Společnost SnapEDA se specializuje na tvorbu knihovních prvků (schematické symboly, pouzdra součástek, 3D modely), které lze stáhnout do řady programů pro návrh desek [1]. Ve své nabídce má přibližně 25 milionů součástek od různých výrobců včetně možnosti porovnání jejich cen u různých dodavatelů.
Kromě toho, že nabízí data a symboly součástek, které sama vytvořila, umožňuje i opačný postup – sdílet data a symboly vytvořené některým z uživatelů, přičemž takto vytvořené součástky prochází přísným kontrolním mechanismem. Stažení součástek z knihovny SnapEDA je zdarma na základě jednoduché registrace.
Původní koncept, který je i nadále platný, umožňuje importovat vybrané symboly do různých návrhových programů (Altium, Allegro, OrCAD, CircuitStudio, CR-5000, CR-8000, DesignSpark, DipTrace, Eagle, Easy-PC, eCADSTAR, ExpressPCB Plus, KiCad, OrCAD, PADS, P-CAD, PCB123, Pulsonix, Proteus, Target 3001).
Nyní přichází SnapEDA s novým konceptem, který umožňuje vybrat požadovanou součástku a vložit potřebné symboly do návrhového programu přímo na počítači uživatele. Vybraný symbol/součástka se tak už neimportuje, ale přetahuje z výběrového okna součástek do okna editoru návrhového programu. Zatím tak lze pracovat pouze v programech EAGLE, Altium a KiCad, ale na dalších se pracuje. Přetažení vybraných součástek do návrhového programu umožňuje aplikace SnapEDA Desktop nainstalovaná na počítači uživatele, ve které se symboly součástek i vybírají. Aplikace je dostupná ke stažení na odkazu [2].
Návaznost aplikace na návrhový program desek plošných spojů se jednorázově zajistí přiřazením daného programu v aplikaci po nainstalování. Po spuštění aplikace se v boční nabídce povelů zvolí Tools (Altium, Eagle a KiCad) a pokračuje přes Connect with your tool a Connect. V tuto chvíli je potřeba být registrován, což je možné ihned provést.
Po nastavení se v aplikaci vybere potřebná součástka, která se vloží buď přímo do kreslicí plochy návrhového programu, nebo uloží do jeho knihovny. Je užitečné si přečíst krátké informace o nastavení aplikace pro jednotlivé připojené programy, stejně jako odpovědi na různé dotazy týkající se aplikace, které jsou uvedeny na odkazu [3].
Za zmínku stojí zajímavost, že aplikace SnapEDA Desktop spustí sama návrhový program, do kterého se mají symboly načíst v případě, že není spuštěný. Tým SnapEDA současně přidal do své nabídky dalších 890 tisíc symbolů (schematických a pouzder) a 3D modelů. Stalo se tak ve spolupráci s výrobci součástek, jako jsou společnosti Panasonic (rezistory, kondenzátory a indukčnosti), Samtec a Molex (konektory), Abracon a Micro Crystal (krystaly), Traco Power (DC/DC konvertory), Kemet (kondenzátory), Diodes (diody), TI a ON Semiconductor (polovodiče) nebo Ignion (čipové antény).
Zároveň i nadále platí nabídka InstaPart na vytvoření symbolu pro jakoukoliv chybějící součástku do 24 hodin za poplatek 29 dolarů (cena se mění v závislosti na počtu součástek). Uživatelé si také mohou chybějící součástky vytvořit zdarma sami pomocí nástroje InstaBuild. V takovém případě jsou k dispozici nástroje, které využívají metody Computer Vision a OCR pro automatické rozpoznávání textu a dalších dat v PDF dokumentech, takže vytvoření schematického symbolu i přiřazení dat vývodům včetně návaznosti na symbol pouzdra součástky jde rychle.
[1] www.snapeda.com
[2] https://support.snapeda.com/en/articles/5599920-snapedadesktop-app
[3] https://support.snapeda.com/en/collections/3126811-snapedadesktop-app-faqs