česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

Vyplatí se (ne)opravovat elektronické přístroje?

20.09. 2024 | Články
Autor: doc. Ing. Josef Šandera, Ph.D., SMTplus.CZ
01.jpg

V současné době se ve svém životě setkáváme s obrovským množstvím různých elektronických přístrojů a zařízení, jejichž nefunkční výrobky zahlcují sklady odpadu. V drtivém množství se výrobky skládají z nerozložitelných odpadů, které zamořují a zhoršují životní prostředí. Jedná se hlavně o plasty, které se velmi dlouho v přírodě rozkládají, případně se z nich uvolňují toxické složky. Navíc se ve světě tenčí zásoby strategických surovin, které se používají pro konstrukci zařízení. Celou tuto záležitost začíná řešit v rámci EU patřičná legislativa. Ta mimo jiné ukládá výrobcům vytvořit podmínky pro opravy výrobků (zajištění náhradních dílů, zřízení opraven). Na základě těchto úvah vyvstává otázka a objevují se tlaky na opravy většiny průmyslových přístrojů.

Co se ještě vyplatí opravovat

Pokud se jedná o společenskou prospěšnost, kterou je ochrana životního prostředí, je téměř každá oprava zařízení přínosem. Velice důležitý je aspekt ekonomický, ceny většiny elektronických přístrojů jsou tak nízké, že se je vůbec nevyplatí opravovat, u některých zařízení však drobná oprava může zařízení ještě zachránit.Oprava zařízení přináší uspokojení i pocit že jsem si zařízení sám opravil, v některých případech je oprava velice jednoduchá a rychlá. Opravené zařízení je okamžitě znovu k používání, při rozhodnutí o opravě je však třeba analyzovat, zda po opravě zařízení splňuje původní bezpečnostní požadavky.

Nutné vybavení na opravy

Opravy zahrnují mechanické a elektrické zásahy, od toho se odvíjí vybavení. Jedná se o sadu kvalitních klíčů, nejlépe nástrčkové s ráčnou, stranové klíče mají v případě oprav omezené použití. Dále potřeba pořídit si ploché kleště aspoň tří velikostí s plochými i kulatými čelistmi a sadu pinzet. U všech ručních nástrojů dáváme přednost elektricky izolovaným rukojetím. Samozřejmostí je také lupa a kvalitní svítilna, nejlépe čelovka.

Dále jsou nezbytné malé hodinářské šroubováky se soupravou různých vyměnitelných bitů. Existují základní dva typy křížových šroubů (obr. 1). Jedná se o provedení PH (PHILIPS) - dosedací plocha je klínová a používá se pro metrické šrouby, provedení PZ (pozidriv) - dosedací plocha je rovnoběžná, kříž je doplněn mezizářezy a používá se hlavně pro vruty do dřeva a plastu. Kromě toho se používají speciální šrouby, které zamezí běžné demontáži zařízení. Pokud nepoužíváme správný typ bitu, hrozí nebezpečí zničení šroubu, který se potom velmi obtížně vytahuje.


Obr. 1 Základní typy křížových šroubů a šroubováků [1]


Dalším nezbytným vybavením je horkovzdušná pistole nejlépe s regulací teploty i intenzity vzduchu. Horkým vzduchem demontujeme některé plastové části, fixujeme smršťovací bužírky, předehříváme robustní části pro pájení apod.

Pro opravy elektronických částí a výměnu součástek na desce plošného spoje (dále DPS) je třeba si pořídit pájedlo, nezbytná je regulace teploty, s číslicovým ukazatelem, hodí se také navíc pistolová pájka s klasickým smyčkovým hrotem. Pro opravy používáme bezolovnatou trubičkovou pájku (LF) nejlépe SAC305 s teplotou tání 216 oC s bezoplachovým tavidlem typu RMA a samostatné tavidlo nejlépe ve formě pasty. Některá elektronická zařízení s displejem, hlavně mobilní telefony je nutné pro demontáž zahřát a „rozloupnout“. Dále je třeba rozpojit speciální konektory. K tomu účelu je vhodné zakoupit soupravu na demontáž, která obsahuje většinu potřebných nástrojů. Příklad takové soupravy je uveden na obr. 2. Vhodné pracovní postupy je možno najít na internetu, např. [3], [4], [5].


Obr. 2 Souprava na opravy mobilních telefonů a tabletů


Příklady oprav

Jako příklad vhodné opravy uvádím opravy napájecích kabelů a prodlužovaček. Nejčastější závadou je prasklý vodič, což se projeví tím, že je zařízení zcela bez napětí. K přerušení dojde nejčastěji v místech kde je kabel pevně přichycen, tedy u vidlice nebo u přístroje. K závadě dochází únavou materiálu vodiče, v tom případě je nejlépe kabel vyměnit, nebo dojde k mechanickému poškození. V tom případě používáme plastovou spojku, která zajistí dokonalé elektrické a mechanické spojení.

Velice časté jsou závady kolébkových vypínačů na prodlužovačkách, nebo přístrojích. Vypínač je třeba vyměnit, pokud to není možné (některé prodlužovačky nelze demontovat), je třeba vyjmout kolébku vypínače, kontakty přepínače propájet a otvor zakrýt plastovým přišroubovaným krytem. Příklad opravy prodlužovačky je uveden na obrázku č. 3.


Obr. 3 Oprava prodlužovací zásuvky


Velice často se podaří opravit vadnou LED žárovku. Z tělesa žárovky odloupneme plastovou baňku (bývá přilepena silikonovým tmelem) a prohlédneme jednotlivé LED diody na DPS.  Jedna z diod může být vadná, což se dá velice snadno určit (obr. 4). Diodu je možno přemostit tenkým drátkem, nebo lépe ji nahradit stejnou. Jelikož se jedná o speciální DPS s kovovou podložkou s dobrým odvodem tepla, je třeba použít větší pájecí hrot a pájedlo s větším výkonem. Plastovou baňku nezapomeneme přilepit zpět. Je třeba zdůraznit, že se jedná o provizorní opravu, opravenou žárovku je třeba co nejdříve vyměnit.


Obr. 4 Vadná LED dioda  u žárovky


Opravy desek elektroniky na plošných spojích většinou není možno dělat systematicky podle schématu, většinou je velice účinná podrobná vizuální prohlídka DPS. Závada součástky se většinou projeví jejím přehřátím a tepelným zničením. Stačí takovou součástku vyměnit. Postup výměny je uveden např. v [2].

Článek dává povšechný přehled týkající se problematiky oprav elektronických přístrojů. Pro to, abyste se do oprav mohli pustit je třeba kromě teoretických znalostí si osvojit některé dovednosti a vyzkoušet si některé technologické postupy. Velice účelné je absolvování odborného kursu, který nabízí naše společnost.