česky english Vítejte, dnes je pondělí 29. květen 2023

Znáte největší prodejce CAD software?

26.01. 2021 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Kdo pracuje ve vývoji a výrobě elektroniky, zná přinejmenším několik výrobců software pro tyto obory průmyslu. Může to být software pro návrh ASIC obvodů či desek plošných spojů, signálovou integritu nebo smíšené obvodové simulace, výrobu holých desek či osazování desek, atd. Těch programů, byť jenom podle zaměření, existuje velký počet. Vždyť jenom Mentor (původně Mentor Graphics, dnes Siemens EDA) nabízel přes sto různých programů. Na první pohled to vypadá, že CAD software má co činit pouze s elektronikou a elektrotechnikou.

Když se ale podíváme na prodej CAD software z pohledu velikosti prodejů, snadno zjistíme, že největší prodejci technického software nejsou vůbec výrobci software pro elektroniku, ale výrobci software pro strojařinu a navazující obory. Autodesk, Dassault Systemes (zkráceně 3DS) a Siemens (Siemens Industry Software) jsou jako výrobci technického software známí některými svými produkty (AutoCAD, Fusion, SolidWorks, Catia, Solid Edge, NX, atd.), ale asi jenom málokoho by napadlo, že jsou současně těmi největšími prodejci technického software.

O čem to svědčí? Poptávka strojařských firem po software, které jim umožní vývoj a výrobu, je ve světě daleko větší, než je poptávka software pro elektroniku. Výrobci MCAD software pochopitelně nenabízí jenom programy pro konstrukci, byť ve 3D, ale řadu softwarových nástrojů pro výrobu na NC strojích, PLM software, simulační software (proudění, přenos tepla, mechanické namáhání, atd.), software pro komplexní řešení velkých konstrukčních celků, atd.

Jenom když se podíváme na produkty 3DS, nejspíš zjistíme, že o většině dalších programů nemáme ani ponětí kromě již zmíněných SolidWorks a Catia (Enovia, Delmia, Simulia, Geovia, Exalead, Biovia, Netvibes, Centric PLM, Medidata, atd.).

Právě proto, že jsou tito výrobci software větší (v prodeji), začali převzetím doplňovat své portfolio software i o programy pro elektrotechniku a elektroniku, aby mohli nabízet ucelenou platformu nástrojů pro vývoj i výrobu. Začal s tím Autodesk, který přišel s AutoCAD Electrical a vzápětí převzal výrobce návrhového programu Eagle, pokračoval 3DS se SolidWorks Electrical (původně ze Španělska) a PCB (používá Altium), zatímco Siemens to zakončil převzetím největšího výrobce software pro elektroniku (Mentor Graphics), aby mohl přijít rovnou s kompletní nabídkou software a ne jenom s jednotlivými kousky.

Více informací o nabídce software najdete na webových stránkách jednotlivých výrobců (Autodesk, 3DS, Siemens Industry Software).

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik