česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

LOPEC 2015 – tištěná elektronika se stala součástí našeho života

DPS 3/2015 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Začátkem března tohoto roku proběhla v Mnichově již tradiční výstava s konferencí zaměřená na tištěnou a organickou elektroniku – LOPEC 2015 [1]. Během tří dnů přišlo do kongresového centra ICM v areálu výstaviště 2 300 návštěvníků ze 42 zemí světa. V porovnání s loňským rokem se jedná o 10% nárůst, což svědčí o stále stoupajícím zájmu odborné veřejnosti o tento obor elektroniky. Více než polovina návštěvníků byla ze zahraničí, zejména z Velké Británie, Japonska, USA, Nizozemska, Francie a Jižní Koreje. Zejména účast zájemců a přednášejících z Japonska a Jižní Koreje, zemí s velkým náskokem ve výzkumu a výrobě tištěné i organické elektroniky, podtrhuje velký mezinárodní význam této akce.

Mám tuto akci rád, není velká, jednu halu lze snadno projít a nikde se dlouho nečeká. Co se mi ovšem líbí nejvíce, je naprosto neformální atmosféra, ať už u jednotlivých stánků, tak i v konferenčních sálech. Přitom si tu každý přijde na své – zájemci tu snadno získají informace o tištěné a organické elektronice, její výrobě, současném stavu i vývoji do budoucna, o nejnovějších trendech i možnostech marketingu. Lidé, kteří se zajímají o tento druh elektroniky, jsou skuteční fandové, což je poznat jak na návštěvnících, tak i vystavovatelích a přednášejících.

LOPEC organizuje asociace OE-A (Organic and Printed Electronics Association), která sdružuje jak výzkumná pracoviště, tak i výrobce materiálů pro tištěnou elektroniku a potřebných výrobních zařízení.

Průběh výstavy naznačil, že se tištěná elektronika již dostala z fáze výzkumu a prototypové výroby do stadia, kdy je rovnocenným partnerem ostatním, již zavedeným způsobům výroby elektroniky. V tomto duchu se nesl též úvodní projev konference, v němž bylo konstatováno, že využívání produktů zhotovených tiskem a s pomocí organických součástek se stává každodenní součástí našeho života. Vyhřívaná sedadla automobilů, dotykové senzory, OLED displeje v televizních přijímačích, nositelná elektronika pro sportovní či zdravotní účely, interaktivní balení léků a další příklady tento trend jen potvrzují.

Obr1

Obr. 1 Chytrý náramek s hodinkami a navigací [4]

O výrobních zařízeních a technologiích prezentovaných na výstavě LOPEC jsme informovali již v minulých letech, a tak se tentokrát zaměřme na některé zajímavé výrobky. Nejvíce mne zaujaly malé stánky japonských firem, už také proto, že jsem z minulých přednášek věděl, že v oboru tištěné elektroniky jsou přece jen o kus dál než ostatní. V jednom z těchto stánků bylo možné si prohlédnout elastický materiál s vetkanými roztažnými vodiči a zabudovanými elektrodami v podobě vodivých vláken. Jako příklad možné aplikace tohoto materiálu byly předvedeny vložky do bot, které snímají tlak v různých částech chodidel při chůzi a běhu [2].

Jiný japonský výrobce nabízel vodivé pasty, které byly po nanesení na základní materiál rovněž roztažné. Příkladem jejich možného použití byly senzory, které byly umístěné na tričko a snímaly např. teplotu lidského těla, úhel ohnutí lokte, EKG, dýchání a další parametry. Protože je tloušťka vodivých elementů pouhých 200 μm, osoba, která tričko nosí, tak tuto elektroniku vůbec nevnímá. Kromě toho má tričko i se senzory vydržet nejméně 30 pracích cyklů [3].

Z přednášek konference mě nejvíce zaujala prezentace mladé profesorky Zhenan Bao na téma Stretchable Organic Materials and Devices, zejména část pojednávající o možnostech vlastního zotavení poškozených částí, podobně jako tomu je u lidské pokožky.

Příští výstava s konferencí LOPEC proběhne opět v Mnichově ve dnech 5.–7. 4. 2016.

 

Odkazy:

[1] www.lopec.com

[2] www.aist.go.jp

[3] www.toyobo-global.com

[4] http://media.messe-muenchen.de/LOPEC/#1427112084257_2