česky english Vítejte, dnes je sobota 19. duben 2025

Generujeme s GW. Ve velkém stylu do čtvrt giga

DPS 2/2025 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
generujeme s gw_úvod_WEB.jpg

S některými generátory signálu to bude složité. Jejich záběr končí na jednotkách či nižších desítkách megahertz, a ještě vás u toho nutí koukat do panelu s úhlopříčkou kolem čtyř palců. Novinky od společnosti GW Instek změnily přístup.

V případě funkce sinus nabízí kmitočtový rozsah až do čtvrt gigahertz a osmipalcový TFT LCD jako nemalý bonus. Jejich nejbližšími „parťáky“ budou samozřejmě osciloskopy, které na první pohled samy rovněž připomínají. A stejně velkorysý panel nabídnou i těm, kteří si vystačí se základem v podobě 25 MHz.

Osm přístrojů na osmi palcích

Novinky na poli generátorů funkcí AFG (Arbitrary Function Generator) představila firma GW Instek vloni, jedenáctého jedenáctý. Řada ponese označení AFG-4000 a jako první zde bude vybavena velkým dotykovým panelem s úhlopříčkou osm palců, který nabízí rozlišení 800 x 480 obrazových bodů. Trojici základních modelů spojuje kmitočtový rozsah 25 MHz a jediný dostupný kanál. Pokud ale upotřebíte výstupy dva, můžete hned vedle stejných 25 MHz dále počítat i se šířkami pásma 35, 60, 80, 100 nebo až 250 MHz. S celou řadou se pojí vysoké rozlišení 1 μHz a samozřejmě standardní průběhy, jakými jsou např. sinus, obdélník, trojúhelník, pulzy, šum, harmonické až do 16. řádu apod. Výrobce odstupňoval i vzorkovací rychlost, která pro nejsvižnější 250MHz variantu dosahuje 1,25 GS/s, v případě středních modelů s rozsahem od 35 do 100 MHz činí 500 MS/s a pro základní výbavu stále dosahuje 125 milionů vzorků za vteřinu. Podobně jsme na tom i s rozlišením na vertikální ose, kdy všechny vyšší varianty generátoru slibují pro amplitudu šestnáct bitů, resp. v základním provedení s 25 MHz o dva bity méně. Jeden výstup rovná se i paměť o velikosti 16k/CH, u duálních verzí pak již obdržíte 10M/CH.

Pro potřeby editace, ukládání či opětovného vyvolání výrobce slibuje rozmanitou paletu vlastních 146 průběhů (ARB). Z pohledu modulací, analogových nebo i číslicových, stolní generátory signálu zase nabízí AM, DSB-AM, FM, PM, PWM, ASK, PSK, BPSK, QPSK, FSK, 3FSK, 4FSK, OSK nebo i SUM. Nových přístrojů řady AFG-4000 s hmotností okolo 2,5 kg máme celkem osm a, jak jsme již uvedli, hned vedle jejich frekvenčního rozsahu se odliší zejména počtem výstupů, rychlostí vzorkování, rozlišením amplitudy, hloubkou paměti, přítomným rozhraním a také možnou podporou dotykového ovládání. S multidotyky proto počítejte jen u pětice modelů AFG-4235, 4260, 4280, 4210H a 4225H, tedy zařízení vybavených dvěma kanály, a ještě k tomu s kmitočtovým záběrem od 35 MHz výše. Zde také výchozí komunikační rozhraní USB (Host/Device) dále doplňuje LAN. Tak či onak, nějaké 3,5palcové panely se třemi barvami, ale ani 4,3palcové TFT LCD nás již nemusí více „strašit“. Každopádně však vezměte v potaz přítomnost aktivního chlazení, byť u ventilátoru výrobce slibuje „smart“ chod.

Proč jsou ale základní jednokanálové modely s rozsahem 25 MHz nakonec dva? Důvodem je výskyt výkonového zesilovače, coby rozšiřující funkce generátoru AFG-4125AE s koncovkou odkazující právě na „Amplifier“ a jeho nezávislý vstup i výstup. GW Instek láká na výkon deset wattů a maximální napětí na výstupu 22 V, provázané s desetinásobným ziskem. Díky šířce pásma od 5 Hz až do 100 kHz se hezky uplatní nejen v oblasti audio signálů, ale také při testování součástek, včetně těch piezoelektrických. Při názorné výuce lze výstup integrovaného nízkofrekvenčního zesilovače samozřejmě připojit i ke vhodnému reproduktoru.

Odkazy:

[1] https://www.gwinstek.com/en-global/news_release/detail/20241111/1