česky english Vítejte, dnes je pátek 07. říjen 2022

Software PCBBalance pomůže balancovat tloušťku mědi na desce ještě před její výrobou

28.04. 2020 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
1.jpg

Program PCBBalance od belgické firmy ELSYCA umí graficky zobrazit rozložení tloušťky mědi na desce, pokud by se deska vyráběla z dodaných podkladů bez úprav, ale také automaticky navrhnout úpravy v grafice desky tak, aby tloušťka mědi přes plochu desky byla uniformní.

Záležitost zdánlivě jednoduchá, jako je dodržení uniformní tloušťky mědí na desce plošných spojů, není vůbec jednoduchá. Návrháři desek, kteří počítají s rovnoměrným rozložením tloušťky mědi, mnohdy ani neví, jak obtížné je tento požadavek při výrobě holé desky dodržet, přičemž nerovnoměrné nanášení mědi je paradoxně důsledkem provedeného návrhu desky - hustota mědi (spoje, měděné plochy a prokovené otvory) v jednotlivých částech desky totiž silně ovlivňuje proces nanášení mědi při výrobě desky, takže tloušťka mědi na desce může nerovnoměrně kolísat až o 100%.

Jinou tloušťku mědi mají typicky okraje desky, okolí prokovených otvorů, plocha desky s velkou či malou hustotou mědi na ploše, atd.

Software pomůže balancovat tloušťku mědi na ploše desky tak, že přidá na jednotlivé strany desky dodatečně další plošky mědi, které se nedotýkají navržené části desky. Tyto nové přírůstky mědi umí program vygenerovat do souboru, aby je návrhář desky mohl do svého návrhu integrovat.

Protože navržená deska se nevyrábí jednotlivě, ale spolu s dalšími deskami ve výrobním panelu, kde se problémy rozložení hustoty mědi na ploše opakují, má smysl balancovat nejenom vlastní desku, ale i celý panel. Zatímco balancování tloušťky mědi na navržené desce může zajímat návrháře desky, balancování panelu spadá do kompetence výrobce desky.

Program pracuje s Gerber daty horní a spodní strany.

Na přiloženém obrázku je vidět záběr na výrobní panel desek – vlevo tak, jak je navržen, vpravo po balancování tloušťky mědi na ploše panelu. Větší rozdíly barev signalizují větší rozdíly v tloušťce mědi.

Více informací zde.

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik