česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

Mikroelektronika v ČR

DPS 2/2012 | Články
Autor: prof. Ing. Miroslav Husák, CSc., Katedra mikroelektroniky, FEL ČVUT v Praze

Na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě elektrotechnické proběhl 2. února Den otevřených dveří a při této příležitosti pořádala katedra mikroelektroniky ve spolupráci s agenturou Czechinvest workshop „Mikroelektronika v ČR 2012“ obr. 1.

Mikroelektronika v ČR1.jpg

Obr. 1 Workshop Mikroelektronika v ČR

Hlavním účelem workshopu bylo představit mladým studentům středních škol, ale i studentům a pracovníkům fakulty současný stav a perspektivy elektroniky a mikroelektroniky v ČR, upoutat zájem mladých studentů o tyto obory, které v současnosti náleží mezi nejvýznamnějším způsobem ovlivňující náš současný život, a to ve všech jeho oblastech (od stravování přes životní prostředí až po lékařství).

Pořádání workshopu se zúčastnilo šest firem, které více či méně spolupracují s katedrou mikroelektroniky. Cílem bylo ukázat zájemcům progresivní směry, kudy se ubírá elektronika, co v této oblasti v ČR firmy produkují a o jaké absolventy mají firmy zájem. Jednalo se o firmy: STMicroelectronics, ASICentrum, AVX, Texas Instruments, Honeywell, ABB.

Mikroelektronika v ČR2.jpg

Obr. 2 Expozice firem

Firmy ve svých expozicích představily nejnovější technologie a výrobky, které lze zařadit mezi špičkovou světovou elektroniku – obr. 2.

Mikroelektronika v ČR3.jpg

Obr. 3 EVAL-SPEAr320HMI (SPEAr320 -ARM926EJ-S @ 333MHz, DDR2, 2×USB Host, 1× USB Device, NOR, …,LCD, Ethernet, 2× CAN, 3× UART, NAND, SD, …, STLinux 2.3)

STMicroelectronics stejně jako ASICentrum spolupracují mnoho let s katedrou mikroelektroniky při výchově nových studentů a při realizaci společných evropských projektů. Významná je spolupráce při výchově studentů, řada schopných studentů již v průběhu studia spolupracuje na projektech s těmito firmami a většina z nich po ukončení studia zůstává u těchto firem zaměstnána.

Mikroelektronika v ČR4.jpg

Obr. 4 EVAL-SPEAr1340 (SPEAr1340 – ARM Dual-CortexA9, DDR3, 1GbitEthernet, 2× USB Host, 1× USB OTG,CLCD, PCIe, SATA, UART, SPDIF,NAND, NOR, …, STLinux 2.4)

V obou případech se jedná o příkladnou spolupráci mezi průmyslem a vysokou školou, kde na výstupu této spolupráce jsou reálné výsledky představované nejenom motivovanými studenty, ale i celou řadou výstupů vzniklých ze vzájemné odborné spolupráce, aplikovatelných v různých průmyslových odvětvích.

Mikroelektronika v ČR5.jpg

Obr. 5 STMicroelectronics

Firma STMicroelectronics představila část své produkce v ČR, která je zaměřena především na návrh integrovaných obvodů a širokého spektra aplikací určených pro evropský, ale i světový trh s elektronickými produkty v oblasti mobilních komunikací, automobilového průmyslu, spotřební elektroniky, inteligentních budov apod. – obr. 5. Firma též představila některé práce studentů, které byly realizované studenty ještě v průběhu studia, typická ukázka byla podána v podobě v současné době populárního dvoukolového moderního vozítka „segway“ realizovaného ze součástek ST na plzeňské Elektrotechnické fakultě. Byly představeny výrobky navrhované pro digitální vstupy modulů a interface senzorů uplatňovaných v průmyslových automatizačních systémech včetně řídicích systémů inteligentních budov, elektronické systémy pro řízení LED žárovek nebo blesků mobilních telefonů.

Mikroelektronika v ČR6.jpg

Obr. 6 RFID segment

Příkladem exponátů je podpora aplikací rozhraní člověk – stroj s procesory SPEAr uvedených na obr. 3 a obr. 4.

Mikroelektronika v ČR7.jpg

Obr. 7 USB hardware klíč

Firma ASICentrum je česká firma, která se zabývá designem v oblasti elektroniky, její produkty využívají přední evropské firmy. Firma představila zájemcům systémy RFID, na jejichž vývoji firma pracuje pro průmyslová nasazení. Příklady exponátů jsou uvedeny na obr. 6, obr. 7, obr. 8.

Mikroelektronika v ČR8.jpg

Obr. 8 ASICentrum

Firma Honeywell přestavila expozici aerospace, kde v této oblasti je v ČR pozornost věnována mimo jiné diagnostice – obr. 9. Firma ABB se představila jako výrobní firma pro výrobu výkonových polovodičových součástek a firma AVX pro výrobu pasivních elektronických součástek – obr. 10. Firma Texas Instruments seznamovala zájemce s nabídkou mikroprocesorové techniky a dalšími možnostmi, kterými tato firma podporuje studenty a odborníky z praxe – obr. 9. Katedra mikroelektroniky vystavovala elektronické komponenty zabezpečovacích systémů, přístupových systémů, dále další výrobky z oblasti bezdrátových technologií a jejich aplikací. Součástí workshopu byla i prohlídka specializovaných laboratoří, kde vybavení určené pro výzkum i výuku je srovnatelné se světovou úrovní. Např. v oblasti návrhu integrovaných obvodů studenti pracují s profesionálními návrhovými softwary, jako je Cadence, a tím získávají znalosti, které bezprostředně po studiu mohou uplatnit kdekoliv ve světě.

Mikroelektronika v ČR9.jpg

Obr. 9 Texas Instruments a Honeywell

Pořádání workshopu se setkalo s velkým úspěchem, pomohl ukázat význam odborných znalostí v oblasti elektroniky a mikroelektroniky mezi mladými lidmi. Na expozicích firem bylo vidět, že i když se spotřební elektronika stěhuje na východ, tak existuje mnoho oblastí, kde je nutná vysoká přidaná hodnota, která vyžaduje dobré odborné znalosti, kde se absolventi mohou velmi dobře uplatnit, a to nejenom v podmínkách ČR, ale i ve světě. Workshop též ukázal velký význam přímého propojení vzdělávacího procesu s průmyslovou výrobou.

Mikroelektronika v ČR10.jpg

Obr. 10 ABB a AVX

Foto Ing. A. Laposa.