česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Autodesk mění program EAGLE s plným nasazením

DPS 2/2017 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

V polovině ledna přerušila společnost Autodesk, nový vlastník programu Eagle, jeho prodej a současně ukončila smlouvy s původními distributory tohoto programu. Po týdenním vakuu se na jejích stránkách objevily nové informace. Na první pohled je zřejmé, že firma Autodesk zcela opustila předchozí atributy prezentace tohoto programu. Nová grafika, nové logo (písmeno E) a celá řada nových informací ukazují na razantní změny v marketingu.

I samotný program Eagle také doznal významných změn: nové funkce a nový způsob prodeje, se kterým souvisí i nové ceny.

Autodesk mění program EAGLE s plným nasazením

Mezi novinky, které firma Autodesk uvádí, patří např. tyto:

  • Zcela nový auto-interaktivní router, který by měl být i rychlejší. To je jistě vítaná změna, protože autorouter i možnosti interaktivního routování v programu Eagle byly dosud rozhodně jeho slabší stránkou. Na obr. 1 (vlevo) je zobrazeno routování spojů – na webových stránkách ukazuje tento animovaný obrázek několik možností interaktivní práce se spoji. Jednou z nich je možnost přerušení několika již položených spojů najednou, aby vznikl potřebný volný prostor, další ukazuje na jednoduché srážení pravoúhlých rohů položených spojů. Podle způsobu tažení spoje to vypadá, že rohy spojů nevyžadují kliknutí, ale sledují pohyb kurzoru (něco podobného má například i program PADS). Jestli se jedná o skutečný push/shove router, není z animace zřejmé.
  • Fanout pro BGA, který má ušetřit čas. Pod pojmem fanout se všeobecně rozumí krátký, automaticky vytvořený spoj, ze kterého je možné potom interaktivně pokračovat dále. Podle obr. 1 (uprostřed) je možné odhadnout, že tento fanout bude končit až na obrysu BGA, takže routování BGA bude potom docela jednoduché (pokud se ovšem vůbec podaří ho provést jako stoprocentní, to znamená pro všechny připojené vývody BGA).
  • Rychlé použití uložených bloků již zapojené části desky (Reusable Design Blocks). Z krátkého popisu není bohužel úplně zřejmé, o jaké vylepšení se jedná.
  • Jednodušší způsob výběru, seskupení a editace jak ve schématu, tak na desce.
  • Možnost vytváření osazovacích variant pro jeden návrh desky.
  • Generování výstupních dat návrhu desky jedním kliknutím.
  • Jednoduchý převod do MCAD systému.

Změnil se také způsob prodeje. Program Eagle mohou nyní uživatelé získat ve dvou verzích, a to formou předplatného (subscription) na určitou dobu:

  • Eagle Standard je omezen na 2 signální vrstvy desky o ploše max. 160 cm² a jeho cena se pohybuje zhruba od 18 eur (1 měsíc) až do 400 eur (3 roky).
  • Eagle Premium je omezen na max. 16 vrstev desky, jejíž velikost není omezena. Cena začíná přibližně na 85 eurech (1 měsíc) a končí na necelých 2 000 eurech (3 roky).

K dispozici je také bezplatná verze pro studenty, hobbisty i profesionály omezená na dvě stránky schématu, 2 signální vrstvy desky o max. ploše 80 cm². Prodej programu Eagle je nyní zajištěn prostřednictvím společnosti Autodesk.