česky english Vítejte, dnes je úterý 29. listopad 2022

Orbotech, Valor, Frontline nebo snad Mentor Graphics?

DPS 6/2012 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Izraelská firma Valor (Valor Computerized Systems) byla předním dodavatelem CAM softwaru pro elektronický průmysl, zaměřený na výrobu a hlavně osazování desek. Její programy jako vPlan, vShare a další se vyznačovaly precizností a propracovanými detaily pro potřeby výroby elektroniky. Tomu také odpovídala cena těchto programů, jejichž uživateli byli zejména velcí globální výrobci. Firma Valor je také známá jako tvůrce formátu dat ODB++ pro výrobu a následné zpracování desek plošných spojů. Jedním z jejích produktů byl také u nás známý program Genesis 2000 určený pro přípravu dat pro výrobu DPS.

Orbotech, Valor, Frontline nebo snad Mentor Graphics 1.jpg

Obr. 1 Pracovní prostředí programu InCAM

Společnost Orbotech je u nás natolik známá, že ji snad ani není třeba detailněji představovat. Její hlavní sídlo je také v Izraeli a již 30 let vyvíjí a vyrábí zařízení pro automatickou optickou inspekci (zejména pro DPS) a různá osvitová zařízení pro výrobu desek. Po celém světě má více než 40 poboček, které zajišťují prodej, servis a technickou podporu.

Frontline PCB Solutions

Před několika lety založily společnosti Orbotech a Valor novou společnou firmu Frontline, která se zaměřuje na CAM software pro přípravu dat pro výrobu DPS a navazující operace. Program Genesis 2000 se tak stal produktem firmy Frontline, která své portfolio brzy rozšířila o řadu další programů (InCAM, InSight, InPlan, InCoupon, InSolver, InStack atd.). O dvou z nich, InCAM a InSight, se stručně zmiňujeme dále.

Úspěch firmy Valor na poli softwaru určeného pro velké zákazníky nemohl ujít pozornosti takového hráče na trhu s programy pro elektronický průmysl, jakým je firma Mentor Graphics. Ta nakonec také tuto podstatně menší firmu koupila, a tak dnes Valor pod svým názvem působí i nadále, avšak jako divize Mentor Graphics. Jeho výrobní software má také stále stejné jméno (Valor MSS). Protože byla firma Valor spoluvlastníkem firmy Frontline (společně s Orbotechem), je tedy nyní Frontline zčásti vlastněná i společností Mentor Graphics, což se také projevilo na jejím poněkud komplikovaném názvu: Frontline PCB Solutions, an Orbotech Mentor Graphics company.

Programy firmy Frontline

Frontline je bezesporu firma s vedoucím postavením na trhu s CAM programy pro výrobu DPS. Své programy nabízí jak jednotlivě, např. InCAM nebo InSight, tak zejména jako specializované celky, které tvoří integrovaný systém pro kompletní zpracování podkladů pro výrobu DPS přesně podle požadavků zákazníků. Ten zahrnuje jak software pro automatizované vypracování nabídek (InSight), tak produkty pro zhotovení výrobních podkladů (např. InCAM), včetně různých přídavných programů (InCoupon, InStack, InSolver atd.) až po plánování celého procesu výroby (InPlan). Zajímavé je, že i když je Frontline spoluvlastněná jak firmou Orbotech, tak i Mentor Graphics, její produkty nabízí pouze Orbotech.

InCAM

Podívejme se například na program InCAM, který u nás zatím není příliš známý. Je určen zejména pro vypracování podkladů pro výrobu HDI desek. Má celou řadu analytických funkcí, které zajišťují rychlé a přesné výstupy i v těch nejsložitějších případech. Mezi jeho zajímavé funkce programu patří například:

  • Automatické rozpoznání entit, jako jsou pájecí plošky BGA pouzder a BGA oblastí.
  • Analýzy BGA tříděné dle součástek.
  • Analýzy pro potisk karbonové a Au masky.
  • Automatická optimalizace via otvorů, kdy program posune via otvor se všemi odpovídajícími ploškami tak, aby byla dodržena potřebná mezera.
  • Vytvoření ENIG masky pro Au a SIT (Secondary Image Transfer) masky z dat dodaných zákazníkem.
  • Dynamická kompenzace rozměrů s ohledem na leptání podle předdefinovaných priorit.

Orbotech, Valor, Frontline nebo snad Mentor Graphics 2.jpg

Obr. 2 Doba a způsob zpracování dat v CAM programech (nahoře) a v InCAM (dole)

Jednou z výhod programu InCAM je jeho způsob zpracování vstupních dat, který se vyznačuje velkou rychlostí a přesností, protože důležité procesy probíhají paralelně (obr. 2).

Orbotech, Valor, Frontline nebo snad Mentor Graphics 3.jpg

Obr. 3 Pracovní prostředí programu InSight

InSight

O dalším produktu firmy Frontline – programu InSight – jsme se zmiňovali v předchozím vydání časopisu (č. 3/2012), proto již jen stručně základní data:

  • Rychlé a přesné vypracování cenových nabídek na výrobu desek plošných spojů (tzv. Pre-CAM).
  • Použití webového rozhraní, takže ho lze přes internet provozovat on-line kdekoliv.
  • Automatické zobrazení a analýza načtených dat desky (RS274X, ODB++, DXF, HPGL, Excellon 1 a 2), rychlé zhotovení různých výstupních hlášení, která slouží jako podklady pro vypracování nabídky.
  • Běží nejenom pod Windows, ale i pod Linuxem (Suse nebo RedHat). Další informace o produktech firmy Frontline jsou k dispozici na stránkách www.frontline-pcb.com.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik