Kompaktní, a ještě k tomu s vysokým rozlišením? Nová měřicí technika od společnosti Yokogawa nyní zvládne obojí.
Větší paměť, ale i synchronizace
S novinkami na poli měřicích zařízení se v Yokogawa Test & Measurement pochlubili v září [1]. Přístroje zde ponesou označení DLM3000HD a navazují tak na předchozí osciloskopy řady DLM3000 (na stránkách DPS jsme představili v [2]), pro které aktuálně vznikají verze s vyšším výkonem. U modelů s rostoucím rozlišením A/D převodníku systém počítá se šířkami pásma 500 MHz (DLM3054HD) nebo také 350 MHz (DLM3034HD), umožňuje preciznější analýzu průběhů a slibuje i pohodlnější nastavení, včetně jednoduššího použití v praxi. Dřívějších 200 MHz již ale nebude podporováno.
Pokud se na „časové ose“ vrátíme zpět až do roku 2008, firma Yokogawa tenkrát přišla s kompaktními osciloskopy pro práci se smíšenými signály řady DLM2000, vybavenými čtyřmi kanály, které o deset let později následovala výše zmiňovaná série DLM3000. U vývojářů pracujících na elektronických, ale také mechatronických zařízeních byla sice oblíbená, nicméně doba se změnila. Stále častěji se skloňuje uhlíková stopa a rostoucí energetická účinnost motorů nebo např. střídačů používaných v dopravě, a to včetně čisté výroby energie, třeba díky slunečnímu svitu. V oblasti výkonové elektroniky to jasně vidíme na příkladu technologií vystavěných zejména okolo karbidu křemíku (SiC).
Je zapotřebí měřit stále přesněji a nové modely řady DLM3000HD to s větším počtem kanálů, které na vertikální ose dostaly „do vínku“ rostoucí dvanáctibitové rozlišení, což v porovnání se stávajícími přístroji série DLM3000 představuje při pozorování průběhů šestnáctinásobně lepší výsledky, s přehledem zvládají. V průběhu spínání se již kupříkladu neztratí ani jinak nepatrné změny provázející vysokorychlostní signály, takže lze rychle odhalit příčiny stojící za neočekávanými odchylkami v chování systému – překmity, rušení apod. Mezi další užitečné funkce zde rozhodně patří automatické nastavení pro rozšířenou analýzu na sériové sběrnici definující optimální rychlost a také prahové úrovně, které lze nyní využít i v případě dříve zachycených průběhů, a to i pro signály s nízkým kmitočtem. Efektivnímu využívání měřicí techniky se vzorkovací rychlostí až 2,5 GS/s rovněž nahrává schopnost paměti pojmout až jednu miliardu bodů, tedy dvojnásobek oproti svému předchůdci, kdy také systém za účelem dalších operací automaticky ukládá předchozí průběhy, kterých může být až 200 000. Díky možnostem „DLMsync“ lze také vzájemně synchronizovat dva osciloskopy vybavené jinak dotykovým panelem o úhlopříčce 8,4 palce a vyřešit přitom potřebu až osmi analogových kanálů. V úvahu přichází též i souběžné logické signály, kdy po zapnutí napájení kupříkladu analyzujeme řadu posloupností, a ještě přitom ladíme činnost elektronické řídicí jednotky. Ke třem analogovým vstupům je po konverzi čtvrtého z nich k dispozici dalších osm kanálů číslicových. Výrobce rovněž slibuje časově synchronizovaná měření dle IEEE1588.
Se samotnou měřicí technikou se rovněž pojí různé osciloskopické sondy. Firma Yokogawa zde např. v listopadu představila rozdílová řešení řady PBDH0400 pro maximální vstupní napětí 2000 V, jejichž šířka pásma dosahuje 400 MHz. Zmiňovaný model 702922 pak pro začátek dále doplňuje varianta 702921 s maximem v podobě 1 kV [3]. Systém se díky použitému rozhraní výrobce obejde bez vnějšího napájení, zatímco zde automaticky dochází též k nastavení příslušného poměru, takže lze začít okamžitě pracovat. Systém je kompatibilní nejen s výše zmiňovanými osciloskopy řady DLM3000 či DLM3000HD, ale také s DLM5000 a DLM5000HD, kde přichází v úvahu standardně až osm analogových vstupů nebo i 12palcový panel.
Odkazy:
[2] https://www.dps-az.cz/zpravy/id:57859/mso-dlm3000-na-ceste-vys-smerem-k-uzivateli