česky english Vítejte, dnes je úterý 27. září 2022

Potřebujete centrálně uložit a spravovat svoje data a dokumenty?

DPS 2/2019 | CAD/CAE/CAM - články
Autor: Ing. Milan Klauz, CADware

Při každém technickém projektu vzniká celá řada různých dokumentů a dat, které by bylo vhodné mít někde společně uložené, zabezpečené a které by bylo možné nějakým způsobem spravovat. Není podstatné, jestli se jedná o vývoj a následnou výrobu nového stroje, elektronického či elektrotechnického zařízení. V oblasti elektroniky to mohou být například textové poznámky z počáteční fáze vývoje, schematické zapojení, navržená deska plošných spojů, výsledky simulací a analýz, mechanický návrh produktu, výpisy materiálu, nabídky a poptávky, marketingové materiály, smlouvy a další.

Řešení by mělo zajistit, že data a dokumenty bude možné sdílet mezi jednotlivými pracovníky vždy v jejich aktuální variantě. To ovšem neznamená, že by starší verze dokumentů měly být odstraněny, protože musí být k dispozici pro eventuální zpětné dohledávání předcházejících fází projektu. Nemělo by se již stát, že je mezi pracovníky k dispozici několik různých verzí téhož dokumentu či dat nebo že někdo mohl provést změnu, aniž by o tom věděli ostatní. Software Teamcenter od firmy Siemens je určen právě pro tento účel. Teamcenter je nejrozšířenějším systémem na světě pro správu dokumentace a řízení celého životního cyklu výrobku (PLM). Spravuje různorodá data v podobě elektronických souborů CAD systémů, NC programů, dokumentů sady MS Office, PDF souborů, obrázků atd., které obsahují informace o daném produktu od prvního nápadu přes jeho vývoj a konstrukci, schvalování, technickou přípravu výroby, výrobu, řízení lidských zdrojů, kontrolu kvality až po servis a údržbu. Nachází uplatnění všude tam, kde vznikají data z různých zdrojů, která je potřeba bezpečně a spolehlivě spravovat a sdílet mezi více pracovníky.

Teamcenter umožňuje dokumentaci spravovat, sdílet, zobrazovat a využívat v procesu změn i schvalování, čímž přispívá ke zvýšení efektivity a zkrácení doby potřebné k uvedení výrobku na trh. Jednou vytvořené podklady jsou k dispozici pro pozdější snadné a rychlé vyhledání. Vložená data jsou zabezpečená a nemůže tak dojít k úniku firemního know-how. Program umožňuje v rámci jedné firmy sdílet informace mezi různými odděleními – od vývoje a konstrukce přes TPV a výrobu až po obchod.

PADS Professional – PADS příští generace Využijte výhodnou nabídku na jeho nákup

Teamcenter umožňuje správu dat z jakýchkoliv zdrojů. Na některé CAD programy má však dokonce přímou návaznost (Inventor, CATIA, NX, Solid Edge, SolidWorks, Creo nebo AutoCAD). V případě elektroniky, resp. návrhu desek plošných spojů, navazuje na programy PADS, Xpedition, OrCAD, Allegro a Altium. Podporuje i správu dat v prostředí vývoje a výroby elektroniky. Moduly PCB Data Management a Parts Library Management jsou určeny pro práci s daty ECAD návrhových systémů.

Systém na míru zákazníkům

Teamcenter je modulární systém, u kterého zákazník používá pouze ty části systému, které potřebuje, a v případě potřeby je může rozšířit o další podpůrné moduly. Protože projekty, ani organizace firem nejsou stejné, je možné Teamcenter přizpůsobit daným podmínkám a požadavkům jednotlivých zákazníků. Jako příklad lze uvést možnost snadného a rychlého vytvoření potřebné dokumentace ze shromážděných dat (specifikace, 2D/3D ilustrace, výpisy, přehledy, technická dokumentace). Program může být také instalován na cloudu, aby byl přístupný všem povolaným pracovníkům odkudkoliv a kdykoliv.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik