česky english Vítejte, dnes je středa 28. září 2022

ANSYS – „praotec“ CAE simulačních programů

Patrně nejstarším a stále aktivním výrobcem CAE softwaru je zřejmě firma ANSYS, která byla založena již v roce 1970. Koncem minulého roku se již popáté objevila v žebříčku Software Top 100™ mezi stovkou největších výrobců softwaru. Tato americká firma se sídlem v Canonsburg v Pensylvanii dnes po celém světě zaměstnává více než 2000 lidí.

I když původní software byl zaměřen na simulace a analýzy stavů mechanické povahy, dnes zahrnuje celou řadu technických disciplín (Fluid Dynamics, Structural Mechanics, Electromagnetics, Systems – Multiphysics).

Skutečnost, že oblast použití simulačních programů firmy ANSYS pokrývá několik vzájemně navazujících technických oborů, umožňuje firmám provádět souběžné multidisciplínové simulace na vyvíjeném produktu. Tím se podstatně redukuje potřeba fyzických prototypů a různých testů, snižují se náklady na vývoj a zkracuje se doba uvedení výrobku na trh. Právě pro tyto vlastnosti nacházejí dnes tyto simulační programy uplatnění zejména v automobilovém, vojenském, leteckém a kosmickém průmyslu.

ANSYS – „praotec“ CAE simulačních programů

Je samozřejmé, že mezi produkty firmy ANSYS je také simulační software pro elektroniku a elektrotechniku.

Pro simulace RF elektromagnetických polí nabízí ANSYS software HFSS, ideální pro simulování RF součástek a komplikovaných mikrovlnných systémů, jako jsou radary a antény. HFSS může také být plně integrován s produktem pro high-speed RF obvody, kterým je DesignerRF. Ten provádí rychlé a přesné lineární a nelineární analýzy aplikací, jakými jsou např. syntézy filtrů, vyhodnocení S-parametru, phase noise a analýzy intermodulační harmonické. Software Slwave je určen pro analýzy komplexních desek plošných spojů a zapouzdřených integrovaných obvodů.

Simulační software ANSYS Icepak je sice určen pro termální aplikace, ale nachází své uplatnění také v elektronice. Zde může být použit pro CFD simulace na úrovni součástky, desky plošných spojů a celého systému, přičemž zahrnuje analýzy přenosu tepla přirozeným i nuceným prouděním a radiací.

Jiným příkladem je ANSYS Fluent, který umožňuje zkoumat elektrochemické poměry baterie a vyřešit tak její tepelné poměry.

Pro simulace elektromagnetických polí s nízkým kmitočtem má firma ANSYS program Maxwell a pro simulování elektromechanických systémů program Simplorer, který lze navíc při řešení komplexních systémů kombinovat s 3D simulačními programy ANSYS.

Více informací o firmě ANSYS a jejích produktech: www.ansys.com

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik