Curiosity na Marsu

Přední výrobce pasivních součástek AVX Corporation ve svém závodě v Lanškrouně AVX Česká republika vyvinul a dodal 630 tantalových kondenzátorů, které jsou použity jako zásobárna energie pro ChemCam laser modul na palubě vozítka Curiosity, které úspěšně přistálo na Marsu dne 6. srpna 2012. Laserové zařízení ChemCam zkoumá chemické složení hornin na povrchu Marsu pomocí metody spektrální analýzy.

Tantalové kondenzátory

Obr. Laser Board Curiosity (zdroj: ChemCam team)

Podle zpráv NASA vesmírné vozítko Curiosity s úspěchem poprvé použilo laser dne 20. srpna 2012 a „vystřelilo” na nedaleký kámen o velikosti lidské pěsti zvaný „Coronation” – Korunovace. Ten byl během velmi krátkého 10sekundového intervalu asi třicetkrát zasažen, přičemž každý z impulzů má výkon přibližně milion wattů, působících po dobu pěti miliardtin sekundy.

Zdroj energie pro ChemCam laserový analyzátor musí vyhovovat extrémním požadavkům na spolehlivost a vysoký výkon, při zachování velmi malých rozměrů a současném omezení hmotnosti na minimum. Pracovníci institutu IRAP, Francie (Institut pro planetární výzkum a astronomii) a CNES (francouzský národní úřad pro výzkum vesmíru) ve spolupráci s americko-francouzským týmem, do kterého se zapojila i tantalová divize AVX v Lanškrouně v České republice, navrhli a sestrojili obvod, který využívá 630 multianodových tantalových kondenzátorů (470 μF, 10 V). Kondenzátory byly vyrobeny v závodě Lanškroun, který je kvalifikován evropskou kosmickou agenturou (ESA), a poté přetestovány v AVX sesterském závodě v Biddefordu v USA dle amerických vojenských norem. Multianodová technologie využívá moderní konstrukční řešení, které umožňuje dosáhnout velmi malého sériového odporu (ESR), a tím šetří drahocenný prostor a hmotnost.

„Všechny nás těší každé nové zprávy z mise na Mars a úspěchy projektu ChemCam. Jsme rádi, že i my můžeme přispět malými kroky k velkým událostem pro lidstvo. Přejeme Curiosity hodně štěstí,” řekl Tomáš Zedníček, Ph.D., manažer technického marketingu pro AVX tantalovou divizi v Lanškrouně.

Laserové pulsy pojízdné vesmírné laboratoře dokáží zasáhnout cíl o velikosti špendlíkové hlavičky až do vzdálenosti 7 metrů. Vysoká energie způsobí přenesení elektronů v jednotlivých atomech horniny do vyšších energetických hladin, a dojde tak k ionizaci a krátkodobému vzniku zářící plazmy. Tento „záblesk” je zaznamenán snímačem s teleobjektivem a později analyzován spektrometry za účelem identifikace chemického složení hornin na povrchu Marsu.

Laser ChemCam, snímač a teleobjektiv, byl navržen a vyroben společným úsilím americko-francouzského týmu pod vedením Národní laboratoře v Los Alamos v Novém Mexiku; NASA laboratoře v Pasadeně v Californii, IRAP a CNES ve Francii. Řízením mise je pověřena divize Kalifornského technologického institutu v Pasadeně, která podléhá ředitelství NASA ve Washingtonu, D.C.

S pomocí vědeckých zařízení bude Curiosity zkoumat klima a geologii planety a pátrat po základních prvcích nutných ke vzniku života. Snad se tak jednou dozvíme, zda na Marsu existoval – nebo může existovat – život.

www.avx.com

Originál článku: http://www.avx.com/wsnw_PressReleaseDetail.asp?id=542&s=0