česky english Vítejte, dnes je neděle 29. květen 2022

Novinky v programu BluePrint-PCB verze 6.0

DPS 6/2018 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Radek Řezníček, CADware

Přestože program pro tvorbu výrobní dokumentace desek plošných spojů BluePrint-PCB [1] od firmy DownStream Technologies [2] před nedávnem prošel změnou uživatelského rozhraní z klasických (rozbalovacích/ hierarchických) menu na pás karet (ribbon bar), doznal ještě dalších změn ve své nové verzi 6.0, která byla vydána v září tohoto roku. Vzhledem i funkcemi se prakticky sjednotil s programem CAM350 od stejného výrobce, který je určen pro přípravu výrobních dat holých desek plošných spojů.

Rozšíření funkcí o 3D zobrazení načtené desky a možnost exportu do formátu 3D PDF souvisí s nově vydanou verzí programu CAM350, v níž je 3D náhled rovněž novinkou. Sblížení obou programů napomáhá i nové rozhraní ve shodném barevném spektru a celkově velmi podobném vzhledu.

Novinky v programu BluePrint-PCB verze 6.0

Sjednocení obou programů se netýká pouze vizuální stránky. Nově lze ukládat data ve shodném formátu (.dpd) použitelném pro oba programy, takže jednou uloženou desku lze načíst v obou programech. Společný je i nástroj Stack-Up Visualizer pro přehledné zobrazení řazení všech vrstev a možnosti jejich propojení prokovy, který je navíc dostupný rovněž ve 3D zobrazení pro snadnou orientaci.

S rozšířením dokumentace do třetího rozměru souvisí také možnost importu STEP modelů, které je tak možné do dokumentace vkládat, přičemž lze nastavovat úhel pohledu i jejich přiblížení, podobně jako v případě celé desky.

O programu BluePrint

Pokud zatím nejste seznámeni s programem BluePrint-PCB, zde je jeho stručný popis. Úkolem tohoto programu je vytvořit potřebnou dokumentaci desek plošných spojů pro potřeby výroby holých desek, jejich úprav a osazování. Deska se načítá z návrhových programů ve formátech ODB++ nebo IPC-2581 (v případě programů PADS i v .asc), aby bylo možné získat informace nejen o vlastní desce, ale i o součástkách a spojích (nets), počtu, rozložení vrstev atd. Vložením předdefinovaných šablonek do kreslicí plochy se tyto vyplní, čímž vzniknou obrázky desky v libovolném počtu a s určitými parametry (měřítko, součástky a spoje ano/ne atd.), tabulky s výpisem materiálu podle nastavení a další. Výkresy lze doplnit dalšími nakreslenými nebo importovanými obrázky, dokonce i mluveným slovem (např. pokyny pro montáž desky). Program umí vytvořit dokumentaci pro osazovací postupy, varianty osazení, osazovací panel a další potřebné výkresy. K dispozici jsou všechny běžné kreslicí nástroje včetně vlastního textového editoru. V případě dodatečných změn v datech navržené desky se jejich opětovným načtením již vytvořená dokumentace automaticky upraví.

Více informací o programu BluePrint- -PCB naleznete v článcích publikovaných v tomto časopisu, které jsou rovněž dostupné na webovém portálu [3].

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik