česky english Vítejte, dnes je pátek 07. říjen 2022

Kontrolujete data navržené desky před odesláním do výroby?

27.04. 2021 | CAD/CAE/CAM - novinky
Autor: Milan Klauz
obr1.jpg

Návrhové programy desek plošných spojů sice mají některé základní kontroly desky, ale ty nejsou dostatečně detailní z pohledu možných problémů ve výrobě, ať už holé desky, nebo osazování. Pro tento účel existují specializované CAM programy, které mívají ve svém názvu DFM (Design For Manfacture). Jedním z nich je i DFMStream od Downstream Technologies, výrobce software CAM350.

DFMStream provádí přes 300 kontrol navržené desky – nejsou to jenom běžné mezery, jako jsou například spoj-spoj, spoj-pad, spoj-via, spoj-okraj desky, atd., ale i detailní pohled na některé objekty, když rozlišuje pájecí plošku SMD od průchozí (THU), nebo běžnou propojku via od via vyrobené laserem, slepé a pohřbené via (blind / burried via) atd, přičemž jsou zastoupeny všechny možné kombinace. Stejné objekty, například mezikruží plošek či plošné spoje, mohou mít pro kontrolu nastavené různé parametry s ohledem na vrstvu desky.

Kromě geometrie mědi kontroluje program i možné technologické problémy, jako jsou například acid trap (podleptání), copper slivers (malé koncové kousky mědi, které se snadno odtrhnou), atd.

Kontrola by nebyla úplná, kdyby nezahrnovala i nepájivou masku, potisk, masku pasty, vrtání, nebo termální odlehčení v napájecích plochách.

Po nastavení parametrů lze provést DFM kontrolu celé desky (zahrnuje všechny objekty a vrstvy desky, celou plochu desky), nebo jenom vybrané části podle potřeby. Jedním kliknutím provede DFMStream kontrolu načtených dat (Gerber, ODB++, IPC-2581, Excelon, atd.) a vypíše nalezené problémy – kliknutím na některý problém program přiblíží obraz daného místa pro vizuální inspekci.

Nastavení parametrů lze uložit jako tak zvaný „stream“ pro budoucí použití. Podle povahy kontrolované desky lze vytvořit více přednastavení pro opakované použití.

Kromě vlastních kontrol nabízí software i další možnosti – analyzuje desku a zjišťuje, kteří výrobci mají odpovídající možnosti výroby holé desky, vytvoření výrobního panelu s různými deskami, kontroluje „area ratio“ navržených tiskových šablon, analyzuje nalezené problémy z pohledu druhu problémů, v případě načtených inteligentních dat (ODB++ či IPC-2581) napojení na návrhový program k vizualizaci a následné opravě nalezených problémů, atd.

Více informací zde a také zde. Datasheet je ke stažení zde

mklauz@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik