česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Postřehy z veletrhu AMPER 2016

DPS 3/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Na letošní ročník veletrhu AMPER, jehož se zúčastnilo celkem 605 vystavujících firem z 23 zemí, zavítalo více než 45 tisíc návštěvníků, což oproti loňskému roku představovalo zvýšený zájem jak ze strany vystavovatelů, tak i návštěvníků.

Oceněnými exponáty v rámci již tradiční soutěže o Zlatý Amper 2016 se z 27 přihlášených produktů staly:

  • Měniče frekvence ACS880, ACS580, ACS380 s bluetooth komunikací přes mobilní telefon (ABB s. r. o.)
  • Embedded PC řady CX5100 (Beckhoff Česká republika s. r. o.)
  • Nanomass plynový hustoměr (Endress+Hauser Czech s. r. o.)
  • i SUB – Inteligentní distribuční trafostanice (Siemens, s. r. o.)
  • Workswell WIRIS (Workswell s. r. o)

Mě zaujal posledně jmenovaný – termovizní systém WIRIS od společnost Workswell, už jen proto, že se jedná o ryze český výrobek. Je určen pro drony a pilotům přináší celou řadu výhod v porovnání s tradičním termografickým měřením [1].

V hale F, kde byla soustředěna hlavně elektronika, byly zastoupeny společnosti s exponáty, které pokrývaly velkou část oboru elektroniky. České i zahraniční firmy nabízely své vývojové i výrobní kapacity, součástky, výrobní zařízení, měřicí přístroje atd. Největší plochu zaujímaly stánky se zařízeními pro osazování, tisk pasty a čištění desek plošných spojů.

Podobně jako minulý rok měla jednu z největších expozic společnost ASM – ta má pod svými křídly dva přední dodavatele zařízení pro osazování (Siplace) a tisk pasty (DEK) a razí cestu plně automatizované výroby pod mottem Smart #1 SMT Factory. Pod tímto pojmem je skryta integrace výrobního procesu s pomocí expertních systémů, které se učí řídit proces výroby sběrem informací z různých strojů v reálném čase a porovnáním kvalitativních výsledků s historickými daty z obrovské databáze uchovaných záznamů. Tak např. ASM Process Expert používá virtuální tisk pasty, aby mohl rozhodnout o spolehlivém tisku a osazování desky, přičemž si sám nastavuje optimální podmínky pro jednotlivé operace.

Postřehy z veletrhu AMPER 2016

Nebyla by to výstava elektroniky, kdyby zde chyběli dodavatelé softwaru pro návrh desek, přinejmenším těch, které jsou u nás dobře zavedené – Altium (Retry), Eagle a PADS (CADware), OrCAD a Allegro (FlowCad). Jinak zde bylo i několik dalších vystavovatelů s programy pro elektroprojektování.

I když elektronika představovala hlavní náplň pavilonu F, byla pochopitelně přítomna i v mnoha produktech a zařízeních ve zbývajících dvou pavilonech, zejména v pavilonu V zaměřeném na měření a regulaci.

Paralelně s výstavou probíhala i řada doprovodných akcí, konferencí a seminářů. Jednou z nich byla Smart City, která byla určena zejména pracovníkům městských úřadů, když pojednávala o energetice, budovách, osvětlení a využití energie a zdrojů v inteligentní podobě.

Další zajímavou akcí byla Amper Motion, která byla zaměřena na jedno z témat dnešní doby – elektromobilitu. Díky ní bylo možné na různých místech výstaviště zhlédnout elektrické automobily nebo třeba i malé letadlo, amatérsky zhotovená elektrická vozítka či docela zajímavý nový model malého vozu čekajícího na vhodného investora (obr. 3).

Největším překvapením pro mě však byl prototyp městského elektromobilu vyvinutého v Brně již před více než čtyřiceti lety, který pocházel ze sbírek Technického muzea v Brně. Rovněž mě zaujal stánek, kde vystavovali veškeré komponenty potřebné pro stavbu elektrického vozítka.

Příští veletrh AMPER proběhne opět v Brně, a to ve dnech 21.–24. 3. 2017.