Firma Goodwill, která je svými produkty již několik let úspěšně etablovaná na Českém a Slovenském trhu měřicí techniky, vyvinula novou sérii digitálních paměťových osciloskopů. Jedná se osciloskopy se šířkou měřitelného pásma od 150 do 350 MHz v 2 až 4 kanálovém provedení. Díky vzorkování 5 GSa/s a Visual Persistence Oscilloscope (VPO – držení průběhu na displeji) technologií, zobrazují osciloskopy řady GDS- 3000 pravdivé průběhy a zároveň zachytávají i méně frekventovaně vyskytující se signály jako „glitche“ nebo „runty“ (velmi malé výkyvy) zároveň, aniž by vynechal jediné místo měřeného průběhu.
5 GSa/s vzorkování v reálném čase kombinované s velkou škálou výběrů triggerů nabízí u těchto přístrojů možnost zachycení rychlých a komplexních signálů a zobrazení průběhů se synchronizovanou interpolací.
V ekvivalentním čase se pak dosahuje rychlosti vzorkování 100 GSa/s (s rozlišením 10 ps), čímž je k dispozici průběh pro velmi přesnou rekonstrukci periodických průběhů a díky tomu nedochází ke zkreslení při softwarové interpolaci.
Na 8" LCD SVGA s 800×600 bodovým rozlišením se kvalitně zobrazují nakumulované mnohonásobné průběhy signálu, on-screen menu, informace o nastavení a přidružené informace o měření, které společně vytvářejí podmínky k přehlednému měření.
Pozoruhodná funkce u této řady je „Split-Screen“ (rozdělení displeje), která umožňuje každý vstupní kanál ovládat nezávisle s jiným nastavením a zobrazením měřeného průběhu. To nabízí uživateli flexibilitu použití GDS-3000 jako multi-scope v jednom DSO. Ty nejvýznamnější funkce a parametry nyní zdůrazníme v následujících jednotlivých odstavcích:
GDS-3000 přijímá VPO signálový processing pro zvětšení výkonu při zobrazení průběhů signálů ve velké stupnici šedi. FPGA paralelní processing, namísto konvenční architektury mikroprocesorů, je v GDS-3000 aplikován, aby podstatně zvýšil rychlost zpracování dat a tímto je zvýšena i rychlost aktualizace dat na displeji. Tato technologie umožňuje sérii GDS-3000 zobrazovat průběhy v rozmanitých stupnicích šedi odvozených od právě vyskytujících se frekvencí, podobně jako je tomu u klasického analogového displeje.
VPO obsahuje trojrozměrná data o průběhu signálu, včetně amplitudy, času a intenzity pro každý bod průběhu, což nabízí větší rozsah použití informací o signálu, než u běžného digitálního osciloskopu. Vysokorychlostní zpracování dat za použití VPO technologie umožňuje signálovou analýzu rychlých a náhlých dějů jako například video, jitter (náhlé přebíhání signálu), glitche a runty.
Jak již bylo zmíněno, hlavní výhodou GDS-3000 série je maximální vzorkovací rychlost 5 GSa/s, které GDS-3000 nadřazuje nad běžné ekvivalentní osciloskopy, které jsou v dnešní době na trhu a které mají maximální vzorkovací rychlost 2,5 GSa/s.
Toto je rovněž zajímavá funkce, která nabízí zpracovávání každého vstupního signálu nezávisle s příslušným nastavením a zobrazením průběhu signálu. Časová základna, vertikální citlivost a výběry triggerů mohou být prováděny na každém kanálu odděleně a průběh každého vstupního signálu může být zobrazen na jakémkoliv místě displeje. Tato funkce, která by se dala nazvat „téměř 4 DSO v 1“, je užitečná pro aplikace, které potřebují současně „vidět“ detaily více průběhů s rozdílnou charakteristikou. 8 palcový LCD s vysokým rozlišením činí split-screen příjemným na pohled s možností zpracování komplexních signálů.
Mimo trigger reagující na hrany, GDS- 3000 nabízí rozličné triggerové funkce zahrnující video, spouštění šířkou pulzu, runty, náběžnou a sestupnou hranou (s možností definovat délku hran), alter-nativní spouštění, časově zpožděné spouštění, spouštění zpožděné události a spouštění v módu „Hold-off“.
Automaticky se přestavuje časová základna, eventuálně i vertikální osa zobrazovaného průběhu, pokud se frekvence nebo amplituda vstupního signálu změní. Tato funkce nabízí uživateli „pohodlí“ v tom, že DSO vždy zobrazuje průběh v přijatelném měřítku, sledujíce změny amplitudy a frekvence vstupního signálu. Funkce je zejména dobře využitelná, pokud chce uživatel testovat signál pomocí sondy ve více měřicích bodech v obvodu, který má různé frekvence a amplitudu.
Je další funkcí umožňující zobrazení základního průběhu a zvětšenou část vybraného místa průběhu zároveň. V módu „Zoom“ je možné vybrat si pozici okna s přiblíženým průběhem tak, aby to nevadilo v pozorování základního průběhu. Pro rychlý a přesný pohyb „zoom“ okna pomáhá mód „coarse“, který slouží pro hrubý pohyb okna, zatímco mód „fine“ nabízí přesné urovnání okna s větší citlivostí.
Práce s technologií sériové linky je v různých aplikacích hojně využívána. Její analýza je pak potřebná při sledování komunikace v sériových portech. GDS-3000 umožňuje přesné spouštění a analýzu dat, kontrolního signálu a přidružených pulzních průběhů vyskytujících se v sériové komunikaci. Pomocí GDS-3000 lze tedy provádět komplexní analýzu, spouštění a dekódování nejvíce používaných sériových rozhraní, včetně I2C, SPI a UART. Bez nutnosti ztrácet čas studiem funkce daného komunikačního protokolu je možné pozorovat výstupní data. Stačí pouze správně nastavit spouštění.
Tento software obsahuje čtyři měřicí funkce zahrnující měření kvality energie, harmonických analýz, zvlnění a nárazových proudů.
Měření kvality elektrické energie umožňuje měření napětí, proudu, frekvence, energie a jiných parametrů vztahujících se k určení kvality elektrické energie.
Funkce harmonické analýzy provádí ohodnocení zkreslení průběhu elektrické energie a předkládá testovací data pomáhající při designu a kontrole kvality. Tato funkce souhlasí se standardem IEC 61000-3-2.
Funkce měření zvlnění, která získává data o zvlnění a šumu, který se ve stejnosměrném signálu vyskytuje, slouží pro hodnocení kvality stejnosměrných zdrojů.
Měření nárazových proudů je použito k měření přechodových dějů (napěťových špiček) při spouštění zdrojů, které mohou vést k poškození zařízení nebo obvodu.
Série GDS-3000 umožňuje budoucí instalaci doplňkových aplikací do uživatelova přístroje. Tímto je docíleno otevřeného prostředí pro volitelný upgrade softwaru a dodatečné vestavění nových funkcí, kdykoliv to bude uživatel potřebovat. Flexibilita softwarové instalace udržuje DSO vždy aktualizovaný.
Dva vysokorychlostní USB 2.0 porty umístěné jak na čelním, tak i zadním panelu je možné použít pro snadný přístup k uloženým datům. Na zadním panelu je USB port sloužící pro tisk přes kompatibilní tiskárnu a její dálkové ovládání.
Rozhraní RS-232 a LAN jsou nabízeny jako standard pro systémovou komunikaci a ATE aplikace.
SVGA video výstup umožňuje přenos snímků z displeje DSO na externí projektor nebo monitor pro dálkové monitorování.
GPIB-USB adaptér je volitelně k dispozici na čelním panelu pro konverzi rozhraní.
Podrobnosti k tomuto přístroji včetně srovnávací tabulky pro jednotlivé typy zmíněné řady GDS 3000 naleznete na stránkách www.micronix.cz, přímého zástupce výrobní firmy GW v ČR a SR.