Bez pořádného osciloskopu se neobejdou vývojáři, technici, bastlíři, ale ani studenti. Pravda, nemusí jít hned o špičkovou měřicí techniku, ale proč se držet zbytečně při zemi. Jenže pozor, i základ může odkazovat do vyšších pater.
Sledujeme, vyrábíme. Nebo se jen učíme
Ve společnosti Rohde & Schwarz přišli v listopadu loňského roku s novými osciloskopy RTB 2 v základním provedení, tedy jako „entry – level“. Volně tak coby čestní nástupci pokračují v odkazu rodiny přístrojů R&S RTB2000, které již v roce 2017 definovaly pro svou třídu nový standard, když nabídly možnosti dotykového ovládání nebo též desetibitové rozlišení na vertikální ose, tzn. předpoklady, které jsme dříve očekávali spíše od techniky pro náročnější uživatele. Výrobce má rozhodně z čeho vycházet. Zapracoval další funkce, zlepšil vlastnosti a změn doznalo i barevné uspořádání. Obsluha se může těšit na vestavěný generátor libovolných průběhů nebo desetinásobně větší paměť, než je v takové třídě zvykem.
Jak jsme již ostatně naznačili, nové osciloskopy rodiny RTB 2 provází číslo deset. V prvé řadě zde máme analogově – číslicový převodník ADC s desetibitovým rozlišením, následovaný kapacitním dotykovým panelem s úhlopříčkou, správně, deset palců (přesněji 10,1 palce s maticí 1280 × 800 obrazových bodů). K tomu si dále přičtěte standardní paměť o velikosti deset milionů bodů (při uvážení segmentů pak 160 Mpts), desetivteřinovou prodlevu po zapnutí a možná i lehce zveličený koncept desítky přístrojů v jednom, kde nám vedle nejrůznějších analyzátorů, generátorů, digitálního multimetru (třímístný voltmetr DVM) nebo šestimístného čítače rovněž figuruje testování využívající masku. Abychom ale nekřivdili, samotných novinek je nyní skutečně deset. Měří 390 mm × 220 mm × 152 mm a když je postavíte na váhu, displej pokaždé zobrazí dva a půl kilogramu. V Rohde & Schwarz počítají se dvěma nebo i čtyřmi analogovými vstupy, šířkou pásma 70 MHz, 100 MHz, 200 MHz nebo též 300 MHz, rychlostí vzorkování 2,5 GS/s a volitelně také podporou pro práci se smíšenými signály (MSO) s přispěním 16 číslicových kanálů. Součástí jsou také rozhraní USB či LAN. Za nejnižší 70MHz model se dvěma vstupy poté zaplatíte 1 690 eur. Pro pořádek jen doplníme, že v kolonce operační systém stojí „Embedded“ – to když stále narážíme na ty desítky.
Měřicí technika se čtyřnásobkem vertikálního rozlišení, budeme – li porovnávat s tradičními osmibitovými systémy, a také plnohodnotnou citlivostí již od jednoho milivoltu na dílek nyní přichází s integrovaným 14bitovým generátorem libovolných průběhů, takže bude možné simulovat nejrůznější provozní situace nebo i chybějící obvody. Standardně zde pro všechny přístroje R&S RTB 2 počítejte s výrobou signálů až do 25 MHz, resp. 50 Mb/s. Průběhy či předlohy lze importovat jako soubory CSV, příp. vše zkopírujeme z osciloskopu. V případě potřeby lze řízeně přidat i rušení, takže se ještě více přiblížíme skutečným podmínkám. A výrobce v této souvislosti neopomíjí ani protokoly či rozhraní I2C, SPI, UART nebo CAN / LIN. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na kmitočtovou odezvu, resp. Bodeho diagram, tedy nástroje, které zase oceníme v případě filtrů nebo např. obvodů se zesilovači. S novinkami se obecně pojí též edukační režim chráněný heslem, včetně vlastního web serveru pro potřeby vzdáleného provozu či zobrazování.
Odkazy: