Kde lidé obvykle řeší kvalitu? Často se jedná o různé produkty, odvedenou práci a služby nebo i směr, kterým se ubírá jejich život. Přitom se už ale nějak zapomíná na složení vzduchu, který u toho budeme sami den co den vdechovat a znovu vypouštět ven.
Pravda, osvěta funguje a situace se pomalu začíná zlepšovat i navzdory zavřeným oknům či dveřím. I tak je ale stále na čem pracovat. Mohly by vývojářům pomoci důmyslné moduly s čidly typu „vše v jednom“?
Společně pro PM, TVOC, IAQ, eCO2, T i RH
Firma Renesas Electronics přesně takové multisenzorové řešení, sloužící k monitorování kvality vzduchu ve vnitřních prostorách, představila koncem letních prázdnin. Kompaktní modul s označením RRH62000 zde bude jako první přesně detekovat pevné částice (PM) o různé velikosti, těkavé organické látky (VOC) nebo i plyny, škodlivé pro lidské zdraví. Díky vestavěnému mikrokontroléru od stejného výrobce proto vzniká inteligentní systém, vhodný pro celou řadu aplikací – čističky vzduchu, detektory kouře, topení a vzduchotechniku (HVAC), meteostanice a obecně vzato i chytrou domácnost. Díky robustnímu firmwaru mohou navíc koncové produkty po celém světě vyhovět různým standardům spojovaným právě s kvalitou vzduchu.
Moduly RRH62000 vybavené MCU Renesas rodiny RA2, skloňující až sedm souběžných výstupů (parametrů) ze vzájemně korelovaných snímačů, patří k vůbec nejmenším řešením ve své třídě, protože zde zabírají prostor o velikosti jen 46,6 x 34,8 x 12 mm. Výrobce vše vystavěl na laserovém senzoru pro PM 1 / 2,5 / 10, čidlech ZMOD4410 detekujících plyny (na stránkách časopisu DPS viz také [2]) a samozřejmě i snímačích toho základního, tedy vlhkosti a teploty s využitím prvků HS4003. V rámci jediného systému lze proto společně sledovat výskyt pevných částic, TVOC či oxidu uhličitého (eCO2), stejně jako T i RH. Veškeré klíčové součásti již byly dopředu integrovány a na výrobní lince rovněž kompletně zkalibrovány, což pochopitelně zjednoduší celý další proces vývoje.
Díky pandemii se začalo ještě více hovořit o kvalitě vzduchu a také jejím vlivu na zdraví člověka, ale třeba i to, jak se nakonec bude cítit. Zároveň se také uvádí, že znečišťující látky mívají uvnitř budov šesti- až desetinásobně vyšší koncentrace, než tomu bývá ve venkovním prostředí. Stačí jen vzpomenout prach, výpary z barev, připálené jídlo, pyly nebo i jemné částice, pokud jde o filtry v systémech HVAC apod. A to je také důvod, proč ve společnosti Renesas přišli s tímto multifunkčním řešením. Použitá laserová technologie nabízí v porovnání s tradičními LED vyšší míru přesnosti při monitorování koncentrací pevných částic o průměru 0,3 až 10 µm, zatímco v různých módech zohledňujících spotřebu systému lze rovněž provádět absolutní nebo i relativní měření TVOC – to vše s důrazem na souběžný spolehlivý provoz, detekci v reálném čase a samozřejmě i maximální možnou přesnost. Kombinovaný modul RRH62000 vedle příslušného firmwaru skloňuje též algoritmy umělé inteligence (AI). Snímače, jejichž hardwarová podoba se nemění, lze tudíž nakonfigurovat, aby pokaždé vyhověly požadavkům různých „zelených“ standardů kvality vzduchu pro veřejné budovy (např. WELL, HVI či RESET). V úvahu přichází regulace průtoku vzduchu s ohledem na aktuálně zjištěné poměry v místnosti nebo též predikce související s výměnou filtrů nebo např. anomáliemi signalizujícími blížící se poruchu.
Odkazy:
[2] https://www.dps-az.cz/clanky/id:78528/s-moduly-zmod4410-se-o-kvalite-vzduchu-nediskutuje