Působivé osvětlení, řízení baterií, vyhřívaná sedadla nebo i další palubní systémy automobilů. Zde všude se uplatní spousta elektronických součástek, včetně drobných novinek od firmy Diodes, které poslouží při sledování proudu.
Mezi odporem a převodníkem
Součástková základna známého výrobce s polovodičovou diodou ve svém logu se v prosinci rozrostla o dva integrované prvky s označením ZXCT180Q či ZXCT181Q. Nestojí mnoho, vždyť také při odběru jednoho tisíce kusů zaplatíte za jedno vyhotovení typu SOT25, resp. SOT26 s pěti nebo i šesti vývody zhruba deset centů. Vnitřní struktura, zahrnující hned vedle stěžejního operačního zesilovače i čtveřici vlastních rezistorů, totiž není vůbec složitá. Oč jednodušší obvod ale máme, o to významnější roli na palubě vozu nakonec sehraje, neboť nám rychle zprostředkuje přesné měření velikosti proudu tekoucího „bočníkem“ (shunt rezistorem). Jednostupňové přístrojové zesilovače si hezky poradí s docela malými úbytky napětí, a to i navzdory souhlasnému rozsahu, zasahujícímu od -300 mV až do +26 V, takže uspokojíme potřeby jak na vyšší, tak i nižší straně napájení, zatímco nezapomínáme ani na možné zkraty. Stále se přitom spokojíme s jinak nezávislým napětím zdroje VS od 2,7 V do 5,5 V.
Monitorovací obvody řady ZXCT18xQ s výstupy rail to rail, jejichž vlastní spotřeba nepřekračuje 370 µA, podporují jednosměrné průtoky (verze ZXCT180Q), stejně jako „provoz“ v obou směrech (viz varianta ZXCT181Q). Ale nejen to. Prvně zmiňované provedení dále nabízí dvě různé konfigurace A či B s výstupem OUT pokaždé na jiné straně pouzdra, takže lze desku plošného spoje navrhnout zase o něco svobodněji. U jedničkové varianty, kterou kupříkladu nasadíme v systémech pro řízení baterie, dále přibyl analogový vstup REF pro přivedení referenčního napětí v rozmezí od nuly až po VS, takže lze vnášet offset a vhodně posunout výstupní napětí. V opačném případě ponecháme stejný vývod na úrovni GND, podobně jako u výchozí struktury 180Q. Na výstupu, směřujícímu k analogově – číslicovému převodníku, tedy pokaždé obdržíme společný součin proudu tekoucího zátěží, odporu bočníku a zesílení, ke kterému v případě potřeby dále přičítáme napětí VREF. Pro pořádek samozřejmě uvádíme maximální chybu zesílení s teplotou ±1 % a typický napěťový offset ±100 μV, resp. drift 1 μV/°C.
Pokud jde o zmíněný napěťový zisk, výrobce dává pokaždé na výběr mezi čtyřmi pevně stanovenými úrovněmi 20 V/V, 50 V/V, 100 V/V, resp. 200 V/V. Z pohledu šířky pásma lze poplatně 20 V/V počítat s GBW až 400 kHz, u rychlosti přeběhu SR pak v Diodes uvádí dva volty za mikrosekundu. Dokážeme tudíž nejen zaznamenat rychlé změny proudu, ale svižně na ně s výstupem i zareagovat. Součástky provozované v teplotním rozpětí od -40 °C až do +125 °C samozřejmě skloňují AEC, IATF 16949 či PPAP a doplňují přitom dříve uvedené 26V precizní obvody s nulovaným driftem v řadách ZXCT199Q či ZXCT21xQ pro úbytky napětí v plném rozsahu již od 10 mV. A protože zde máme i průmyslové nebo zcela běžné spotřební aplikace, nabízí výrobce též standardní provedení ZXCT180 společně s ZXCT181.
Odkazy:
[1]