česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Komplexní funkční ověření smíšených obvodů s QUESTA ADMS

DPS 4/2016 | Články
Autor: Wiet Vroom, On Semicoductor

Společnost ON Semiconductor je producentem komplexních řešení smíšených obvodů pro aplikace z oblasti automobilového průmyslu, komunikací, výpočetní techniky, spotřební a průmyslové elektroniky, LED osvětlení, lékařských aplikací, vojenského/leteckého průmyslu a napájecích zdrojů. Společnost poskytuje špičkové technologie FSI, BSI i skládání waferů, spolu s množstvím odborných informací z oblasti návrhu nízkošumových a vysokorychlostních mixed-signal aplikací, pouzder a optiky či aplikací z oblasti zpracování obrazu a systému pro zobrazení. Prvky polovodičových obrazových snímačů s variabilním rozlišením, optickým formátem a snímkovou frekvencí jsou používány téměř v každé běžné aplikaci vyžadující zpracování obrazu; včetně automobilového průmyslu, monitorování a bezpečnosti, průmyslu/internetu věcí, zdravotnických, vesmírných a spotřebitelských trhů. Firma je opravdu typu „one-stop-shop“ pro všechny výrobce fotoaparátů, kteří hledají ideální řešení pro širokou škálu zákaznických požadavků.

Obrazové senzory musí splnit náročné požadavky z pohledu funkčnosti obvodů smíšených signálů. Obrazy mohou být velmi velké a složité analogové/smíšené obvody obsahující velké množství opakujících se struktur; například analogově-digitálních převodníků (ADC) a pixelových polí. Obrázek 1 ilustruje rozsáhlý obrazový senzor zahrnující velké množství analogových i digitálních obvodů: tisíce ADC, více než 100 LVDS kanálů (1 Gbps) a 5 milionů digitálních hradel.

Výzva

Analogové a smíšené návrhy obvodů tvoří užší spojení analogového a digitálního obsahu více než kdy předtím. Je známo, že vzhledem k narůstající složitosti konstrukce, včetně dalších procesů a velkého množství zařízení, je úplné ověření analogového/smíšeného čipu příliš náročné, aby jej bylo možné simulovat v rozumném čase. Ověření úplného obrazového snímače na nejvyšší úrovni je téměř nemožné.

Nicméně však v praxi existuje celá řada důvodů, proč je ověření nejvyšší úrovně snímače povinné. Primárním cílem je samozřejmě ověření funkčnosti. Pokud se provede kontrola a kvalifikace každého analogového a digitálního bloku individuálně s ohledem na jeho dané specifikace, je možné zákazníkovi garantovat, že při použití těchto bloků bude kamera pracovat podle očekávání.

Úplná simulace obrazového čipu se obvykle provádí pro zjištění a ověření:

  • chyb připojení: špatné signály, špatné napájení jednotlivých částí,
  • nesprávného připojení vodičů sběrnice,
  • nevhodného použití bitových registrů,
  • špatně pochopené specifikace rozhraní: nesoulad funkčních záležitostí,
  • nesouladu fáze-frekvence u hodinového signálu,
  • komunikace/aktivity při vypnutí obvodu,
  • problému zpoždění a načasování: signály přicházejí o 1–2 cykly později,
  • problému hrany signálu,
  • vysoké spotřeby proudu,
  • stability IP s reálným napájením, především při procesu zapínání,
  • elektrické specifikace: doba náběhu/sestupu signálu, efekt načítání,
  • svodu proudu,
  • chybějícího převodníku úrovně,
  • plovoucího vstupu,
  • výkonnosti IP, charakterizace.

Komplexní funkční ověření smíšených obvodů s QUESTA ADMS

Stále zůstává mnoho otázek pro výběr správné metodiky pro kontrolu složitých analogových/smíšených integrovaných obvodů, jako je právě obrazový snímač.

  • Jak sestavit nejvyšší úrovně?
  • Jak simulovat digitální a analogové části?
  • Jaký je nejlepší kompromis mezi rychlostí a přesností?
  • Jak mohou být řízeny výsledky?

Vzhledem k tomu, že pole pixelů je obvykle velmi velké, využívají konstrukční týmy při funkční simulaci nejvyšší úrovně pole, které má podmnožinu řádků, sloupců a souvisejících řídicích a čtecích obvodů. Kompromisu mezi časem simulace a přesností je dosaženo pomocí simulace malé matrice, jejíž výsledky jsou použity pro predikci funkce velkých matic.

Na základě tohoto přístupu i daných omezení navrhl Wiet Vroom, konstruktér ON Semiconductor, následující plně automatizovaný cyklus šesti kroků.

1. Zmenšení schématu nejvyšší úrovně

Obrazové snímače jsou vyrobeny z velkého množství opakujících se bloků. Proto je poměrně snadné vyjmout jen pár bloků od každého typu, několik sloupců ADC, několik ovladačů řádek atd. To se provádí automaticky pomocí skriptu v Perlu, který začíná od netlistu na nejvyšší úrovni a komentuje všechny instance, které se následně nepoužijí.

2. Kompilace RTL digitálních buněk

Makefile generátor zajišťuje automatickou kompilaci VHDL, Verilog a smíšených VHDL/ Verilog návrhů.

3. Sestavení na nejvyšší úrovni

Sloučení analogového netlistu s digitálním RTL se provádí rovněž automaticky, pomocí skriptu, který nahradí prázdné schematické buňky s digitálním počítadlem prvků.

4. Psaní stimulů

Plán ověřování dokumentů se využívá ke generování dodávek, vstupů pixelů a časování signálů (řízení, hodiny a sériové periferní rozhraní).

5. Spuštění simulace s QUESTA® ADMS

Simulace nejvyšší úrovně analogového/smíšeného návrhu je konečně provedena v rámci Questa ADMS, který tvoří silný nástroj s vysokou flexibilitou, snadno kombinující popis digitálních a analogových RTL úrovní tranzistorů.

6. Zpracování výstupního signálu

Na závěr je výstup binární databáze (WDB) automaticky postzpracován skriptem EZwave™ TCL s analýzou bitového toku a hodinových signálů LVDS (lowvoltage differential signaling) a automatickým zápisem výstupního obrazu do souboru.

Celý postup je znázorněn na obrázku 2. Proces při maximální úrovni kontroly nabízí plnou automatizaci, nejlepší kompromis mezi přesností a rychlostí při současné minimalizaci rizikových faktorů a další práce. Modelování AMS nebylo třeba použít (VHDL-AMS, VHDL-RN a Verilog-AMS).

Komplexní funkční ověření smíšených obvodů s QUESTA ADMS 2

Výsledky

Obrazová divize společnosti ON Semiconductor byla, s vysokým stupněm automatizace a bezpečnosti, schopna zajistit přesnější kontroly analogových/smíšených obvodů na nejvyšší úrovni (obr. 3 a obr. 4). Pouze za pomoci Questa ADMS a EZwave řešení od společnosti Mentor Graphics, bez použití jakýchkoliv AMS behaviorálních modelů, což v praxi eliminuje čas i chyby v provedení přesných modelů. Ke kontrole nejvyšší úrovně je potřeba použití 8 CPU se 100 GB paměti. Vzorová simulace smíšeného obvodu v Questa ADMS trvala tři až čtyři dny. Průměrný SPICE netlist obsahoval 716 tisíc MOS prvků a 320 tisíc uzlů. S využitím této metodiky byly úspěšně ověřeny již dva obrazové snímače. Třetí a čtvrtý jsou na cestě.