česky english Vítejte, dnes je středa 05. únor 2025

Na CO2 se chodí s mikrofonem. A pěti volty

DPS 1/2025 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
na co2 se chodí_úvod WEB.jpg

Dýchat špatný vzduch není vůbec dobré, stejně jako žít v představě, že senzory oxidu uhličitého zabírají obrovský prostor a složitě se s nimi pracuje.

Reaguje do minuty

Co kdyby čidlo CO2 fungovalo v rozsahu koncentrací od nuly až do 32 000 ppm s přesností ±50 ppm ±5 % z měřené hodnoty (pohybující se v tradičně sledovaném rozmezí 400 ppm až 3 000 ppm), nabídlo uvnitř budov životnost deset let, při napájení digitální části s mikrokontrolérem a pamětí si vystačilo s napájecím napětím 3,3 V a pět voltů pak potřebovalo už jen k buzení infračerveného zdroje záření, podporovalo rozhraní I2C, UART či PWM a pro potřeby sériové výroby v SMD provedení (tape and reel) zabíralo prostor o velikosti jen 13,8 × 14 × 7,5 mm? Společnost Infineon Technologies má přesně takové řešení. Nese označení „XENSIV™ PAS CO2 5V“, pro vývojáře také PASCO2V15 a výrobce je světu představil v září.

Novinka zde v provedení typu LG-MLGA-14 staví na fotoakustické spektroskopii, tedy technologii označované jako PAS (Photoacoustic Spectroscopy) a slibuje přitom široké pole působnosti, např. při větrání s ohledem na aktuální obsazenost místnosti či konkrétní způsob jejího využívání, takže lze v nejrůznějších budovách snižovat provozní uhlíkovou stopu. A to se dneska počítá. Své uplatnění, přesně a v „reálném čase“, najde v topení a vzduchotechnice (HVAC), termostatech, spotřební elektronice, internetu věcí, u čističek vzduchu, chytrého osvětlení, smart reproduktorů, ledniček, při pěstováním rostlin apod.

Výše uvedené rozměry se dále shodují s příbuznými 12V čidly XENSIV™ PAS CO2. Nepůjde však pouze o klesající maximální velikost napájení, ale nově i výrazně rychlejší odezvu měřicího systému, kdy bude aktuálně místo minuty a půl (12 V) zapotřebí pouze 55 vteřin. Výsledný systém s prachotěsností dle ISO 20653:2013-02 proto efektivně, a nyní ještě svižněji, reaguje na dynamické změny okolního prostředí. Zastavte se každopádně u dosahované přesnosti, která dříve činila ±(30 ppm +3 %). Robustní řešení počítá se standardy WELL™ a díky použitému rozhraní rychle „splyne“ s dalšími mikrokontroléry či digitálními systémy. Veškeré klíčové součásti 5V čidla XENSIV™ PAS CO2 jsou navíc interně vyvíjeny dle vysokých standardů kvality firmy Infineon. Mezi jiným to zahrnuje i speciální MCU s pokročilými algoritmy sloužícími ke kompenzaci, takže lze rovnou zajistit spolehlivé odečty skutečných úrovní oxidu uhličitého v jednotkách ppm. Za zmínku stojí též kalibrace ABOC (Automatic Baseline Offset Calibration), kompenzace tlaku, výstrahy, vzorkování (10 až 4 095 s) nebo i včasné notifikace s ohledem na vlastní řízení spotřeby energie.

Co si však máme pod fotoakustickým principem činnosti (jevem) představit? Pulzy generované infračerveným zdrojem záření zde prochází přes optický filtr, který je naladěný s ohledem na pohlcovanou vlnovou délku pro CO2 (λ = 4,2 μm). Molekuly oxidu uhličitého tedy v měřicí komoře absorbují filtrované záření, začínají se chvět a s každým pulzem vyrábí tlakovou vlnu. Výsledek je poté zaznamenán akustickým detektorem, optimalizovaným pro nízkofrekvenční oblast, zatímco mikrokontrolér již převádí výstup na úrovně koncentrací CO2. Abychom však dosáhli přesného měření, musí být absorpční komora akusticky izolována, takže ji vnější rušení nemůže ovlivnit. Teplota okolí se v našem konkrétním případě smí pohybovat mezi nulou a padesáti stupni.

Odkazy:

[1] https://www.infineon.com/cms/en/about-infineon/press/market-news/2024/INFPSS202409-141.html