česky english Vítejte, dnes je úterý 29. listopad 2022

Navrhujete FPGA? Je čas přejít na ModelSim PE společnosti Mentor

20.10. 2020 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
obr_new.png

Program ModelSim je mezi vývojáři obvodů velmi dobře známý simulační software, zejména mezi návrháři FPGA. Umožňuje provést verifikaci návrhu FPGA, přičemž podporuje jak Verilog, tak System Verilog a VHDL jazyky (mixed HDL), tak simulace typu behavioral a gate-level.

Výrobce software, společnost Mentor (původně Mentor Graphics, nyní součást Siemensu) se kdysi domluvil s výrobci FPGA součástek tak, že mohli zdarma či velmi levně nabízet svým zákazníkům upravenou verzi programu ModelSim. Tato verze programu je omezena na malé návrhy FPGA, například na maximálně 10 tisíc řádků kódu, přičemž je navíc při simulaci výrazně pomalejší. Příkladem může být například program ModelSim-Intel® FPGA Starter Edition Software, který Intel nabízí pro verifikaci návrhu svých FPGA.

Pokud je potřeba simulovat větší návrh FPGA, potom je možné přejít na plnou verzi programu ModelSim přímo od výrobce, společnosti Mentor. Nejenom, že nemá omezení v počtu řádků kódu, ale je i o více než třetinu rychlejší, což je pro dnešní návrhy FPGA výhodné. ModelSim navíc sdílí uživatelské prostředí s dalším simulačním programem Questa od stejného výrobce, který představuje high-end simulační a verifikační nástroj. Tak je možné v případě potřeby vyššího výkonu a pokročilých verifikačních funkcí přejít z programu ModelSim na software Questa.

Společnost Mentor nabízí zdarma verzi ModelSim pro studenty pod názvem ModelSim PE Student Edition, která je určena pouze pro vzdělávací účely, nikoliv pro komerční použití.

Více informací o programu ModelSim je možné získat u distributora společnosti Mentor pro ČR a SR.

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik