česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Programy pro elektroprojektování na výstavě SPS IPC Drives

DPS 1/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Výstava SPS IPC Drives v Norimberku je vždy vhodnou příležitostí k seznámení se s programy pro elektroprojektování a nebylo tomu jinak ani na té minulé, která se konala koncem loňského listopadu. Vždyť kde jinde může člověk vidět tolik programů pohromadě tak, jak to bývá právě tady.

Podle očekávání byla největší expozice věnována programu EPLAN [1]. Ve stejné hale byly ale i další stánky s programy pro elektro projektování. Nejvíce těchto programů pochází z Německa a ty zde byly také všechny zastoupeny – ecscad [2], WSCAD [3] , ESplan [4], Treesoft Elektro-CAD [5], AmpereSoft ProPlan [6] a Engineering Base [7] od Aucotecu.

Na stánku s programem ecscad se mi konečně podařilo zjistit aktuální situaci týkající se tohoto softwaru, o kterém jsem měl doposud od některých uživatelů u nás poněkud nejasné informace. ecscad byl už od začátku založen na jádru programu AutoCAD, protože byl vyvinut platinovým partnerem Autodesku, německou firmou Mensch und Machine (MuM). Později byl tento program koupen přímo firmou Autodesk a nabízen jako jeden z jejích nástrojů. Tím ovšem vznikla poněkud duplicitní situace, protože Autodesk už sám měl podobně zaměřený program AutoCAD Electrical. Tato záležitost se po několika letech vyřešila zpětným odkoupením programu firmou MuM, čímž se ecscad dostal zpět do rukou původního vlastníka. Protože je pořád založen na programu AutoCAD, nabízí jak možnost zpracování elektro dokumentace, tak i plné využití MCAD systému, jakým AutoCAD je. To je ovšem dosti paradoxní situace, protože normálně nelze jednorázově program AutoCAD zakoupit, ale ve spojení s programem ecscad ano. Navíc jsem se dozvěděl, že je ecscad v prodeji v Německu na třetím místě, hned za programy EPLAN a WSCAD. Zbývající německé programy sice nemají tak velký počtu uživatelů, ale očividně prosperují díky extrémně silnému elektrotechnickému průmyslu Německa.

Programy pro elektroprojektování na výstavě SPS IPC Drives

Z Francie byly zastoupeny dva programy – SolidWorks Electrical [8] od firmy Dessault Systemes a SEE Electrical [9] od IGE+XAO. Oba tyto programy můžeme pravidelně vidět i u nás na výstavě Amper. SolidWorks Electrical je integrovaný do známého MCAD systému SolidWorks, takže umožňuje elektroprojektování ve 3D.

Nejvyšší třídu programů pro elektro projektování reprezentovala na výstavě společnost Zuken. Ta má kromě širokého portfolia programů pro elektroniku i elektrotechnický software E3. series [10] – ten je určený pro komplexní zpracování elektrodokumentace rozvaděčů a ovládacích panelů, včetně kabelových svazků. Rozsáhlý program je integrován s vlastním MCAD systémem pro práci ve 3D. Jak to však u tohoto druhu programů bývá, jeho možnosti se také odrážejí v jeho vysoké ceně.

Na výstavě nebyla bohužel zastoupena španělská firma Trace Software, která má celou řadu softwaru pro elektrotechniku, hlavně program elecworks [11] pro elektroprojektování v automatizaci. Také jsem tam neviděl stánek s programem DesignSpark Electrical [12] od RS Components, který je zdarma (podobně jako DesignSpark PCB a Mechanical pro návrh desek a mechanický návrh). U nás dosti rozšířený program PCSCHEMATIC [13] z Dánska nebyl na výstavě rovněž zastoupen, protože jeho výrobce preferuje držet se stranou nákladných výstav a dodávat program za cenu oproštěnou od zbytečných nákladů.

Když jsem si na výstavě porovnal možnosti jednotlivých programů, utvrdil jsem se v tom, co jsem očekával − v základu jsou více méně stejné, liší se v možnostech pro určitá specifická zaměření. Každý z nich má oproti jiným nějakou tu výhodu i nevýhodu, žádný z nich nemá něco zcela výjimečného. Nelze se ani divit, protože programy pro elektroprojektování za léta svého vývoje dospěly do stadia, ve kterém lze jenom těžko přijít s nějakým převratným nápadem. Většina programů umí dnes pracovat ve 3D a má možnosti automatického routování vodičů v rozvaděči. Některé jsou určeny pro projektování v automatizaci, jiné zahrnují i další možnosti projektování, např. elektroinstalace, kabelové svazky atd. Je dobře, že je z čeho vybírat a že kromě možností jednotlivých programů lze také přihlédnout ke způsobu a jednoduchosti ovládání, stejně jako k ceně.

Asociace eCl@ss usiluje o standardizaci

Zajímavá byla návštěva stánku asociace eCl@ss [14], která sdružuje výrobce elektrokomponentů a softwaru pro elektroprojektování. Usiluje o o standardizaci dat elektrických komponentů v neutrálním formátu tak, aby byly použitelné v různých CAD/CAE programech. Pokud tento záměr vyjde, potom lze očekávat zdroj informací o elektrických součástkách použitelných v různých programech a systémech, bez ohledu na jejich původ. V elektronice je podobná situace už docela dobře zvládnutá, když několik firem dodává zdarma data milionů součástek, které lze použít ve většině známých programů pro návrh desek. V elektrotechnice to je ovšem poněkud komplikovanější záležitost, protože se nejedná jenom o schematický a mechanický symbol doplněný o základní data dané součástky. Rozvaděč nebo ovládací panel není přece jen deska plošného spoje, a tak je zapotřebí mnoha dalších informací – např. xyz souřadnice připojovacích svorek přístroje pro ty programy, které umí automaticky navrhnout trasu vodiče v panelu, nebo informace o zakončení vodiče v připojovacím místě (dutinka, očko, vidlička, max. průřez vodiče atd.). Protože mnohé programy umožňují i návrh rozvaděče ve 3D, bývá potřeba mechanických symbolů s několika pohledy (čelní i zadní pohled, bokorysy, pohled zhora). Snaha o sjednocení dat elektrických součástek do neutrálního formátu je sice teprve na začátku, ale našla už mezi výrobci komponentů své příznivce – bude to jejich úloha dodávat data svých produktů v domluveném formátu.