česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

EasyEDA – další návrhový systém k dispozici zdarma na cloudu

DPS 4/2016 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Nedávný email od jedné členky týmu pracovníků EasyEDA mě žádal o publikování informací a přeložení článku o jejich programu pro kreslení schémat a návrh desek plošných spojů. Tým EasyEDA ani jejich program sice neznám, ale způsob, jakým jsem o to byl požádán, bylo těžké odmítnout: „Prosím, nezavrhujte nás hned, zvažte to“. Jak se ukázalo, připravený článek nebyl vlastně článkem, ale spíš množstvím technických informací o programu EasyEDA.

Webové stránky EasyEDA [1] potvrdily mé tušení – jedná se o software z Číny, za kterým stojí skupina mladých nadšenců. Software je provozován na cloudu a podporuje platformy Windows, Linux, Mac i Android.

EasyEDA – další návrhový systém k dispozici zdarma na cloudu

Nejdříve jsem si pustil video [2], které naznačilo, co lze od EasyEDA očekávat – kreslení schematického zapojení, obvodovou smíšenou simulaci a návrh desky. Z webu jsem zjistil, že ve verzi Standard je program pro každého k dispozici zdarma, ale že existují také dvě placené varianty jeho provozování (Professional a Enterprise). Platba 20 dolarů měsíčně (Professional) nepředstavuje žádný výrazný rozdíl mezi placenou a volnou verzí, ale 90% sleva na zajištění následné výroby navržené desky už ano. Lze tedy tušit, že jeho výrobce vydělává na zajištění výroby desky, i když na rozdíl od podobných programů (např. PCB123) není v případě EasyEDA objednání výroby desky nutností – desku si lze objednat i kdekoliv jinde, protože uživatel má přístup k výstupním souborům pro výrobu (Gerber a vrtací data). Projekty vytvořené v EasyEDA lze sdílet s ostatními uživateli tohoto programu (Public).

Program je možné si ihned vyzkoušet (tlačítkem Try EasyEDA Now – na hlavní stránce webu) a registrovat se pro další používání (jméno, email a heslo).

Program je sice docela jednoduchý, ale ne zcela triviální. Je poměrně intuitivní, takže každý, kdo má nějakou zkušenost s návrhem desek v jiném programu, je schopen v něm pracovat i bez čtení nápovědy, snad s výjimkou simulátoru.

Kreslit schematické zapojení lze dvěma způsoby a jejich kombinací – buď pomocí schematických symbolů, kterým se dodatečně přiřadí hodnoty a pouzdro na desku, nebo výběrem skutečných součástek, které již mají definovanou schematickou značku a pouzdro. Spoje se kreslí tažením čáry s automatickým zalomením rohu, symbol je možné vložit i do již zakresleného spoje – horší to je s vymazáním symbolu ze spoje, spoj zůstane rozpojený. Kromě běžného schematického zapojení může EasyEDA nakreslit i schéma pomocí 3D symbolů součástek (obr. 2).

Práce v editoru desky mi připomínala program Eagle. Po nakreslení schématu lze jedním kliknutím přejít do návrhu desky. Program přitom kontroluje správnost provedení schématu a v případě problému o tom informuje. Objeví se předdefinovaný obrys desky, součástky se vzdušnými spoji mimo obrys desky. Tažením rohů desky lze upravit její tvar i rozměr podle potřeby. Součástky se ručně přesunou do požadované polohy na desce. Položení plošných spojů lze provést ručně nebo dosti jednoduchým autorouterem. Plošné spoje je také možné nakreslit i bez vytvořené sítě spojů (ratsnets), prostě tažením čáry od vývodu součástky k jinému vývodu. Na obr. 3 je ukázka vytvořené desky z příkladů obsažených v programu.

EasyEDA – další návrhový systém k dispozici zdarma na cloudu 2

A/D simulátor jsem pro nedostatek času nezkoušel, ale dostupný tutorial a video naznačují, že by mohl být pro některé aplikace použitelný.

Jednu zajímavost na konec: V popisu programu se uvádí, že EasyEDA umí načítat návrhy vytvořené v programech Altium, Eagle a KiCAD. Nedalo mi to, abych si hned jeden projekt vytvořený v programu Eagle nezkusil zkonvertovat – chvíli to trvalo, ale fungovalo to. V případě souborů Eagle je potřeba mít na paměti, že musí pocházet z verze 6 a novější. Program EasyEDA může najít uplatnění všude tam, kde je kladen požadavek na jednoduché ovládání, přístup přes webové rozhraní a možnost bezplatného používání.