česky english Vítejte, dnes je sobota 21. prosinec 2024

Představujeme úspěšné české společnosti: JETI model

DPS 2/2012 | Články
Autor: Redakce

Firma JETI model s. r. o. z Příboru je jednou z těch, které jsou známé více v cizině než u nás doma. Zabývá se výrobou modelářské elektroniky a více než 80 % své produkce vyváží do celého světa.

V roce 1993 ji založili dva kamarádi – Ing. Stanislav Jelen a Ing. Juraj Tinka (jeden elektronik a druhý bývalý vojenský pilot), které spojovalo nadšení pro modely letadel na elektrický pohon. Od jejich jmen je také odvozen název firmy (JeTi). V té době byl pohon leteckých modelů sice pořád ještě zajišťován převážně malým spalovacím motorkem, ale začínaly se již také prosazovat elektrické motorky. Protože se tehdy ke spínání elektrického motorku používaly kontakty relé nebo mikrospínače spínané servem, přišli tito pánové s nápadem elektronického regulátoru otáček stejnosměrného elektrického motorku. Tak se 10A regulátor stal prvním a velmi úspěšným výrobkem této začínající firmy. Největší výzvou tehdy nebyl ani tak vývoj regulátoru, jako spíše praktické zavedení jeho výroby v SMT provedení, protože v té době neměli s osazováním a pájením povrchově montovaných součástek zkušenosti. Výroba se ale rozběhla a firma se mohla rozšířit o další dva pracovníky.

Představujeme úspěšné české společnosti JETI model1.jpg

Následoval 20A regulátor otáček a postupně přibývaly další výrobky. Po dvou letech činnosti firmy to byly např. rovněž velmi úspěšné FM přijímače REX v pásmu 35 a 40 MHz, kterých se vyrobilo a do světa dodalo několik stovek tisíc kusů. Regulátory otáček se rozšířily o regulátory třífázových střídavých synchronních motorků, nabíječe a vybíječe baterií, stabilizátory napětí a další výrobky.

S přechodem na 2,4 GHz pásmo pro dálkové ovládání leteckých modelů začala firma JETI model vyrábět vlastní vícekanálové přijímače s oboustranným přenosem dat. Ty navíc umožňují zpětný přenos telemetrických dat z modelu letadla, jako jsou např. teplota motoru, rychlost letu, rychlost stoupání nebo klesání, relativní výška, stav baterií, GPS data a další. S tím je také provázán vývoj a výroba odpovídajících čidel, které mají univerzální použití. Poslední novinkou jsou vlastní vysílače, kterými společnost JETI model uzavírá svoji kompletní řadu elektroniky potřebné pro dálkové ovládání modelů.

Představujeme úspěšné české společnosti JETI model2.jpg

S tím, jak přibýval sortiment výrobků a rozšiřoval se počet pracovníků, měnila firma i své sídlo. Z původního pracoviště doma v Příboru se brzy přestěhovala do části pronajatého domku, posléze do jednoho poschodí panelového domu v Kopřivnici, až nakonec do stávajícího vlastního moderního objektu (opět v Příboru).

V současné době má JETI model 35 pracovníků, z nichž mnozí pamatují také první roky firmy. Přesto, že některé výrobky obsahují i náročné mechanické díly, JETI model se soustředil výhradně na vývoj a výrobu elektroniky, zatímco mechanické díly se vyrábí v kooperaci.

Hned na začátku se ukázalo, že prodej bez specializovaných distributorů a orientace pouze na lokální trh nemá velkou šanci na úspěch. Proto ještě během prvního roku své existence navázala firma kontakty se zahraničními prodejci v USA, Německu a Japonsku. Dnes JETI model dodává své výrobky do 30 zemí světa. Zajímavé je, že největší část produkce směřuje do Německa a Japonska, přestože je v těchto zemích největší konkurence. Unikátností produktů firmy je možnost zpětného přenosu telemetrických dat z modelu doplněného o ucelenou řadu potřebných sensorů. S touto koncepcí přišla firma JETI model v letecké modelářské elektronice jako první a své prvenství si udržuje i nadále díky neustálé inovaci svých výrobků.

Produkci společnosti tvoří především elektronika v miniaturním, přenosném provedení. Velký důraz je kladen na preciznost a spolehlivost, která je v modelářské elektronice vyžadována i s ohledem na bezpečnost provozu modelů. Vždyť výrobky JETI model se používají např. v Japonsku i ve velkých modelech vrtulníků, kde by případné selhání ovládání mohlo mít vážné následky.

A jaký je výhled do budoucna? I přes různé výkyvy lze konstatovat, že zájem o modelářskou elektroniku je stále značný. Některé části světa nemá ještě firma JETI model zmapované a právě ty pro ní znamenají novou výzvu. Další potenciál představuje také skutečnost, že mnohé její výrobky a řešení mohou nalézt uplatnění i mimo oblast modelářství, např. v průmyslu pro sběr a přenos telemetrických dat, nebo dálkové ovládání.

Více informací o firmě Jeti model je na její stránce http://www.jetimodel.cz.