česky english Vítejte, dnes je středa 05. únor 2025

Má to svou logiku. Malou, ale ryze vlastní

má to svou logiku_úvod WEB.jpg

Urazila obrovský kus cesty a díky tomu neurazí ani ty nejnáročnější vývojáře. Kdo? No přece programovatelná logika.

60 let zkušeností se nezapře

Programovatelné logické obvody dnes mohou svými předpoklady, vnitřní výbavou a také výkonem směle konkurovat i skutečně výkonným procesorům. Jsou to doslova celá pole, která však někdy bývají tak rozsáhlá i komplikovaná, že je nakonec vlastně ani nevyužijeme. A pokud přece ano, budou kupříkladu vyžadovány zkušenosti s programováním, a ještě se musíme nejednou spokojit s omezeným výběrem pouzder. Přitom by stačilo méně, o dost méně. Firma Texas Instruments proto v říjnu přišla s novými obvody, které takovou mezeru rychle zaplní. A protože se jedná o skutečné miniatury, navíc za nízkou cenu, vejdou se prakticky všude. Stačí si pouze přiznat, že jindy spletitá cesta vedoucí od původní představy až k její realizaci formou prototypu může trvat opravdu jen malou chvíli. Budou vám na jediném čipu stačit čtyři desítky logických, kombinačních a také sekvenčních, nebo snad i analogových funkcí? Výborně.

S aktuální nabídkou ze světa programovatelných logických obvodů PLD (Programmable Logic Device) dle vyjádření výrobce zastavíte na desce plošného spoje až o 94 % méně místa, a ještě si přitom snížíte náklady v porovnání s návrhy, které stále používají diskrétní logické obvody. Ale nejen to. V Texasu slibují, že díky novinkám ušetříte nemalý prostor i ve srovnání s obdobnými součástkami dostupnými na současném trhu. K tomu si dále přičtěte význam jednoduše použitelného vývojového nástroje „InterConnect Studio“ od TI pro svižný návrh, simulaci a také konfiguraci příslušných obvodů, aniž byste museli psát jakýkoli zdrojový kód. Stačí vám totiž jen grafické uživatelské rozhraní s funkcí „táhni a pusť“ a vlastní simulací. Logické struktury nabízí nízkou vlastní spotřebu energie, předpoklady pro práci v automobilovém průmyslu dle AEC-Q100 a teplotní rozsah od -40 °C až do +125 °C.

Nabídka obvodů PLD od Texasu zde počítá s těmi vůbec nejmenšími pouzdry vybavenými tradičními vývody, kdy není problém dosahovat kupříkladu rozměrů 2,1 krát 1,6 mm, nebo dokonce i 1,6 na 1,6 mm. Výrobce spočítal, že prvně zmiňovaná pájitelná pouzdra, která dostanete, budou oproti konkurenční nabídce menší o 92 % a v případě PLD navržených pro automobilový průmysl pak o 63 %. Za zmínku stojí též provedení typu QFN (quad flat no-lead) s podporou automatizované optické kontroly pro ještě vyšší bezpečnost a také dlouhodobou spolehlivost celého systému. Z pohledu elektromobility, elektrického nářadí, bateriových sad či herních konzolí zaujme i klidový odběr nepřekračující jeden mikroampér, resp. poloviční spotřeba při aktivním provozu ve srovnání s obdobnými prvky. Všechny nové integrované obvody PLD od TI pamatují na univerzální vstupy/výstupy GPIO, look-up tabulky, číslicové klopné obvody, Pipe Delay, filtry či oscilátory s odporem a kapacitou. Varianty v podobě TPLD1201 (viz také blokový diagram) a TPLD1202 rovněž přidají analogové funkce (komparátory, vlastní volitelná napěťová reference, hystereze), zatímco TPLD1202 nezapomíná ani na rozhraní SPI, I2C, watchdog timer nebo stavový automat.

Odkazy:

[1] https://www.ti.com/about-ti/newsroom/news-releases/2024/tis-new-programmable-logic-portfolio-helps-engineers-go-from-concept-to-prototype-in-minutes.html