Kolik výstupů by měl mít správný laboratorní zdroj? Těžká otázka? Ve společnosti Siglent rozhodně netroškaří a rozhodli se kupříkladu hned pro čtyři – a k tomu ještě všechny hezky regulované od nuly, tzn. žádné jednou provždy dané úrovně „pomocného“ kanálu.
Ale nejen to, letní novinky mají co nabídnout i po stránce funkčního vybavení či dosahovaného výkonu.
Čtyři výstupy, kompenzace se čtyřmi dráty
Zdroje a zase samé zdroje. Není se čemu divit, vždyť bez pořádného napájení se zkrátka neobejdeme. Ve vývoji, při nejrůznějších testech, ale ani v samotné výrobě. Prostor jako stvořený pro programovatelné stejnosměrné modely značky Siglent řady SPD4000X řešené lineární cestou. Pokud jde o konkrétní provedení, výrobce nachystal hned tři varianty, jejichž výkon dosahuje na výstupu v úhrnu 240, 285 nebo rovných 400 wattů. U silových zařízení se čtyřmi nezávislými výstupy je přitom podporováno pětimístné zobrazování napětí a stejně tak i proudu, jehož rozlišení pro účely nastavování hodnot nebo i následná měření dosahuje 1 mV, resp. 1 mA. Čtveřici kanálů ovládáme samostatně, ale lze je rovněž souběžně zapínat či vypínat. Neméně důležitá zde také bude čtyřvodičová funkce vzdáleného měření pro účely kompenzace napětí, takže kvůli zajištění stability, ale i přesnosti napětí na straně testovaného zařízení DUT dokážeme v zapojení vyrovnávat úbytky na delších přívodech dosahující velikosti až 600 mV.
U stolního přístroje, který pokaždé vsadil na srozumitelné grafické rozhraní vycházející z barevného TFT LCD o úhlopříčce 4,3 palce, kde také využijeme související režimy pro zobrazování časových průběhů nebo i řízení posloupností, bude výstupní výkon přerozdělován různými způsoby. Model napájecího zdroje SPD4323X dostal „do vínku“ rozsahy 6 V, 32 V, 32 V a zase 6 V s proudovou zatížitelností, která pokaždé činí 3,2 A. To varianta s označením SPD4121X vsadila spíše na průtoky, když nabízí 15 V, 12 V, 12 V a 15 V a k tomu 1,5 A, 10 A, 10 A plus 1,5 A. A aby toho nebylo málo, díky verzi SPD4306X nakonec obdržíme 15 V, 30 V, 30 V a znovu 15 V, resp. 1,5 A, 6 A, 6 A či 1 A. Kanály číslo dva a tři lze navíc rychle a pohodlně spojovat pomocí speciálního tlačítka do série či paralelně a v otázce výsledných napětí či proudů si tak dále polepšit. V případě SPD4306X to bude např. znamenat sériových 60 V / 6 A a u modelu SPD4121X paralelně zase 12 V / 20 A. Firma Siglent si své laboratorní zdroje, jejichž rozsahy pokaždé začínají na nule, a to i v případě „posledních“ kanálů, cení na 630 až 910 eur. Série s čestným označením SPD4000X zde pak bude v řadách DC zdrojů napájení (jako jedna z celkového počtu šesti) zvyšovat výkon, skloňovat rostoucí flexibilitu i přesnost a jako bonus přidá ještě jeden regulovatelný výstup navíc.
Systém SPD4000X se rovněž chlubí svižnou odezvou výstupu do padesáti mikrosekund umožňující provádět rychlé kompenzace a návrat k původně nastaveným hodnotám s ohledem na změny výstupního napětí spojované s dynamickou povahou zatěžovacího proudu. Obsluha má rovněž k dispozici lokální či externí paměťový prostor, kde si na základě dlouhého stisku tlačítka Save/Recall kdykoli uloží též kopii obrazovky, třeba s aktuálními průběhy. Chybět zde nesmí ani standardně dodávaná komunikační rozhraní USB či LAN, včetně vlastního web serveru umožňujícího řízení a monitorování zdroje napájení rovnou z webového prohlížeče, takže již nemusíme instalovat SW drivery či aplikace.
Odkazy: