česky english Vítejte, dnes je pátek 25. duben 2025

Generátory SDG1000X? S plusem i 16 bitů nebo 1 GS/s

DPS 2/2025 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek
generátory sdg1000x_úvod_WEB.jpg

Význam přesné výroby signálu v elektrotechnické praxi nedávno připomněla i firma Siglent. Představila totiž generátory řady SDG1000X, které zdobí technologie TrueArb či EasyPulse a nově též koncovka „Plus“.

Dvojitě, prosím

Listopadová novinka zde v podobě generátorů funkcí či libovolných průběhů řady SDG1000X Plus láká na efektivní, a ještě flexibilnější výrobu nejrůznějších druhů signálu, jak jen to přístroje se dvěma kanály a maximální amplitudou 20 V špička-špička na výstupu dovolí. Stolní zařízení dostala do vínku kmitočet až 60 MHz, šestnáctibitové rozlišení na svislé ose, vzorkovací rychlost 1 GS/s nebo průběhy v délce osmi milionů bodů na kanál. A důraz je kladen i na práci s posloupnostmi PRBS až do 40 Mb/s nebo pulzní režimy obecně, např. pro potřeby přesného testování výkonových součástek v elektronice (DPT).

Dvoukanálové novinky s robustním vzezřením jsou celkem dvě, ponesou označení SDG1062X Plus nebo též SDG1032X Plus a odlišíme je maximální frekvencí výstupu 60 MHz či 30 MHz. Tomu pak odpovídá i cena 459 či 369 eur. Pokud bychom ale srovnávali se základními modely SDG1062X, resp. SDG1032X, pak vězte, že jejich rychlost zase nepřekročí 150 milionů vzorků za vteřinu, vertikální rozlišení klesne o dva bity a v kolonce „Waveform Length“ uvidíte šestnáct tisíc bodů. Počet kanálů i frekvenční rozsah zůstal zachován, stejně jako úhlopříčka LCD panelu 4,3 palce nebo např. společná cenovka pro 60MHz základ a „pluskové“ 30MHz provedení.

Precizní simulace a také analýza se v signálové oblasti neobejdou bez vysokého rozlišení, stejně jako vzorkovacích rychlostí. S ohledem na vysokou věrnost výstupů či jemné detaily proto výrobce v případě generátorů řady SDG1000X Plus navrhl výkonnější 16bitový systém, který dále počítá s jednou miliardou vzorků za sekundu a uplatní se např. během vývoje či testování moderních komunikačních zařízení, v polovodičovém průmyslu při testování čipů, biomedicíně apod. – viz také výmluvná ilustrační „sinusovka“. Výrobě delších a třeba i složitěji modulovaných signálů napomáhá též paměť s kapacitou 8 Mpts.

Rozumí pulzům

Pokud jde o svižné generování pseudonáhodných binárních posloupností (PRBS3 až PRBS32), firma Siglent slibuje za účelem testování systémů sériové komunikace bitové rychlosti od 1 μb/s až po 40 Mb/s. Ať již tedy pracujeme s ethernetovými protokoly, USB či HDMI, díky novinkám dokážeme nasimulovat skutečná prostředí a rozpoznat i možné problémy. K tomu si dále přičtěte zapracovanou podporu logických úrovní pro TTL, LVCMOS, ale i další standardy, kdy také pohodlně vyrábíme rozdílové signály, což přijde vhod zejména v aplikacích s požadavky na vysoké činitele potlačení souhlasného signálu CMRR.

A pak zde ještě máme výkonové obvody a související testování DPT s dvojicí po sobě jdoucích pulzů. Systém zde zaručí náběžné či sestupné hrany v délce 10 ns, přičemž každý z pulzů je možné individuálně nakonfigurovat a vyrobit přitom precizní signály, potřebné k buzení hradel tranzistorů MOSFET či IGBT a následnému stanovení spínacích parametrů, resp. dynamických vlastností či charakteristik dané součástky. Zapomenout ale nesmíme ani na režimy s rozmítáním, lineárně i logaritmicky, skupiny s N cykly či hradlování, zatímco spouštíme interně, externě nebo také manuálně. V kontextu zpracování audio signálu, ale třeba též bezdrátové komunikace se budou hodit analogové či digitální modulace AM, DSB-AM, FM, PM, ASK, FSK, PSK a PWM. K dispozici je 196 vlastních průběhů, pro někoho i čítač, standardní rozhraní USB Host, USB Device nebo LAN, ale též webserver za účelem vzdálené konfigurace a ovládání přímo z prohlížeče, což oceníme zejména při časté změně parametrů.

Odkazy:

[1] https://www.siglenteu.com/news-article/siglents-new-function-arbitrary-waveform-generator-sdg1000x-plus/