česky english Vítejte, dnes je neděle 23. únor 2025

Jedenáct nových osciloskopů, ale i generátorů Rigol

DPS 1/2025 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
jedenáct nových osciloskopů_úvod WEB.jpg

Mohou být řešeny hezky společně, ale také vystupovat každý sám za sebe, nabízet odlišné způsoby provedení, ale i vlastnosti a také se pyšnit různými značkami. Stále však budou dvojicí, která k sobě neodmyslitelně patří, kdy jeden vyrábí a druhý zase zobrazuje.

12 i 16 bitů

Aktuální novinky na poli stolních generátorů signálu a také osciloskopů, které ve společnosti Rigol Technologies představili začátkem listopadu, však bude spojovat mnohem víc. Zvyšuje se nám rozlišení, zlepšují dosahované parametry, pro někoho vzroste i počet kanálů, se kterými lze najednou počítat, a zapomenout nesmíme ani na „cenové hrátky“ výrobce. Na zadní části přístrojů vybavených dotykovým HD panelem s úhlopříčkou lehce přes deset palců v obou případech rovněž upoutá konektor umožňující svobodně napájet z baterie, ať již s ohledem na potřeby konkrétního zapojení, nebo někde v terénu. A stejné bude i číselné označení všech tří sérií „pět tisíc“. V případě osciloskopů jen rozlišíme DHO a MHO, zatímco generátory DG5000 se ve svém názvu dále pyšní výmluvnou koncovkou Pro. Jste-li také pro, pokračujte dále ve čtení.

Začneme u klíčových digitálních osciloskopů řady DHO5000 / MHO5000. Jedná se o měřicí techniku s vysokým rozlišením a čtyřmi, šesti nebo také osmi analogovými kanály, která se uplatní jak při vývoji, tak i dalším ladění nebo např. testech. Výrobce zde přitom vychází z vlastní fungl nové platformy Kentaur (Centaurus), kterou si také sám vyvinul. Požadavkům na vysokou míru přesnosti zde bude v režimu s rychlým zápisem dat nahrávat rychlost 1 000 000 wfms/s, paměť o velikosti max. 500 miliónů bodů, vertikální citlivost až 100 μV/dílek, vynikající šumové pozadí a samozřejmě i dvanáctibitový analogově-číslicový převod, se kterým se na svislé ose pojí hned 4 096 různých úrovní, tedy šestnáctinásobně více, než tomu bývá na poli tradičních osmibitových systémů.

Zařízení bylo v době psaní tohoto článku rovných osm, jejich šířka pásma pokaždé činila buď 500 MHz, nebo 1 GHz, vzorkovala s maximální rychlostí v reálném čase 4 GS/s a čtveřice modelů řady MHO5000 se navíc vymezila 16 číslicovými kanály, které alespoň pomohou „zalepit díru“ po analogových vstupech, jejichž počet se nyní zastavuje buď na čtyřech, nebo i šesti kanálech. Pod zobrazovacím dotykovým panelem s rozlišením 1 280 x 800 bodů lze volitelně pracovat i s dvojicí výstupů vestavěného generátoru funkcí či průběhů AFG (50 MHz, k dispozici jen u čtyřkanálových verzí MHO5054 a MHO5104) a výrobce se, pochopitelně s ohledem na konkrétní modely a jejich výbavu, nebrání ani Bodeho diagramům, hlubšímu pohledu na napájení, histogramům, analýze digitálních signálů, dekódování protokolů apod. V Rigol Technologies pokaždé slibují optoelektronické ovládací prvky, které něco vydrží, rozhraní USB Device, USB Host, LAN či HDMI, a když si to situace vyžádá, tak třeba i předpoklady k napájení z bateriového zdroje.

Velkoryse provedený displej s možností dotykového ovládání však může slušet i zařízením, která výrobu signálů povýšila na svou prvořadou činnost. Řeč je o nových generátorech funkcí či libovolných průběhů série DG5000 Pro od stejného výrobce. Dokážeme zde těžit ze dvou kanálů, které máme v obou případech klidně odizolované od země, abychom tak mj. potlačili rušení nebo vliv smyček a zlepšili stabilitu výstupu, dále pak z vertikálního rozlišení systému 16 bitů, maximální vzorkovací rychlosti 2,5 GS/s, průběhů v délce 64 miliónů bodů na kanál, volitelně i dvojnásobku, náběžné hrany u obdélníkového signálu již od 0,8 ns (800 ps) a samozřejmě také šířek pásma dosahujících pro tři různé modely generátoru 250, 350 nebo též 500 MHz. Systém počítá s pulzy, jejichž hrany a také šířku lze dále přizpůsobit (Double Pulse Test), různými typy modulací, a to včetně IQ, harmonickými složkami do 20. řádu nebo např. režimem Sequence až s 512 průběhy a funkcemi Repeat, Wait, Event či Jump. A nezměnila se ani externí rozhraní nebo schopnost obejít se bez síťového napájení.

Odkazy:

[1] https://www.rigolna.com/news/2024/8941/