česky english Vítejte, dnes je sobota 21. prosinec 2024

Historie a současnost TI

DPS 2/2012 | Články
Autor: Redakce

Věřím, že v elektronické branži není nikdo, kdo by neznal jméno Texas Instruments (TI). Vždyť tato firma začala jako první vyrábět v polovině 50. let minulého století křemíkové tranzistory. Její pracovník – Jack Kilby vynalezl v roce 1958 integrovaný obvod. Firma má na kontě také např. vynález přenosné kalkulačky o deset let později. A co teprve digitální integrované obvody TTL řady 74xx, na kterých jsme v 70. letech začali realizovat první číslicové obvody. Součástky TI jsou i dnes v mnoha zařízeních, které denně používáme, ať už ve spotřební nebo průmyslové elektronice. Podívejme se tedy trochu do historie i do současnosti tohoto veterána elektronického průmyslu.

Texas Instruments je jedním z největších světových výrobců polovodičových součástek. V době svého vzniku (rok 1930) se firma věnovala geofyzikálnímu průzkumu, při kterém používala vlastní technologii zpracování signálů při hledání nalezišť ropy. Pod jménem Texas Instruments Incorporated vystupuje od roku 1951. Sídlí v Dallasu, v americkém státě Texas, jehož obrys hranic má i ve svém znaku.

Její hlavní doménou ovšem nejsou digitální, ale naopak analogové součástky. Vždyť z celkového obratu v roce 2010 (přibližně 14 miliard dolarů) připadá právě na analogové produkty téměř polovina. Zbývající výrobky pokrývají rovnocenně tři další oblasti elektroniky – Embedded Processing, Wireless a to, co bychom mohli nazvat „Různé“.

Historie a současnost TI.jpg

Ve vývoji, výrobě a technických centrech v různých částech světa zaměstnává v současnosti firma TI více než 35 tisíc lidí.

TI investuje velké částky do vlastního výzkumu a vývoje a tak není divu, že má na svém kontě kolem 38 tisíc patentů. Masivní investice do rozšiřování vývoje, výroby a center technické podpory vyvrcholila minulý rok převzetím National Semiconductors, firmy známé právě svými analogovými součástkami. Mohlo by se to zdát nelogické, že někdo přebírá firmu s podobným zaměřením a navíc v době, kdy jiní výrobci své investice spíše drží na uzdě. Spojení s National Semiconductors má ovšem své opodstatnění a výhody, zejména s výhledem do budoucna – větší portfolio polovodičových součástek, větší výrobní možnosti a větší zázemí pro vývoj, prodej a technickou podporu uživatelů po celém světě.

I když analogové součástky představují pro TI hlavní náplň výroby, neznamená to, že v digitální oblasti zůstává pozadu. Zaměřením na embedded procesory se udržuje TI na vrcholu pomyslného žebříčku výrobců součástek v oblasti Digital Signal Processor (DSP), MCU a MPU založené na ARM a mikrokontrolérech (MCU) jako takových. Výsledkem je, že TI má nejkompletnější nabídku potřebných součástek, jedno vývojové prostředí, software pro celé portfolio, nástroje a software pro rychlý, jednoduchý a bezproblémový vývoj (Code Composer Studio).

O úspěšnosti firmy TI svědčí i skutečnost, že je její činnost pravidelně oceňována různými prestižními cenami. Časopis Fortune ocenil TI v roce 2011 již po osmé jako „Most Admired Companies“. Mezi další ocenění ve stejném roce patří i „World’s Most Ethical Companies“ (již po páté), „100 Best Corporate Citizens“ (po deváté) a dokonce již po šestnácté udělená cena „100 Best Companies for Working Mothers“.

V rámci svého globálního působení má TI rozdělena jednotlivá teritoria světa do několika skupin. Česká republika a Slovensko patří do části CEE (Central East Europe), kde jsou dále Maďarsko, Rumunsko a všechny balkánské země. V Praze má TI centrum pro podporu prodeje a servis zákazníkům, kteří navíc mohou využít i službu tzv. ASK TEXAS (www.ti.com/ww/cz/contact.html).

Více informací o firmě Texas Instruments lze nalézt na www.ti.com nebo na české verzi www.ti.com/ww/cz/.